×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
22. marts, 2012
Drukāt

Grīdas atjaunošana (1)

grida2

Ziemeļeiropā vietējo koku dēļi ir tradicionālākais grīdas klājums, ko var krāsot un atjaunot pat simtiem gadu. Kā to pareizi darīt?

 

Konsultēja tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš un firmas “Abschliff Latvija” vadītāja Ingūna Kaufelde.

Lai cik centīgi krāsota, ar laiku grīda nodilst, it īpaši pie sliekšņiem un biežāk iemītajām takām, piemēram, virtuve – gulta. Normāla koka klājuma draugi ir istabas čības, kājslauķi un grīdas celiņi, nāvīgie ienaidnieki – augstpapēžu kurpju papēži, kuriem dēļu mīkstā sirds nespēj pienācīgi pretoties. Nodilusi grīdas krāsa ir parasta parādība, nekas jau nav mūžīgs, un to nepieciešams vienkārši atjaunot.

 

Korekta pārkrāsošana

Vispirms pārbauda, vai krāsojuma vecie slāņi ir labi saķērušies ar grīdu. Ja ir, to rūpīgi izslauka un izmazgā. Attaukošanai noder parasts šķaidītājs, piemēram, 646. un citi, vai kāds jaunajai krāsai piemērots speciāls tīrīšanas līdzeklis, kurš nodrošinās arī labāku tās saķeri. Ar grīdas tepi piešpaktelē spraugas, ar vidēja rupjuma smilšpapīru pieslīpē nelīdzenumus. Jauno grīdas krāsu iejauc pēc iespējas līdzīgāku vecajai, tad tā labāk pārklāsies, un, atšķirībā no jaunas grīdas krāsošanas, pirmajai reizei to neatšķaida. Kad pirmā kārta uzklāta, ļauj pažūt vienu līdz trim dienām (atkarībā no krāsas), un krāso otrreiz. Pilnīgi grīda nožūst pēc dienām septiņām, un šajā laikā tā pelnījusi saudzēšanas režīmu.

 

Var rīkoties viltīgāk un nedaudz ieekonomēt krāsu. Ja ir kāds īpaši izteikts pleķis vai lielāka atšķirīga zona, to vispirms atsevišķi piekrāso, izlīdzinot visas grīdas pamata toni.

 

Kad pirmā kārtiņa nokaltusi, to viegli pieslīpē un ar rullīti un pindzeli nokrāso visu grīdu. Stingrāks ir vairāku plānu kārtu segums nekā viena bieza, tāpēc ķepēt nevajag.

Grīdu krāso ar cietām, spīdīgām krāsām, kas nodrošina mehānisko aizsardzību un atvieglo kopšanu. Mūsdienās visas uz veikalu parasti atved baltas un tonē uz vietas ar kādu no 20 speciāli grīdām domātiem nodilumizturīgajiem toņiem, citu krāsu pildvielām nav tik augsta izturība. Starp citu, porainas krāsas ir mazāk izturīgas, matētas – grūtāk kopjamas. Īpaši izturīgas esot divkomponentu krāsas. Solīdā veikalā nopērkamas daudzas kvalitatīvas preces. Daži speciālisti iesaka “Tikkurila” ekskluzīvo poliuretāna akrilāta krāsu Betolux Aqua uz ūdens bāzes vai ekonomisko uretāna alkīda Vivafloor, citi kādu populārā “Becker” vai vietējā “RILAK” izstrādājumu.

 

Vecās kārtas noņemšana

Ja vecā krāsa veido burbuļus, šaubu nav, tā ir jānoņem. Savādāk pēc kāda laika tā turpinās lobīties, ceļot uz augšu arī jauno krāsu. Stingrību pārbauda ar parastu nazi, paknibinot slāņus. Ja tie viegli atdalās, piešpaktelēt un vēlreiz krāsot nav vērts. Atkarībā no grīdas stāvokļa krāsas noņemšanai izmanto celtniecības fēnu, slīpmašīnu vai ēvelmašīnu. Visvienkāršāk un klusāk to paveikt ar karstā gaisa pistoli un krāsotāja cikliņu. Šāda operācija neprasa arī īpašu meistarību. Tomēr jāpārbauda dēļu kvalitāte.

 

Reizēm veca koksne gadu desmitu laikā zem daudzajiem papēžiem palikusi šķiedraina un, krāsu noņemot, arī ceļas augšup, tā ka nekas labs nav sagaidāms. Ja neder fēns un grīda nav pārāk viļņaina, var izīrēt speciālās slīpējamās mašīnas, bet lielākus viļņus var likvidēt tikai ar ēvelēšanu.

