×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
16. aprīlis, 2014
Drukāt

Grišins: Zolitūdes eksperiments jau liek nojaust, ka nāves ēna virs cilvēku galvām bijusi ilgu laiku (2)

Foto: Timurs SubhankulovsFoto: Timurs Subhankulovs

Andrejs Grišins, Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks.

Pagaidām nav skaidrs, cik ilgs laiks būs nepieciešams eksperimenta veikšanai Zolitūdes traģēdijas vietā, kur sagruva lielveikala “Maxima” ēkas jumta konstrukcijas, tomēr Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins atzina, pirmie secinājumi ļauj nojaust, ka nāves ēna virs cilvēku galvām bijusi ilgu laiku.

Intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” Grišins pastāstīja, ka kopš vakardienas eksperimenta laikā jumta konstrukcijas ir noslogotas atbilstoši paredzētajai slodzei un sākusies kopņu deformācija, kurai nepieciešams ilgāks laiks. Eksperti jau vakar plkst.23 pārtraukuši pildīt ar ūdeni baseinus uz atlikušās ēkas daļas jumta, jo bija sasniegta maksimālā slodze, kas norādīta būvobjektu specifikācijā.

Tomēr Grišins pastāstīja, ka, lai gan nesošās konstrukcijas nav iebrukušas uzreiz, esot sākusies deformācija, kas attīstās pamazām, tāpēc tagad esot tikai laika jautājums, kad kopnes neizturēs. “Tā nāves ēna virs cilvēku galvām bija ilgu laiku,” izdara secinājumus Grišins.

Deformācija attīstās lēni, tāpēc nevar prognozēt, cik ilgi notiks eksperiments. Grišins skaidroja, ka eksperimenta mērķis nav sagraut ēkas nesošās konstrukcijas, bet ekspertiem iegūt visus datus par iemesliem, kas noveda pie traģēdijas. Eksperiments turpināsies vai nu līdz brīdim, kad sijas neizturēs un iebruks, vai nu līdz brīdim, kas ekspertiem būs pilni dati par procesiem, kas noveda pie traģēdijas.

Jau ziņots, ka ekspertīzes slēdziens būs, visticamāk, rudens otrajā pusē. Ekspertīzē tiks izmantoti dati no eksperimenta un dati no eksperimenta, kas būs saistīts ar būvkonstrukciju kontrolētu dedzināšanu un uguns nodzēšanu. Dedzināšana nepieciešama, lai pārliecinātos, vai pirms vairākiem gadiem būvniecības procesā notikušais ugunsgrēks ir radījis paliekošas sekas būvkonstrukcijā un, turpinot būvniecību, bija pienācīgi padomāts par bojājumu novēršanu.

Eksperimentu veic Rīgas Tehniskās universitātes speciālisti.

Pagājušā gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti
guva smagus ievainojumus.

Saistībā ar Zolitūdes traģēdiju policija atklājusi viltotus ar būvniecību saistītus dokumentus un vainīgais sodu jau saņēmis.

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis un ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers jau iepriekš paziņoja, ka pamatlietā aizdomās turētie varētu būt zināmi rudenī.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. katastrofas sagatavošana Atbildēt

    Maxima vadībai ievajadzējās būvēt jaunu veikalu, un: 1.Kādai mazai draudzīgai arhitektu firmiņai izgādāja to varbūt glābjošu pasūtījumu – projektēt tipveida veikalam gan līdzīgu, bet kā jaunprojektu. 2.Iesācējs arhitekts(-te), nepainteresējoties par ražotāju iespējām, ieprojektēja varenplašu skaistu vestibilu ar garu pārsedzi, bez balstu stabiem. Ir pilnmēnesis. Ekspertīze – izpaliek, paraksti uz papīriem top pie tējas glāzes. 3.Būvprojekta izpildes pasūtījumu iedeva arī tāpat mazjaudīgai kompānijai 4.Tie, zinot, ka paši ne visu vajadzīgo prot un arī nespēj, sameklēja veselu baru tādu pašu vārguļu baru apakšuzņēmējus. 5. Par pārsedzēm nolīgtajam apakšniekam izgatavot un pievest būvei uzprojektētās 16 m garās vienlaidus pārsedzes šķiet par dārgu un grūtu, tāpēc pa fiksam sarunā ar virsuzņērmēju, ka pārsedzi uztaisīs sastiķētu vidū no divām īsām. 6. Tas sastiprināšanas elementu rasējumu pasūta vēl kādam tikpat mazkompetentam nozarē apakš-apakš-uzņēmumam, vai pat nejaušam paziņam “rasētājam” – individiuālai privātpersonai bet ar licenci. 7. Šis zic-konstruktors no kādas rokasgrāmatas izvēlās skrūves, bez slodzes aprēķina uz dullo saliek skrīves tik cik smuki izskatās, lai bleķus īso paneļu galos sadabūtu kopā. To uzrasē uz loksnes, un pats paraksta. 8. Duraki montētāji viesstrādnieki visu Priedaines ielā atvesto paceļ uz jaunbūves sienām un saskrūvē kā tur uzrasēts Būvuzraudzība Rīgas Domē dzer uzsaukto tēju, vai pat nemaz nezin ne par jaunbūvi Zolitūdē, ne par kādu projekta izmaiņu. Ir jau nākamais pilnmēness. 9. Notiek viss tas, ko turpmāk rādīs TV. 10. Ar grūtībām salasa ekspertus, policistus, pagaida pavasari, un uzsāk Romas Kolizeja apjomiem analogus būvdarbus itkā ‘slodzes provei”. 11. Sagaidot to 2014.g. rudeni,- vēl drusku, un jau pienāks visu kriminālatbildību izbeigšanai atbilstošais noilguma termiņš. Vairs nekas nav jāizmeklē, jo tikpat neprot. 12. Pēc minētā rudens sākam jaunu veikala būvi tikai citā rajonā, bet iespējami tālu no Zolitūdes. Glābjošos pasūtījumus jau gaida n-tie citi nekompetenti menedžeri un “rasētāji”. Būs jauni pilnmēneši.

  2. No sākuma domāju ka nofotogrāfēts Centis Ūbele, pēc tam lasu, ka Grišins

Draugiem Facebook Twitter Google+