Eiropa

Grieķijā tvarsta galēji labējos 0

Apsūdzēti par noziedzīgas organizācijas veidošanu, Grieķijā aizturēti vairāk nekā piecpadsmit galēji labējās partijas “Zelta rītausma” biedri.

 

Arestēto vidū ir partijas līderis Niks Mihaloliakis, partijas preses pārstāvis Iliu Kasadiaris un pieci “Zelta rītausmas” parlamentārieši. Šī ir pirmā reize kopš demokrātijas atjaunošanas Grieķijā 1974. gadā, kad tiesībsargājošo iestāžu darbinieki arestējuši parlamenta deputātus.

 

Sola nepadoties

Vēl pirms dažiem gadiem galēji labējā partija “Zelta rītausma” Grieķijā tika uzskatīta par maznozīmīgu politisko spēku. Taču kopš parlamenta vēlēšanām pagājušā gada jūnijā partijas atbalstītāju skaits aizvien audzis. 2012. gadā par “Zelta rītausmu” nobalsoja septiņi procenti grieķu vēlētāju, kas partijai nacionālajā parlamentā deva 18 deputātu vietas. Tādējādi tā kļuva par trešo lielāko politisko spēku valstī. Partijas vadība uzstāj, ka Grieķijai jāatsakās no ekonomikas glābšanas programmas un ka starptautiskajiem aizdevējiem jādzēš visi grieķu parādi. Pēdējā gadā partijas popularitāte aizvien augusi, un, par spīti tam, ka tās biedri tikuši saistīti ar vairākiem vardarbīgiem uzbrukumiem imigrantiem un grieķu kreisā spārna aktīvistiem, šovasar veiktās aptaujas uzrādīja, ka “Zelta rītausmas” atbalstītāju skaits pieaudzis līdz 15 procentiem jeb vienam miljonam grieķu.

Tiesa, kopš septembra vidus atbalsts galēji labējai partijai strauji krities. 17. septembrī kāds pašpasludināts partijas atbalstītājs nodūra Grieķijas hiphopa mākslinieku Pavlu Fisu, kurš savos darbos aizstāvēja kreisās idejas un kritizēja “Zelta rītausmu”. Partijas vadība kategoriski noraidīja, ka būtu saistīta ar pastrādāto slepkavību, taču Atēnās un citviet Grieķijā notika vairāki protesti pret partiju.

Tagad Grieķijas pretterorisma vienība paziņojusi, ka pret “Zelta rītausmu” sākusi izmeklēšanu aizdomās, ka tās līderi pasūtījuši mūziķa slepkavību. Izdoti 35 partijas biedru aresta orderi, un vairāki no viņiem jau nonākuši aiz restēm.

Aresta laikā partijas līdera Mihaloliaka mājā tika atrasti trīs nereģistrēti ieroči un vairāki desmiti tūkstoši eiro skaidrā naudā. Grieķijas mediji ziņo, ka galēji labējā partija tiek turēta aizdomās par to, ka tā, sadarbojoties ar valsts īpašo uzdevumu vienību vadītājiem, organizējusi grupējumus, kurus izmantoja, lai vērstos pret ideoloģiskajiem pretiniekiem. Vēl šomēnes, domājams, ar “Zelta rītausmu” saistīti noziedznieki uzbruka vairākiem Komunistiskās partijas biedriem, no kuriem deviņi pēc incidenta nonāca slimnīcā, atzīmē britu raidsabiedrība BBC. Pēc šiem uzbrukumiem un Fisa slepkavības vairāki Grieķijas policijas vadošie darbinieki it kā personisku iemeslu dēļ aizgāja no darba, bet vēl septiņi policisti šobrīd ir atstādināti no pienākumu pildīšanas. Grieķijas premjerministrs paziņojis, ka “Zelta rītausma” ir drauds demokrātijai un ka valdības amatpersonām pret to jāattiecas kā pret “noziedzīgu organizāciju”.

 

Drauds valdībai

Ziņu aģentūra AFP, atsaucoties uz vietējiem medijiem, raksta, ka Grieķijas prokurori atraduši pierādījumus, kas varētu novest pie partijas atzīšanas par kriminālu organizāciju un tādējādi pie tās aizliegšanas. Tikmēr aizturētais partijas preses sekretārs Kasadiaris, kurš pirms gada uzmanību izpelnījās, televīzijas debašu laikā iepļaukājot un ar ūdeni aplejot kādu savu politisko oponentu, paziņojis: “Viņi var mūs arestēt, ielikt cietumā, bet mēs joprojām būsim deputāti. Mēs neatkāpsimies ne soli.”

Pēc partijas līderu arestiem “Zelta rītausma” izplatījusi paziņojumu, kurā draud aiziet no parlamenta. Tas nozīmētu, ka Grieķijā vēlēšanu apgabalos, kurus pārstāv “Zelta rītausmas” biedri, būtu jārīko papildvēlēšanas.

Vietējie politiskie apskatnieki teic, ka “Zelta rītausmas” aiziešana no parlamenta un tai sekojošās papildvēlēšanas būtu drauds jau tā nestabilajai valdības koalīcijai, kuru pārstāv tikai 153 likumdevēji (kopā parlamentā ir 300 deputātu vietas). Pēc papildvēlēšanām deputātu sadalījums parlamentā varētu mainīties, un pašreizējai koalīcijai, ko veido premjerministra Samara partija “Jaunā demokrātija” un “PASOK”, vairs nebūtu vairākums.

Vakar pēcpusdienā vairāki simti “Zelta rītausmas” atbalstītāju izgāja 
Atēnu ielās, protestējot pret partijas līderu arestiem. “Mēs aicinām visus atbalstīt mūsu morālo un taisnīgo cīņu pret šo korumpēto sistēmu!” paziņoja “Zelta rītausma”, mudinot savus piekritējus doties demonstrācijās.

 

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānija brīdina savus pilsoņus un ierindo Zviedriju augstākajā terora draudu līmenī
14 stundas
LA
LA.lv
Pasaulē
VIDEO. “Neesmu latviski runājusi kopš 18 gadu vecuma!” Londonā centīgi mācās latviešu valodu
16 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijas valdība šodien izskatīs “Breksita” līguma projektu
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Bordāns ārā no spēles. Kādus kandidātus un scenārijus apspriež kuluāros?
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns: JKP neatbalstīs Pabrika vadītu valdību, jo to neatbalsta “KPV LV”
4 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Vējonis nāk klajā ar paziņojumu, kā rīkosies turpmāk
9 stundas
LA
LA.lv
Dabā
Novembra beigās būs ziema, sals un sniegs – jaunākā prognoze
7 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
Apdrošinātāji labi pelna no OCTA, konkurences uzraugi uzmanīgi pēta
5 stundas