×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
17. jūnijs, 2012
Drukāt

Grieķijā notiek parlamenta ārkārtas vēlēšanas

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Nododot savas balsis parlamenta vēlēšanās, kuru rezultātus ar bažām gaida visa pasaule, grieķi runā par savām dusmām, nemieru un bažām.

Jau vēstīts, ka šodien Grieķijā notiek otrās parlamenta ārkārtas vēlēšanas sešu nedēļu laikā, jo pēc 6.maijā aizvadītajām vēlēšanām politiķiem tā arī neizdevās vienoties par jaunas valdības izveidi.

“Es domāju, ka vairums cilvēku ir nobažījušies, jo viņu nākotne ir ļoti tumša,” pēc nobalsošanas vienā no Atēnu vēlēšanu iecirkņiem, aģentūrai AFP norādīja 54 gadus vecā arhitekte Tonija Katerini.

Viņa atklāja, ka nobalsojusi par Kreiso radikāļu koalīciju (SYRIZA), kas solījusi atteikties no Eiropas Savienības (ES) un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) glābšanas programmas, kas apmaiņā pret palīdzību prasa Grieķijai īstenot bargus taupības pasākumus.

“Pēdējos divus gadus situācija bijusi smaga vairumam cilvēki, tādēļ es domāju, ka mums nepieciešamas lielas pārmaiņas,” viņa piebilda.

6.maijā aizvadītajās parlamenta vēlēšanās aptuveni 70% vēlētāju nobalsoja par partijām, kas iestājās pret skarbajiem taupības pasākumiem, kas apsolīti starptautiskajiem kreditoriem.

68 gadus vecais Emanuels Kamkutis AFP atklāja, ka balsojis par labējiem, jo vēlas “proeiropeisku valdību un nevis komunistisku”.

“Mēs kaut ko parakstījām. Mēs nevaram to vienkārši paņemt atpakaļ (..). Mums ļoti jācenšas, lai paliktu pie eiro,” viņš piebilda.

Savukārt 53 gadus vecais Stavrs Logars atzina, ka balsojis par komunistiem.

“Visi ir apjukuši, jo baiļu propaganda no Eiropas partneru un Grieķijas partiju puses bijusi milzīga,” viņš piebilda. “Mēs gribētu cita stila valdību”.

Vēlēšanu priekšvakarā Vācijas kanclere Angela Merkele mudināja grieķus balsot par likumdevējiem, kas ievēros aizdevuma nosacījumus.

Kāda 33 gadus veca grieķiete vienā no strādnieku rajonu vēlēšanu iecirkņiem AFP sacīja, ka vēlētos Vācijai pateikt sekojošo: “Pārstājiet saukt mūs par slinkiem, atbrauciet šurp un paskatieties, cik smagi mēs strādājam”.

Viņa atklāja, ka balsojusi par komunistiem, bet necerot, ka tie uzvarēs. Uzvaru, visticamāk, gūs konservatīvā partija “Jaunā demokrātija” un jaunajā valdībā būs “tie paši cilvēki, kas pārdeva valsti”, viņa piebilda.

Citi aptaujātie vēlētāji pauda bažas par iespējamo izstāšanos no eirozonas un ES.

“Es vēlos, lai Grieķija paliek eirozonā un Eiropas Savienībā. Mēs mēdzām domāt, kas tas ir kas tāds, ko varam uztvert par pašsaprotamu. Mēs nekad neesam saskārušies ar tādu situāciju kā šī,” norādīja kāds 62 gadus vecs grieķis.

“Šīs ir vēlēšanas, kas padara cilvēkus ļoti, ļoti bažīgus,” viņš piebilda.

Lai kādi būtu vēlēšanu rezultāti, Grieķiju gaida akmeņains ceļš, jo jebkurai valdībai, kas tiks izveidota, būs jāspēj paveikt gandrīz neiespējamais – jāatrod līdzsvars starp tautas skaļajiem protestiem pret taupības pasākumiem un starptautisko kreditoru prasībām tos ievērot, norāda grieķu politoloģe Vasilika Georgadu, piebilstot, ka arī pats valdības veidošanas process solās būt ļoti sarežģīts.

Iekšlietu ministrija ziņo, ka kopumā vēlēšanas norit gludi un, neskatoties uz meža ugunsgrēku, kas plosās Atēnu apkārtnē, visi vēlēšanu iecirkņi atvērušies laikā.

Policija izsludinājusi meklēšanā kādu 22 gadus vecu vīrieti, kurš raidījis gaisā šāvienu pie vēlēšanu iecirkņa Zakintas salā un pēc tam aizbēdzis. Savukārt Salonikos likumsargi arestējuši divus vīriešus par uzbrukumu vēlēšanu iecirkņa darbiniekam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+