×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
12. decembris, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Skolotāju algu publiskošana nepalīdzēs izveidot pedagogu darba samaksas modeli (28)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Var viegli saprast, kāpēc skolotāju algu publiskošanas ideju apsveic tā sabiedrības daļa, kurai visu laiku nepieciešams kāds iemesls “cepties” vienalga par ko. Nu, ir tādi cilvēki, kas laikam iznīktu emocionālā badā bez pienesumiem no ārpuses, un šobrīd viņi jau siekalojas ilgi zelējama kumosa gaidās: o, tur būs krietns kampiens, varēs abi izālēties anonīmos komentāros un atriebties skolotājiem, kuri tālajā bērnībā taupījuši uzslavas un skauduši piecniekus. Tiktāl mērķis skaidrs.

Toties liela mīkla, ko šajā dīvainajā un par pedagogu algu caurspīdīguma akciju nokristītajā pasākumā cer sasniegt tās pēkšņie ierosinātāji un atbalstītāji, valdības vadītāju un izglītības ministri ieskaitot. Kas zina, tādā vidējiem prātiem neaptveramā veidā sabiedrībai tiek pasniegts vēstījums par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) mazspēju, nonākot saskarsmē ar dažām jau vidusskolas programmā apgūstamām aritmētiskām darbībām. Varbūt tauta atrotīs piedurknes un vismaz palīdzēs saskaitīt, cik mums Latvijā skolotāju. Vēl viens minējums – nozares vadība neredz ceļus, lai normāli atmudžinātu dzērksti, kurā paši ministrijas ierēdņi vairākos paņēmienos tik smagi sapiņķerējuši skolotāju algu tagadējo sistēmu, ka labāk to izmest bara saplosīšanai. Un tad jau redzēs, varbūt kas derīgs paliek pāri. Bet kāpēc tik neloģiskām darbībām piekrīt visnotaļ lietišķā Laimdota Straujuma? Hm… Iespējams, šis ir tas gadījums, ar kuru mēdz saskarties ģimenes māte: ja daudzi svarīgi mājas sakārtošanas darbi burtiski rauj uz pusēm un līdz viesību sākumam (Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienībā) to gūzmu nepacelt, ir vienkāršāk daļu gružu saslaucīt zem paklāja. Lielās nevaļas brīdī par kārtīgas spodrības dienu mēdz runāt izvairīgi, un tieši tas patlaban notiek, šķietami apspriežot skolotāju atalgojuma sistēmas izstrādes neatliekamību – bez konkrēta termiņa pieminēšanas. Palaikam šajās runās, kuru pelavās velti meklēt izlēmības graudus, tiek pieminēts arī mistisks pedagogu darba samaksas pilotprojekts. Skan labi un pēc lētas bodītes neizklausās, taču atkal jāmaldās minējumos, kāpēc raķete nestartē – trūkst degvielas, nav sagatavota apkalpe vai kārtējo reizi ziepes ar lidojuma trajektorijas rēķiniem.

Tas, ka pedagogu nopelnītā ciparu izgaismošana ne mata tiesu nelīdzēs sakārtot skolotāju atalgojuma lietas, ir skaidrs bez pilotprojektiem. Redzēsim jau vienīgi labi zināmo – pastāvot ministrijas piesauktajiem slodžu apmaksas kritērijiem un kam tik vēl ne, darba samaksa atšķirsies pat vienādos apstākļos strādājošiem skolotājiem. Viens no starpības galvenajiem iemesliem ir vietējo pašvaldību rocība, iemaņas un savu reizi tāpat godaprāts, satiekot katra skolēna pēdās sekojošo budžeta naudu. Bet par to, ka nākotnē paredzamās labākās, taisnīgākās, jaunus skolotājus darbam motivējošās utt. pedagogu algu sistēmas ietvaros būtu vēlams arī cits IZM un pašvaldību saskarsmes modelis izglītībai atvēlētās naudas izlietošanā, pagaidām nav dzirdēta ne pušplēsta zilbe.

Atklāšu arī savas personiskās bažas par minēto algu publiskošanu. Bail iedomāties, kas notiks, ja šo ciparu dedzīgas vētīšanas procesā no paklāja apakšas izlīdīs ar daža skolas direktora kvalifikāciju un attieksmi pret padotajiem saistītie gruži… Tos IZM jau sen izliekas neredzam.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Tieši algu publicēšana palīdzēs izveidot pareizo modeli. Visām algām jābūt piejamām zināšanām kas tiek finansētas no valsts un pšvaldību budžetiem. kāpēc tikai ierēdņiem!

 2. Padomājies algas slepenas kā čekas maisi.

 3. Par godīgu atalgojumu 1.kārt ieinteresēti ir paši skolotāji, viņu cunfte. Neceriet, ka kāds to pienesīs klāt gatavu. Vai jūs spējat tādu izveidot?

