Uncategorized

Grūtups: Juristi būtu pēdējie, kas laižami pie Satversmes reformas īstenošanas 0

Satversmes reforma neesot juridisks jautājums, bet gan nācijas izdzīvošanas, kas esot jāsaprot pašiem, tāpēc juristi būtu pēdējie, kas laižami pie konstitūcijas reformas īstenošanas, intervijā laikrakstam “Diena” atzina jurists un publicists Andris Grūtups.

“Juristiem raksturīga formāla un dogmatiska domāšana. Viņi ir diezgan šauri domājoši cilvēki, kas domā juridiskas dogmas robežās. Ja vēl tādam juristam nav inteliģences, vēstures zināšanu, sociālpsiholoģijas zināšanu – tad vispār ellē ratā. Tad viņš ņemas ap kādu vienu pantu, un nav nekādas jēgas no viņa. Saprotu, ka daudziem Satversmes reforma ļoti nepatiks – tā ierobežos viņu kopējo bezatbildību,” uzskata Grūtups.

Pēc viņa domām nesalīdzināmi liels daudzums Latvijas sabiedrībā atbalsta prezidentālu iekārtu, jo ir jāvirzās uz tādu iekārtu, kurā valsts prezidentam ir pakļauta arī valdība. Tad arī tiktu nodrošināta reāla varas dalīšana, jo parlamentārais būtu nodalīts no izpildvaras, bet pašlaik varas nodalījums ir formāls, jo tās pašas parlamenta partijas, tie paši cilvēki veido valdību, turklāt sadrumstalotu valdību.

“Cilvēks ir nabadzīgs, bērni brauc prom uz ārzemēm, cerību nav, bērniem arī – jo neviens tur ārzemēs nav bagāts kļuvis, tikai jaunās problēmās un depresijā iekūlies. Kas viņam ko zaudēt? Viņš noteikti balsos par tautas vēlētu prezidentu. Priekš kam viņam tāda demokrātija, kurā nav laimes izjūtas,” jautā Grūtups.

LA.lv