Grīdas dekoratīvā krāsošana 0

Nokrāsojot vecu grīdu vairākās krāsās, par lētu naudu var izveidot savu oriģinālu dizainu, turklāt, ja virsma nav ideāla, kontrastējošie laukumi to padara nemanāmu, defektu pārvēršot par efektu. Pēcāk paveras arī iespējas nodilušo krāsu atjaunot tikai vajadzīgajās vietās.

Reklāma
Reklāma

 

Idejas

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 170
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk krāsojumu pieskaņo tekstiliju, tapešu, vai mēbeļu dizainam. Labas idejas grīdas dekorēšanai atrod žurnālos, interneta dzelmē, dekoratīvi motīvi redzami pat audumos, un, galu galā, – arī Havaju salu augu vai Andu kalnu ģeometrisko ornamentu var likt uz grīdas!

Pats vienkāršākais grīdas izkrāsošanas veids ir kvadrāti vai rombi. Joslas apkārt sienai klāj tumšas, vidu gaišu (vai otrādi!), laukumu sadures vietās veidojot krāsainas joslas vai ornamentālas līnijas. Var imitēt pat veco piļu parketa laukumu dalījumu, piemēram, apkārt joslas, vidū aplis, no kura iziet stari. Bezgala daudz taisnstūra dalījuma veidu var atrast ornamentu rokasgrāmatās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zīmējuma sagatavošanas process ir vienkāršs. Vajadzīgs telpas plāns ar mēbelēm. Skici veido tikai brīvajam grīdas laukumam, jo nav vērts pūlēties zem mēbelēm, tad precizē to uz milimetru papīra un pārceļ mērogā uz pauspapīra loksnēm vai uzreiz uz grīdas. Lai labāk novērtētu toņu saskaņu telpā, skicē izmantotos krāsu paraugus izmēģina uz grīdas. Svarīgs vienojošs elements ir grīdlīste un tai piegulošā grīdas daļa.

 

Kā to dara?

Veidojot klasiskos kvadrātus vai rombus, var izmantot dažādas krāsas, visdrošākās, protams, ir kontrastējošās gaiši bēšā un tumši brūnā. Kārtīgā veikalā jau iejauc jebkuru toni, svarīgi tikai, lai tas būtu no noberzuma izturīgo kataloga. Darbu sāk ar gaišāko krāsu (uz gaiša fona tumša krāsa labāk sedzas, nevis otrādi!), grīdu vispirms nogruntējot ar atšķaidītu, un tad kārtīgi nokrāso. Pagaida, kamēr nožūst, tad sadala visu laukumu ar mazām nagliņām un novelk aukliņas, kas izveido, piemēram, rombus. Gaišo laukumu iekšējās malas norobežo ar krāsotāju lenti un pārsedz ar tehnisko papīru. Līnijas var precizēt ar lineālu un nazīti. Tad krāso tumšos rombus – ar sausu tamponu, otu vai nosusinātu rullīti. Krāsu lieto piesardzīgi, lai nepatecētu zem krāsotāja lentes. Kamēr tā nav nokaltusi, lentes noņem. Izmantojot rombveida laukumus, tos var papildināt ar līnijām, joslām, vītnēm un ornamentiem.

 

Mazākus laukumus un ornamentālās joslas veido ar krāsotāja šabloniem, kurus plaša izvēlē var nopirkt veikalos vai pagatavot no veciem plastmasas dokumentu vāciņiem. Ja gatavo papīra trafaretus, tos vispirms piesūcina ar eļļu.

 

Pavisam smalkus darbus var paveikt ar Oramask speciālo pašlīmējošo trafaretu plēvi, kas maksā ap divarpus latiem metrā. Pielipinot to pie grīdas, iespējams izgriezt trafareta laukumus ļoti detalizētam zīmējumam. Darbu gaitā uz grīdas var mierīgi strādāt ar zīmuli. Garas, liektas līnijas, piemēram, koncentriskus apļus, iegūst, zīmuli nostiprinot garā diegā un, galvenais, turot to vertikāli! Ja ir iemaņas, līnijas un mazākas detaļas zīmē ar roku. Krāsu klāj plānā slānī, tikai tik daudz, lai nosegtu. Interesantus efektus panāk ar pulverizatoru, kas kopā ar šablonu ļauj priekšmetus attēlot pozitīvā vai negatīvā veidā, piedevām iespējams arī nodrošināt maigas toņu pārejas (ko visu tik nedabū gatavu grafiti meistari, labāk būtu krāsojuši grīdas!).

