×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
1. novembris, 2012
Drukāt

Grieķijā tiesā žurnālistu, kurš publicēja nodokļu nemaksātāju sarakstu

Foto - AFPFoto - AFP

Šodien tiesas priekšā stājas grieķu žurnālists un žurnāla “Hot Doc” redaktors Kosts Vaksevanis, kura vadītais izdevums publicēja sarakstu ar 2059 cilvēku vārdiem, uz kuriem krīt aizdomu ēna par naudas glabāšanu ārvalstu banku kontos ar mērķi izvairīties no nodokļu nomaksas.

Žurnāla redaktoram izvirzītas apsūdzības par cilvēku privātās dzīves pārkāpumu, un, ja tiesa atzīst Vaksevaņa vainu, viņam draud līdz pat trīs gadu cietumsods. Vaksevanis uz neilgu brīdi tika aizturēts. Pēcāk gan žurnālists tika atbrīvots, lai viņš varētu sagatavot savu aizstāvību. Žurnālista advokāti atklājuši, ka tiesā viņa aizstāvībai liecinās vairāki cilvēki, kuru vārdi atrodami žurnālā publicētajā sarakstā. Izdevuma rīcībā nonācis saraksts ar bankas HSBC Ženēvas filiāles klientu vārdiem no Grieķijas. To vidū ir arī premjerministra Antona Samara padomnieks Stavrs Papastavrs, bijušā kultūras un sabiedriskās kārtības ministra Georgija Vulgaraka sieva, kā arī Finanšu ministrijas amatpersonas, uzņēmēji, ārsti, juristi, pensionāri, studenti un mājsaimnieces. Lai gan žurnāls neatklāj, cik daudz naudas šie cilvēki ir uzkrājuši, tas vēsta, ka dažiem no minētajiem cilvēkiem ārvalstu kontos noglabāti pat 500 miljoni eiro.

Kā liecina neoficiāla informācija, žurnāls slepenos datus ieguvis, pateicoties bijušajam HSBC bankas darbiniekam, kurš 2007. gadā šo informāciju nozaga un nodeva Francijai, kas savukārt tajā dalījās ar Grieķiju. Aizbildinoties ar to, ka informācija tikusi nozagta un tāpēc nevar tikt izmantota pret iespējamajiem nodokļu nemaksātājiem, no Grieķijas varasiestādēm vairāk nekā divu gadu garumā šajā jautājumā nesekoja nekāda rīcība. Kad šis jautājums pagājušajā mēnesī tika atkal aktualizēts, varasiestādēm bija nepieciešamas pat vairākas dienas, lai atrastu šī saraksta kopiju.

Šie dati Grieķijā izraisījuši asas diskusijas, un valdība tiek aicināta izmantot informāciju pret iespējamajiem nodokļu nemaksātājiem. Ceturtdien īpašā ekonomikas prokuratūra aicināja parlamentu izvērtēt, vai iepriekšējie finanšu ministri būtu saucami pie atbildības par bezdarbību sarakstu lietā. Tikmēr Vaksevanis norāda, ka tikai darījis savu darbu, kamēr ministri, kuri bija atbildīgi par saraksta pārbaudīšanu, divu gadu laikā tā arī neko nav paveikuši. “Mēs to izturēsim. Bet viņi?” pirms tiesas sākuma savā tvitera kontā ierakstīja žurnālists. Valsts varai viņš pārmet liekulību un uzstāj, ka tiesu sistēma pakļaujas korumpētajai politikai.

“Sengrieķu mitoloģijā tiesu vara bija attēlota kā akla. Mūsdienu Grieķijā tā tikai mirkšķina un māj ar galvu, tiesu sistēma joprojām atrodas politikas verdzībā,” šonedēļ britu laikrakstā “The Guardian” publicētajā rakstā norādīja Vaksevanis. “Darījumi ar banku tiek veikti publiski, nevis slepenībā. Tādējādi arī bankas konta eksistence nav personas dati.”

Vaksevanis atklāja, ka šo informāciju saņēmis anonīmā vēstulē, kuras sūtītājs norādījis, ka ziņas ieguvis no kāda politiķa. Kā liecina Čikāgas Universitātes pētījums, nodokļu nemaksāšanas dēļ Grieķijas tautsaimniecība ik gadu zaudē 28 miljardus eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+