 

Ir reizes, kad izvalkātus grīdas dēļus pat maina uz otru pusi un ēvelē pa jaunam. Slīpēšanas iekārtas ir vienkāršas un piemērotas arī amatierim, to īres maksa atkarīga no ierīces modeļa un uzņēmuma noteikumiem. Lentes slīpmašīna Tornado, kas domāta līdz 60 m2 lielu telpu apstrādei, piemēram, firmā “Abschliff Latvija” diennaktī izmaksā ap piecpadsmit latiem. Citur, piemēram, SIA “Stats” vai SIA “Baltpark”, īres cenas var atšķirties. Dodoties pēc mašīnas, līdzi jāņem pase un drošības nauda.

Pirms grīdas apstrādes noņem kājlīstes, ar āmuru un dornīti dziļāk iedzen grīdā naglas. Par dornīti var izmantot arī sāniski pagrieztu lielākas naglas galvu. Šis darbiņš jāpadara rūpīgi, jo seklas naglas var sabojāt slīpmašīnu, un ar noslīpētām galviņām arī dēļus tās vairs netur. Grīdu slīpē pa diagonāli no stūra uz stūri, turp un atpakaļ. Tad procesu atkārto šķērsām no otra stūra. Labāk rezultātu un kvalitāti var redzēt, ja telpā ir prožektors, kas nodrošina spēcīgu sānu gaismu. Vispirms dēļus slīpē ar rupju smilšpapīru, tad ņem smalkākus. Regulāri jāpārbauda slīplentes stāvoklis un jāiegremdē arī kāda nagla. Ar vienu lenti var notīrīt no 20 līdz 60 m2 dēļu, krāsojumu pat mazāk. Pēc diagonāļu izlīdzināšanas, virzoties paralēli sienām koka šķiedras virzienā, izslīpē rupjā smilšpapīra skrāpējumus. Tomēr parastā slīpmašīna neķer visas malas, un gar sienām paliek neskarta josla. To var uzveikt ar rokām vai izmantojot speciālu malu un stūru slīpmašīnu. Pirms pēdējā slīpējuma grīdā aizšpaktelē caurumus. Tepi gatavo, sajaucot šķidro Pafuki ar smalkiem slīpējuma putekļiem, līdz izveidojas pastveida masa. Tā žūstot saraujas, tāpēc lielākās spraugas nepieciešams špaktelēt vairākas reizes. Kad tepe nožuvusi, grīdu slīpē ar smalku smilšpapīru. Strādājot jāievēro vismaz daži drošības noteikumi. Uz ausīm – austiņas, uz sejas – aizsargmaska, vēl ciešas bikses, slēgti apavi un darba cimdi. Process ir skaļš un nepatīk kaimiņiem.

 

Caurspīdīgā apdare

Kad grīda noslīpēta, tā kļuvusi tik pievilcīga, ka žēl atkal krāsot. To var atstāt arī dabisku, noeļļojot un novaskojot vai nolakojot. Proti, uz tīras grīdas plānā kārtiņā uzklāj speciālo eļļu, pusstundu ļauj tai iesūkties un lieko notīra ar lupatiņu. Visai ir jāiesūcas kokā, pārturēt to nedrīkst, jo jau pēc divām stundām eļļa kļūs lipīga. Pēc 8 – 12 stundām klāj otro kārtu. Grīdu var vaskot tikai pēc 24 stundām, jo uz nenožuvušas eļļas uzlikts vasks ilgi nesacietē. Universālās vaska pulējamās mašīnas Golia 42 īre – ap Ls 15 diennaktī. Eļļotu vai vaskotu grīdu ikdienā kopj ar ūdeni, kuram pievienots tīrāmais līdzeklis, divreiz gadā – ar Avalon Planzenseif ziepēm, uzklājot arī Avalon Bodenmilch grīdas pieniņu vai citus līdzvērtīgus materiālus.

Pirms lakošanas grīdas gruntē ar Aqua Seal Uniprimer. Ūdens bāzes Aqua Seal Smart Home izmanto grīdām ar nelielu slodzi, Aqua Seal 2K-PU – grīdām ar lielu slodzi. Laku klāj atbilstoši instrukcijai, parasti ar platu, mīkstu otu. Desmit dienas pēc lakošanas grīdu pirmoreiz plānā kārtiņā nosedz ar šķidro vasku L93 Everclear, ko izlīdzina ar lupatu. Reizi gadā izmanto L94 Cleaner, kuru vienmērīgi izlīdzina, vēlāk ar lupatu vai mīkstu birsti kārtīgi izberzē un tad uzklāj L93 Everclear. Kad eļļota vai lakota grīda apnikusi, to droši var krāsot ar piemērotas bāzes krāsām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+