×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
2. maijs, 2014
Drukāt

Ja meža īpašnieks aizliedz sēņot un ogot (10)

Foto - Zanda BirzeFoto - Zanda Birze

Netālu no manām mājām atrodas mežs, kas pieder vairākām privātpersonām, daļa no tā – manam kaimiņam. Parasti lasīju mežā sēnes un ogas, kaimiņš to zināja un neiebilda. Taču tagad, kad gribēju tecināt bērzu sulas, pēkšņi satiku vēl vienu meža īpašnieku. Viņš teica, ka es tur pat ieiet nedrīkstu, jo tas ir privātīpašums. Vai tiešām īpašnieks drīkst tik vienkārši aizliegt iet mežā? Kur tad lai cilvēki sēņo un ogo? Vai šādi aizliegumi attiecas uz visiem mežiem? 
VALENTĪNA JĒKABPILS NOVADĀ

Meža likumā teikts, ka fiziskajām personām ir tiesības uzturēties un brīvi pārvietoties valsts un pašvaldības mežos, ja normatīvajos aktos nav noteikts citādi un ja tajos nav ierīkotas speciālas nozīmes plantācijas vai iežogotas meža platības dzīvnieku turēšanai nebrīvē un aizsargjoslas ap ūdens ņemšanas vietām atbilstīgi normatīvo aktu prasībām. Transportlīdzekļus atļauts lietot, tikai pārvietojoties pa ceļiem un dabiskām brauktuvēm, izņemot pārvietošanos meža aizsardzības, valsts aizsardzības vai sabiedrības drošības uzdevumu, kā arī meža apsaimniekošanas darbu veikšanai, taču saskaņojot ar meža īpašnieku vai tiesisko valdītāju.

Juriste Kristīne Krēsliņa skaidro, ka privātpersonu uzturēšanos un brīvu pārvietošanos mežā tiešām drīkst ierobežot to īpašnieks vai tiesiskais valdītājs. Arī pašvaldībai pēc Valsts meža dienesta vai vides aizsardzības institūcijas ierosinājuma meža ugunsdrošības interesēs, kā arī īpaši aizsargājamo dabas teritoriju, meža augu un dzīvnieku aizsardzības interesēs ir atļauts ierobežot privātpersonu tiesības uzturēties un brīvi pārvietoties mežā. Taču, nosakot ierobežojumus, meža īpašnieka vai tiesiskā valdītāja pienākums ir norobežot attiecīgo teritoriju ar pārskatāmiem brīdinājuma uzrakstiem – tikai tad šāds nosacījums ir spēkā.

Valsts amatpersonām, kā arī nacionālā meža monitoringa vai vides monitoringa veicējiem, pildot dienesta vai darba pienākumus, ir tiesības bez ierobežojumiem pārvietoties mežā (ja nepieciešams, viņiem jāuzrāda dienesta vai darba apliecība).

Meža nekoksnes materiālās vērtības – savvaļas ogas, augļus, riekstus, sēnes un ārstniecības augus – personas var iegūt pēc sava ieskata, ja meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs nav noteicis ierobežojumus, t.i., izvietojis brīdinājuma uzrakstus. Valsts un pašvaldības mežā ikvienam ir tiesības vākt savvaļas ogas, augļus, riekstus un sēnes, taču jāņem vērā vairāki nosacījumi: jāievēro ugunsdrošības noteikumi mežā un kārtība atpūtas vietās, nedrīkst bojāt meža augsni, infrastruktūru, atstāt atkritumus, postīt putnu ligzdas, skudru pūžņus un citādi kaitēt augiem un dzīvniekiem, kā arī aizliegts ieiet norobežotās teritorijās. Savvaļas dzīvnieku izmantošanas kārtību nosaka sugu un biotopu aizsardzības un medību normatīvie akti.