 4. Terminētos līgumus skolu direktorēm un Izglītības departamenta (pārvaldes) “uzraugiem”! Samazināt birokrātisko aparātu Izglītības departamentos un vietnieku likmju skaitu skolā! Absurdā situācija, kad vietnieki skolā strādā uz 0,2-0,25-0,3 slodzēm, ne vien ir “uzaudzējusi” administratīvā aparāta lielumu skolā, bet arī no skolotājiem pieprasīto atskaišu u.c. papīra dokumentu skaitu – spēj tik drukāt katram vietniekam pa atskaites kopijai!

  • gudrāk nevarēji izteikties

   • Ļoti pareizs komentārs. Jāapskata visas iekšējās rezerves gan ministrijā, gan skolās uz vietas, jāsamazina uzpūstie štati, tāpat kā skolēnu skaits. Pensionāriem tomēr vajadzētu iet pensijā, nevis tērēt “štatu” vietas un saņemt algu + pensiju. Jaunajiem skolotājiem atbrīvotos vieta un būtu pilna slodze, nevis nepilna, jo viņiem jāuztur ģimene, jāskolo savi bērni, kuri pensionāriem ir pieauguši. Arī direktoru algas un grāmatvežu algas jāieliek “rāmī”.

    • Par to pensionāru strādāšanu valsts sektorā, saņemot no budžeta gan pensiju gan algu, jau sen bija laiks parunāt. Bez aizvainojuma un liekas bļaušanas. Piemēram, Vacijā skolotājiem sasniedzot pensijas vecumu ir jābeidz strādāt valsts skolā. Viņi var būt kā konsultanti vai strādāt algotu darbu komercstruktūrās, bet ne budžeta iestādēs. Nu nav tas godīgi- saņemt pensiju un algu, kamēr jauniem izglītotiem cilvēkim jābrauc strādāt ārpus valsts. Un nav jau runa tikai par skolotājiem, bet par pensionāriem visā valsts pārvaldē!

 5. Algas vajadzētu publiskot visiem, kuri tās saņem no valsts budžeta. Savādāk nav skaidrs, kas kuram ir maza alga. Vienam divi tūkstoši ir maza alga, citam divi simti ir maza alga. Valsti tomēr vajadzētu noteikt to iztikas minimumu vienam cilvēkam, kas atbilstu vidējam Eiropā. Jelgavas pašvaldība ir noteikusi 128 eiro mēnesī un man liekās tas neatbilst cilvēka cienīgai dzīvei.

 6. Pensionāri “iestūma” Siliņu Saeimā. Tagad četrus gadus būs klusums, varbūt varēs pat indeksāciju atcelt, par neapliekamā minimuma palielināšanu varat necerēt, jo Siliņu pašu tas skars maz, jo tāda netainība, kundziņam no deutāta algas neapliekamais minimums nepienākās. Varbūt kļūdos – Saeima pamainīs likumu tā, ka deputātiem pensionāriem neapliekamo minimumu piešķirs.

 7. Jā,jā kapēc tad negrib neviens publiskot tās skolotāju “mazās algas” vai tik tiešām ir tik mazas,kā visi bļauj,vai tik milzīgi strādā.Es ar redzu,katru rītu draugos spēles izspēlētas,maigi sakot stundu laikā,kad skolotājam būtu jāstrādā bet ne jāsēž internetā!

 8. Neviens skolotājs nestrādā par pliku velti!!Zemas algas!- sakiet?Kāpēc tad nepacelt arī citiem iedzīvotājiem algas?! Ar ko tie atšķiras.Katrā nozarē sava specifika, grūtums utt- psiholoģiskais, audzinošais, sociālais, darbs ar cilvēkeim.Un cik man zināms zemas algas ir tiešām tikai attālās no Rīgas pilsētās, ciemos.Pārējiem ir labas algas! Un nav, Jums skolotāji, te jāčīkst!!!!Vienreiz skatieities taisnībai acīs!!!!darba laika stundas, noslogojums,bezmaksas braukšana Rīgas sabiedriskā transportā, ekskursijās pavadonis arī nemaksā vai arī puscenu maksā.Pārstājiet sūdzēties!!!!Riebjas klausīties un TV skatīties! Varētu padomāt, ka no tā celsies Jūsu darba kvalitāte?!!ir palikuši vairs reties kolotāji ar LIELO burtu, kurus var saukt par sava darba faniem, kas atdod sirdi un dvēseli bērnu audzināšanai un skološanai.Neredz neviena iemesla, kāpēc lai jums pieliktu algas, bet pārējiem nē!

