×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. maijs, 2015
Drukāt

Grieķijas finanšu ministrs: valstij draud naudas krīze divu nedēļu laikā (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Grieķijai draud naudas krīze divu nedēļu laikā, un valstij ir steidzami nepieciešams jaunākais maksājums no 240 miljardu eiro vērtā starptautiskā aizdevuma, brīdināja Grieķijas finanšu ministrs Janis Varufakis.

“Likviditātes jautājums ir šausmīgi steidzams jautājums. Tas ir visiem zināms, nerunāsim aplinkus,” sacīja Varufakis pēc tikšanās ar citu eiro zonas valstu finanšu ministriem Briselē. “No laika perspektīvas mēs runājam par nākamajām pāra nedēļām.”

Varufakis atzinīgi novērtēja Eiro grupas (19 eiro zonas valstu finanšu ministru) pirmdienas pozitīvo paziņojumu par progresu sarunās ar Grieķiju, lai gan ar to nav panākta starptautiskā aizdevuma pēdējā maksājuma piešķiršana 7,2 miljardu eiro apmērā vai pat šī maksājuma daļas piešķiršana. “Bija būtiski publiski konstatēt lielos panākumus, kas ir gūti pirms likviditātes ierobežojumi kļūst saistoši,” sacīja Varufakis.

Grieķija cer, ka šis pirmdien panāktais simboliskais žests palīdzēs pārliecināt Eiropas Centrālo banku (ECB) turpināt ārkārtas līdzekļu plūsmu uz Grieķijas bankām. Varufakis tomēr sacīja, ka šis lēmums ir japieņm ECB. “ECB nesaņem nekādus rīkojumus no mums vai no Eiro grupas, un tā viena izlemj, kad un kas tai jādara,” teica ministrs.

Varufakis atteicās tālāk apspriest Vācijas finanšu ministra Volfganga Šoibles pirmdienas paziņojumu, ka viņam nebūtu iebildumu, ja Grieķijā tiktu sarīkots referendums, kurā tiktu lemts par atbalstu starptautisko aizdevēju finansiālās palīdzības programmas noteikumiem. “Referendums ir vienmēr pieejams, lai noskaidrotu grieķu tautas atbalstu,” teica Varufakis. “Tas ir Grieķijas valdībai pieejams instruments, [bet] šobrīd tas nav aktuāls,” piebilda Grieķijas finanšu ministrs.

Kopš 2010. gada Grieķija ir saņēmusi divus starptautiskos aizdevumus no ES un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) kopumā 240 miljardu eiro vērtībā, pretī solot īstenot plašus taupības pasākumus un ekonomikas reformas. Pašlaik Grieķija mēģina pārliecināt ES un SVF turpināt tai piešķirt aizdevuma maksājumus, bet vienlaikus mīkstinot taupības pasākumu prasības, lai tādā veidā veicinātu ekonomikas izaugsmi. Aprīļa sākumā Grieķija veica 459 miljonu eiro maksājumu, atdodot daļu aizdevuma SVF, tomēr nākamo sešu mēnešu laikā tai jāatdod kreditoriem nepilni 20 miljardi eiro. Grieķija cer tuvākajā laikā saņemt 7,2 miljardus eiro lielu maksājumu no starptautiskajiem aizdevējiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Grieķijai jāseko Lartvijas piemēram-jāsamazina pensijas un bērnu pabalsti!

Draugiem Facebook Twitter Google+