×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
26. janvāris, 2015
Drukāt

Grieķijas parlamenta vēlēšanās uzvar pret taupības politiku noskaņotā SYRIZA

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

"Grieķija atstāj aiz sevis katastrofālu taupību," paziņoja SYRIZA līderis Aleksis Ciprs, uzrunājot tūkstošiem atbalstītāju Atēnās.

Svētdien Grieķijā notikušajās parlamenta ārkārtas vēlēšanās ir uzvarējusi galēji kreiso partiju apvienība “Radikāli kreiso koalīcija” (SYRIZA), kas ir noskaņota pret taupības politiku, liecina vēlēšanu rezultāti pēc lielākās daļas balsu saskaitīšanas.

Saskaņā ar šiem rezultātiem 40 gadus vecā Alekša Cipra vadītā SYRIZA ir ieguvusi 149 no 300 parlamenta deputātu mandātiem un tai trūkst tikai divu mandātu līdz absolūtam vairākumam parlamentā.

Konservatīvā partija “Jaunā demokrātija” (ND), kuru vada premjerministrs Antonis Samars, ir otrajā vietā ar apmēram 76 mandātiem.

Samars atzina savu sakāvi, sakot: “Es nododu tālāk valsti, kas ir daļa no Eiropas Savienības (ES) un daļa no eiro zonas. Es ceru, ka jaunā valdība saglabās jau sasniegto šīs valsts labā.”

SYRIZA var veidot koalīciju vai nu ar proeiropeisko kreisi centrisko partiju “Upe” (“To Potami”), kas saskaņā ar nobalsojušo vēlētāju aptaujām ieguvusi sešus procentus balsu, vai ar nacionālistu partiju “Neatkarīgie grieķi”.

Galēji labējā partija “Zelta rītausma”, kurai jaunajā parlamentā būs apmēram 17 mandātu, ir guvusi diezgan labus panākumus par spīti tam, ka daudziem tās vadības pārstāvjiem draud tiesa par apsūdzībām slepkavībā un citos noziegumos.

SYRIZA būs pirmā pret taupības pasākumiem noskaņotā partija, kas ieguvusi varu kādā no Eiropas valstīm, un Aleksis Ciprs būs gados jaunākais Grieķijas premjerministrs pusotra gadsimta laikā.

“Grieķija atstāj aiz sevis katastrofālu taupību,” paziņoja Ciprs, uzrunājot tūkstošiem atbalstītāju Atēnās.

Ciprs atkārtoja savu solījumu vest sarunas ar Eiropas Savienību (ES) un Starptautisko valūtas fondu (SVF), lai tiktu pārskatīti nosacījumi, ar kādiem Grieķijas ekonomika tika glābta, piešķirot tai starptautiskus aizdevumus 240 miljardu eiro apmērā, tomēr viņa tonis bija samiernieciskāks nekā vēlēšanu kampaņas laikā.

“Jaunā Grieķijas valdība būs gatava sadarboties un pirmoreiz vest sarunas kā līdzīgam ar līdzīgu par taisnīgu, abpusēji izdevīgu un dzīvotspējīgu risinājumu,” sacīja Ciprs.

Eiro zonas valstu finanšu ministriem, pirmdien tiekoties, būs pirmā iespēja apspriest Grieķijas parlamenta vēlēšanu rezultātus.

Ciprs agrāk izteiktie solījumi pārskatīt starptautiskā aizdevuma nosacījumus un atteikties no taupības pasākumiem rada bažas par Grieķijas aiziešanu no eiro zonas.

Pirmajā reakcijā uz Grieķijas vēlēšanu rezultātiem eiro kurss pret ASV dolāru pirmdienas rītā Āzijā sasniedza jaunu 11 gadu zemāko līmeni – 1,1088 dolārus par eiro.

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien paziņoja, ka vēlas Grieķijas palikšanu eiro zonā “par spīti grūtībām”. Arī SYRIZA ir paziņojusi, ka nevēlas atteikties no eiro.

SYRIZA uzvara var iedvesmot arī citas radikālas partijas Eiropā, kuras ir pret taupības pasākumiem, piemēram Spānijas partiju “Podemos” (“Mēs spēsim”).

“Podemos” līderis Pablo Iglesiass svētdien mītiņā Valensijas pilsētā paziņoja: “Cerība nāk, bailes bēg. SYRIZA, “Podemos”, mēs uzvarēsim.”

Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons bija pirmais no ES valstu līderiem, kurš reaģēja uz SYRIZA uzvaru, “Tviterī” ierakstot, ka šī uzvara “palielinās ekonomisko nedrošību Eiropā”.

Citu Eiropas valstu politiķi tomēr paziņoja, ka ir gatavi sadarboties ar SYRIZA vadītu Grieķijas valdību.

Francijas prezidents Fransuā Olands apsveica Cipru ar uzvaru un “pauda vēlmi … turpinār ciešo sadarbību starp abām valstīm,” paziņoja Francijas prezidenta kanceleja.

“Pēc šīm vēlēšanām mums būs jaunas iespējas panākt pārmaiņas Eiropā, lai radītu [ekonomikas] izaugsmi un investīcijas un cīnītos pret bezdarbu,” paziņoja Itālijas ES lietu ministrs Sandro Goci.

Grieķijas parlamenta vēlēšanas notika pusotru gadu pirms termiņa, jo līdzšinējam parlamentam decembrī neizdevās ievēlēt jaunu valsts prezidentu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+