Kad krāsošana pabeigta, pielabo vēl mazos defektus, viegli to ieslīpē un visu grīdu vairākās kārtās noklāj ar parketa laku, piemēram, Sinteco, Eskaro, Aqua seal, Rilak vai Neokron M, kurai tā pati bāze (ūdens, šķīdinātājs) kā apakšējai krāsai un, vislabāk, ja abas ir viena ražotāja. Grīdas noturība ir atkarīga no lakas kvalitātes un slāņa biezuma. Parasti – jo lielāka cena, jo izturīgāka laka. Skaidrs, ka žūšanas laikā pa grīdu nestaigā. Tad to var noklāt, piemēram, ar universālo kopšanas līdzekli Sinteco Newshin.

Reklāma
Reklāma

 

Ar avīzēm

Vecu, mazliet nelīdzenu grīdu var mākslinieciski noformēt un ātri sakārtot, aplīmējot ar papīru, piemēram, ar savām mīļākajām avīzēm. Kad tās finālā vēl nolako, iegūst visai oriģinālu segumu, bet grīda kļūst gludāka, siltāka un vieglāk kopjama. Aplīmēšanai, it īpaši pēdējai kārtai, noder tikai plāns papīrs (biezākam vajag vairāk lakas, lai to izlīdzinātu!).

 

Process ir šāds: vispirms grīdu nogruntē ar pernicu, tad uzlīmē vairākas kārtas lēta papīra – virsmas izlīdzināšanai un stingrībai. Proti, katrai avīzei uzziež vienmērīgu tapešu līmes kārtu un piespiež pamatnei ar sausu lupatu vai suku, neatstājot gaisa burbuļus un līmes ieslēgumus. Lai tās piepresētu nesaplēšot, var izmantot arī citu papīra loksni.

 

Nākamo kārtu līmē, kad iepriekšējā pilnīgi nožuvusi. Siltā dienā var uzklāt divas kārtas. Pēdējā ir dekoratīvā, lapas uz grīdas tad līmē, kā tīk, – kārtojot haotiski, liekot taisnās līnijās, brīvi saplēšot ar roku vai, tieši otrādi, izgriežot interesantā formā. Izveidojas gluds segums, un tālākais jau ir saimnieka ziņā. Piemēram, dažas loksnes var ietonēt saskanīgās krāsās, var zīmējumu izcelšanai izmantot kvalitatīvās Sadolin Efekt zelta un sudraba krāsas. Ir entuziasti, kas līmē fotoplakātus un pat plānus audumus. Akcentiem var izmantot arī šablona zīmējumus, aerosola krāsas.

Grīdas līdzenumu un izturību nodrošina parketa lakas kārtas. Arī tai var piejaukt pigmentu, lai iegūtu krāsainu, caurspīdīgu klājumu. Laku klāj ar platu otu, pagaida, līdz tā pilnīgi nožūst, un tad slīpē ar smalku smilšpapīru. Jo plānāka ir kārtiņa, jo uzmanīgāk tā jāpulē, lai nenokļūtu līdz papīram. Procesu atkārto, līdz grīda ir pilnīgi gluda, kas lielā mērā atkarīgs no uzliktās lakas daudzuma. Spīdīgās ir vieglāk kopjamas, matēta virsma toties izskatās intere­santāk.

 

Ja papīru vairākās kārtās līmē ar pernicu, iegūst segumu, kas attāli atgādina linoleju. Vispirms grīdu noklāj ar plānu siltas pernicas kārtiņu, tad uzlīmē avīzes, kuras beigās vēl noziež ar pernicu. Nākamo kārtu klāj otrajā dienā.

 

Ja papīrs līmēts ar pernicu, jālieto parketa laka uz šķīdinātāja bāzes.

Papīra segums ir mīkstāks par dēļiem, tāpēc jāuzmanās, pārbīdot smagas mēbeles. Šis risinājums nav vēlams telpās, kur var parādīties mitrums.

 

Svarīgi

Pirms darba vēlams patrenēties uz kāda dēlīša vai vismaz sākt to no kāda mazāk nozīmīga telpas stūra!

 

Konsultēja tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš, “Sadolin” Krāsu grupas eksperte Baiba Grase, firmas “Abschliff Latvija” vadītāja Ingūna Kaufelde.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.