×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
29. aprīlis, 2013
Drukāt

Grieķijā darbu nāksies zaudēt 15 000 civildienesta ierēdņu

Foto -LETA/AFPFoto -LETA/AFP

Grieķijas parlaments svētdienas vakarā pieņēma likumprojektu, kas paredz, ka līdz nākamā gada nogalei darbu nāksies zaudēt 15 000 civildienesta ierēdņu.

Pēc kaismīgām debatēm par šo likumprojektu nobalsoja 168 deputāti, pret bija 123, bet viens likumdevējs atturējās.

Jaunais likums atceļ valsts konstitūcijā noteikto garantiju, ka civildienesta ierēdņiem darbavieta valsts sektorā ir nodrošināta uz mūžu.

Pret šo ieceri svētdien pie parlamenta ēkas protestēja ap 800 cilvēku.

Šāds likumprojekts pieņemts, izpildot starptautisko aizdevēju prasības. Tas paredz, ka līdz 2014.gada nogalei no darba tiks atbrīvoti 15 000 civildienesta ierēdņu, tostarp 4000 darbu zaudēs jau šogad.

Valsts sektorā strādājošos pārstāvošā arodbiedrība ADEDY asi nosodīja parlamenta lēmumu, norādot, ka “politiķi izposta sabiedrisko sektoru un iznīcina labklājības valsti”.

Savukārt privātā sektora darbiniekus pārstāvošā arodbiedrība GSEE pauda pārliecību, ka parlamentā apstiprinātais likumprojekts tikai palielinās jau tā rekordaugsto bezdarba līmeni, kas šobrīd sasniedz 27%.

Jaunais likums paātrinās atlaišanas procedūras, kas iepriekš padarīja neiespējamu civildienesta ierēdņu atbrīvošanu no darba un gadu laikā veicināja valsts sektorā strādājošo skaita ievērojamu pieaugumu, katrai jaunai valdībai tajā iesaistot savus cilvēkus.

Darba vietu likvidēšana galvenokārt skars darbiniekus, kuri tikuši sodīti par korupciju vai nekompetenci, un tos, kuri strādā kādā no vairākiem desmitiem valdības aģentūru, kas jau ir slēgtas.

Tāpat šis likums paredz skolotājiem pagarināt nedēļas darba stundu ilgumu, atvērt vairākas nodarbošanās konkurencei un samazināt pretrunīgi vērtēto nekustamo īpašumu nodokli par 15%.

Likums arī rada jaunus maksājumu nosacījumus nesamaksātajiem nodokļiem, lai palīdzētu valdībai atgūt vairākus miljardus eiro, ko tai ir parādā uzņēmumi un mājsaimniecības.

Grieķijas finanšu ministrs Jannis Sturnars norādīja, ka šī likuma apstiprināšana parlamenta ārkārtas sanāksmē bija nepieciešama, lai eirozonas partnervalstis varētu pirmdien vienoties par starptautiskā aizdevuma nākamā maksājuma piešķiršanu Grieķijai, kas tai nepieciešams algu un pensiju izmaksai.

Eiropas Savienība un Starptautiskais Valūtas fonds kopumā kopš 2010.gada Grieķijai aizdevuši jau 240 miljardus eiro (168,6 miljardus latu), apmaiņā pret finanšu palīdzību pieprasot veikt vērienīgus taupības pasākumus.

Starptautiskā aizdevuma nākamajā maksājumā Grieķija saņems 8,8 miljardus eiro (6,2 miljardus latu).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+