×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
28. jūnijs, 2016
Drukāt

Grobiņas pilskalnā meklēs liecības kuršu un skandināvu mijiedarbībai 7.-9. gs. (1)

Foto: Wikipedia.orgFoto: Wikipedia.org

Šonedēļ Grobiņas pilskalnā jeb Skābarža kalnā un tā pakājē savu lauku darba praksi sākuši Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes studenti, kuri tur meklēs 7.-9. gadsimta skandināvu un kuršu mijiedarbības liecības, aģentūru LETA informēja Grobiņas Tūrisma informācijas biroja pārstāve Ilze Kārkliņa.

Studenti trīs nedēļas līdz 16. jūlijam veiks arheoloģiskos izrakumus, cenšoties atklāt vēl nezināmus faktus un liecības par dzīvi Skābarža kalnā.

Vairāk nekā gadsimtu ilgajā Grobiņas arheoloģiskā ansambļa pētniecības vēsturē ir veikti vairāki ļoti apjomīgi pētījumi dažādos kapulaukos, kas atklāj skandināvu un kuršu mijiedarbību Grobiņā, galvenokārt no 7. līdz 9.gadsimtam, taču Skābarža kalns un senās dzīvesvietas Grobiņā ir pētītas ievērojami mazāk.

Ir veikti vairāki pieņēmumi un izvirzītas dažādas hipotēzes, tomēr plašāki pētījumi Skābarža kalnā nav veikti. Viens no galvenajiem arheoloģisko izrakumu mērķiem ir noskaidrot, kādā veidā Skābarža kalns ir ticis apdzīvots – vai tie bijušie skandināvi vai kurši, kāds bijis to dzīvesveids.

Grobiņas arheoloģisko ansambli veido savstarpēji saistītu elementu kopums – Grobiņas viduslaiku pils ar bastioniem, Grobiņas pilskalns jeb Skābarža kalns, Pūrānu (Porānu) senkapi, Atkalnu senkapi, Smukumu senkapi un Priediena senkapi. Grobiņas arheoloģiskais ansamblis atrodas UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā un ir nominēts UNESCO Pasaules mantojuma starptautiskajam sarakstam, kas nozīmē, ka plašāki pētījumi un arheoloģiskie izrakumi ir milzīga vērtība.

Grobiņas novada dome un Latvijas Universitāte 2015.gada 6.oktobrī parakstīja sadarbības līgumu, kas paredz sadarbību Grobiņas arheoloģiskā ansambļa pētniecībā un popularizācijā periodā no 2016. līdz 2020.gadam. Tas nozīmē, ka jau šajā un turpmākās vasarās Grobiņā viesosies Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes studenti, lai lauku darbu prakses laikā veiktu arheoloģiskos izrakumus. Šis ir unikāls notikums ne tikai visā novadā, bet Latvijā kopumā, piebilda Kārkliņa.

Latvijas Universitātes studenti dzīvo Grobiņas ģimnāzijā un viņu ēdināšanu nodrošina Grobiņas sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi, paskaidroja Grobiņas pašvaldībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. NU INTERESANTS PASĀKUMS,TIKAI BILDI TAD AR VAJADZĒJA AR PILSKALNA FOTO ,NEVIS PILSDRUPĀM….

Draugiem Facebook Twitter Google+