×
Mobilā versija
+11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
1. februāris, 2013
Drukāt

Grūtnieču aprūpei noteikta jauna kārtība

Foto - LETAFoto - LETA

No 1.februāra spēkā stāsies jauna kārtība grūtnieču aprūpē, kuras mērķis ir paplašināt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, un, pēc Veselības ministrijas (VM) prognozētā, izmaiņas attieksies uz vidēji 20 tūkstošiem sieviešu gadā.

Izmaiņas paredz valdības apstiprinātie grozījumi dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtībā.

Demogrāfija ir viena no valdības noteiktajām prioritātēm, ministrijā izstrādāta arī Mātes un bērna veselības uzlabošanas programma.

Izmaiņu nepieciešamību VM pamatojusi arī ar apstākli, ka pēdējo gadu laikā vērojama tendence palielināties pirmdzemdētāju un atkārtoti dzemdējošo sieviešu vecumam virs 35 gadiem, kas ir priekšnosacījums grūtnieces iekļaušanai ģenētiskā riska grupā.

VM informē, ka precizēta riska grupas grūtnieču izmeklēšanas kārtība, iekļaujot papildu nepieciešamos ultrasonogrāfijas un citus diagnostiskos izmeklējumus, tādējādi uzlabojot iedzimto anomāliju diagnostiku. Lai nodrošinātu vispusīgi kvalitatīvus ultrasonogrāfijas izmeklējumus, noteiktas prasības ārstam speciālistam, kurš veic izmeklējumus, un tehniskās prasības ultrasonogrāfijas aparātam.

Noteikts arī, ka, iestājoties ārstniecības iestādē uz dzemdībām, dzemdētāja papildus Mātes pasei iesniedz grūtniecības laikā veikto ultrasonogrāfijas un imūnhematoloģisko izmeklējumu rezultātu oriģinālus. Savukārt, ja plānotas ģimenes dzemdības, jāiesniedz arī radiologa diagnosta slēdziens par tās personas plaušu veselības stāvokli, kura piedalīsies dzemdībās. Šāda kārtība ļaus ārstniecības personām saņemt visu nepieciešamo informāciju un izvērtēt iespējamos dzemdību riskus.

Pēc VM sniegtās informācijas, mērķgrupa izmaiņām ir sievietes – prognozējamais grūtnieču skaits gadā – 20 000; ārstniecības personas, kuras veic grūtnieču aprūpi: sertificētas vecmātes – 416, sertificēti ginekologi – 459 un ģimenes ārsti, kuri ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, – 1374 mediķi.

Grozījumi dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtībā stāsies spēkā 2013.gada 1.februārī. Savukārt noteiktās prasības ultrasonogrāfiskas izmeklēšanas veicējiem un ultrasonogrāfijas aparātiem, veicot izmeklējumus pirmajā un otrajā grūtniecības trimestrī, stājas spēkā 2013.gada 1.jūlijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+