Tātad jebkurš meža īpašnieks (privātpersona, valsts vai pašvaldība) var noteikt ierobežojumus izmantot mežu, tostarp uzturēties un pārvietoties tajā.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Katrs cilveks kautko perk.Ja vins iegulda naudu,tad tas pieder vinam.Pietiek,jau ar to,ka ipasnieks maksa nodoklus par zemi,par mezu.Kadel tam jalauj tur blandities visiem par velti.Mezus un tirumus,var nopirkt,kurs grib un klut par ipasnieku.BET GRIBAS PAR VELTI.

 2. pilnigi piekritu tam ka ar mehaniskajam iericem nedrikst vakt meza veltes bet ar rokam vakt atlaut . visur sludinajumi perk un pardod mezus.tad ka lai mes iemacam saviem berniem un mazberniem kadas ir dabas veltes.

 3. Kapec taada netaisniba, ka persona kurai pieder savs privatais mezs entos hektaaros, taja var aizliegt staigat parejiem, bet pa valsts mezziem si pasa persona var staigat cepuri kuldams ? Ta tomer ir splausana seja lielakajau sabiedribas dalai. Sodien man tads traks vecis saka kauto gruzit, ka esmu mezzaa . . . ka baidot zveerus un ko veel ne. Kapec lai tadu dauni laist valsts meza, kur normaliem cilvekiem ir atlauts staigat ?

 4. Tā nu arī viens no lielākajiem dižozoliem Rīgzemju ozols atrodas privātīpašumā un pieeja tam ir aizbarikādēta, tāpat kā Kadiķu nora, nezin kāpēc tas viss atrodas apskatesobjektos, ja pieeja tiem liegta….. Liekas, ka Latvijā sāk veidoties milzīgas slēgtās teritorijas……

 5. 90 gadu beigās mūsu mežā (ap 3 ha) nāca desmitiem cilvēku ar ogu lasāmajiem aparātiem. Ogu bija ļoti daudz, grāba, plēsa, lasīja maisiem. Mežā auga skaisti jauni bērzi ar gludu mizu. Arī tos noskatīja. Tāsi visapkārt kociņiem iegrieza un cilvēka roku sniegšanās augstumā VISU noplēsa… Un tā to izdarīja vairākiem desmitiem bērzu.
  Pagāja daži gadi. Viss bija noplēsts un izpostīts. Tagad, par laimi, koki jau pārauguši visu un par to, ka bija tik brīnišķīgas ogu vietas, vietējie plēsēji būs aizmirsuši.
  Mēs toreiz nespējām visus no meža ar plēšamajiem aparātiem ārā izsūtīt… Daudzi arī toreiz bija ļoti sašutuši, lamājās, draudēja, ja tika pieķerti ar aparātu un sūtīti no meža ārā.
  Tagad to visu var vērot valsts mežos. Privātie jau cenšās pieskatīt to savu mazumiņu – tie, kas nav pārdevuši savu mantojumu.
  Tāpēc manā mežā nevienu vairs negribu redzēt. Drīz mums mežs būs jāretina, tad uzmanīšu, lai nenāk neviens vienas dienas rausējs.

 6. Tāpēc jau mēs esam nonākuši tik tālu,ka pat Rīgā tiek “aneksēta”‘ tauvas josla,gan pie Beberbeķu ezera,gan pie Daugavas un Baltezera,bet Jūrmalā privatizētas pat veselas ielas!

 7. Nu nav letiņš brīvību pelnījis: nieka pārdesmit gadu, kā no barikādes norāpies, un skat – jau SOVOKU izcelsmes barons regulē, kur šim sēnes lasīt …

 8. Kā lai cilvēks,kurš nav vietējais iedzīvotājs zina,kurš ir valsts un kurš ir privātais mežs?

 9. Noteikumu punkta “šo tostarp”, par īpašnieka tiesībām aizliegt atrasties un pārvietoties privātajos mežos,obligāti nepieciešams izslēgt,jo pretējā gadījumā mēs atgriežamies atkal “brīnišķīgajos”dzimtbūšanas laikos! 21.gadsimta Eiropas Savienības valsti tas ir amorāli un pilnīgi nepieņemami!

Draugiem Facebook Twitter Google+