  • Mīļo māmiņ, esmu skolotāja lauku skolā un esmu priecīga, ka man ir darbs, bet kāda atbildība ir uzlikta uz mūsu pleciem un mums daudziem lauku skolu skolotājiem pat aldziņas ir mazākas kā minimālās algas Latvijā. Kāpēc? Mēs mācām apvienoto klašu skolēnus un par novadīto stundu divām klasēm kopā, saņemam tikpat cik pilsētu skolotājs ar lielo klases piepildījumu, gatavošanās stundai aizņem bezgala lieku laiku, lai varētu iemācīt gan vieniem, gan otriem, lai saplānotu stundu tā, lai nesēž un negarlaikojas vieni, kamēr citi strādā. Mums vienā stundā (telpā, klasē) jāmāca divas atšķirīgas tēmas, divām atšķirīgām klasēm un tā visa diena. Un cik tad to kontaktstundu sanāk? Maz, pat ļoti maz! Daudzas skolotājas strādā pa divām, trīs un četrām skolām, lai salasītu slodzi!!!Teiksiet – klapējiet tās skolas ciet! Bet vajag jau arī padomāt par to mazo cilvēciņu, kuram pa lauku ceļiem, takām un mežiem ir jānokļūst līdz savai lauku skoliņai. Ja tā tiek aizklapēta, tad mazajam cilvēciņam piecos jāceļas,pa tumsu jāiet, lai busiņš aizvestu uz 50 km attālo (tuvāko skolu)! Tā lūk – Jo nauda seko skolēnam, kur mazāk bērnu – klusējiet!!! NU laikam vienreiz mērs ir pilns lasot šos komentārus! Nāciet uz skolu un strādājiet! Vēlu veiksmi!!!

 9. Paldies par izcilu rakstu!
  Kopš 1998. G. AK un IZM baro skolotãjus ar solījumiem un pumpē izglītībai paredzēto naudu funkcionãriem projektu, kã konsolidēt, novērtēt un nesamaksãt skolotãjiem finansēšanai…

 10. JA ļautu izglītības un zinātnes ministriem strādāt un tos atbalstītu, mēs būtu daudz tālāk tikuši! Cik labu ideju ir norakuši V politiķi?

  • Manu prāt, nu jau ir sastrādāti tik lieli sūdi, ka vajadzēs desmit gadus, lai tos izmēztu. Jāsāk ar Papuli un Liepiņu un dažu labu sīkāku gariņu. Citādi ir tikai bala, bala un rezultāta izkalts pilotprojekta čiks. šīs meitenes nav spējīgas pieņemt valstiskus lēmumus.

 11. Interesanti kāda iemesla dēļ šīs algas nepublisko,jo tās ir smieklīgi zemas(zem minimālās)vai smieklīgi augstas(kā deputātiem)

 12. Jājautā, cik algu aprēķināšanas pilotprojektus iztirzā LV skolās? Ja tikai 1, tad kauns un negods Straujumai, kura atklāti di*š vēlētājiem, jo ja pilotprojektējamais modelis izrādīsies mēsls, tad IZM dzīvos pa vecam, ja 3 vai vairāk modeļu, tad visu cieņu, labāko atradīs!

 13. ko jūs skolotāji iedomājieties kas jūs esat ,,,oooo vajag bērnus mācīt piemērs Vandzenē L B skolotāja visu dienu sēd internetā par ko viņai vajag lielāku algu LIELS FUJ

 14. PUBLISKOT UN MIERS! Atbildēt

  Jums gribas cīnīties par taisnību,tad par taisnību līdz galam! Un tad visa sabiedrība lai vērtē,citādi par jums ticības nav. Jūs,pedagogi,runājat,pat bļaujat,vienu,tauta domā citu un tas jums neglaimo. Lai vienreiz izbeigtu šo murgu,taisnība ir jāliek gaismiņā.

 15. Problēmas atrisinājums būtu skolotāju darbu un atalgojumu pielīdzināt zobārstniecības praksei.Pārliecinājos ,ka zobārstu pakalpojumu cenas ne ar ko neatšķiras no tā cik tie maksā bagātās Rietumeiropas valstīs.Kas latvijā var sagrabināt naudu,tas saņem zobārstniecības pakalpojumus,kas nevar staigā bez zobiem.Kas var atļauties un grib mācīties ,tas mācās un maksā cik privātskolā prasa.Valsts finansētās skolas jālikvidē.Lai viss izskatītos demokrātiski un ,,godīgi,, daudzbērnu ģimenēm un sevišķi trūcīgiem jāievieš atlaides līdzīgi kā to tagad darīs brīvais elektroenerģijas tirgus.

 16. =Atklāšu arī savas personiskās bažas par minēto algu publiskošanu.
  Bail iedomāties, kas notiks, ja šo ciparu dedzīgas vētīšanas procesā no paklāja apakšas izlīdīs ar daža skolas direktora kvalifikāciju un attieksmi pret padotajiem saistītie gruži… Tos IZM jau sen izliekas neredzam.=
  Te jau cien. Zīles kundze ir devusi pat atbildī – kāpēc nav gribas algu publikācijā. Tā griba ir saistīta ar IM putrošanos savā darbā un skolu darba pamešanu novārtā. Publicējot, augšām celsies algu miroņi un kāds var pat ieklist IM koridoros? Tāpēc jau tās bailes. Senajā Grieķijā kāds spēkavīrs pat Augeja staļļus iztīrija un šeit vai ir spējas šos mazos, bet atklātībai nozīmīgos papīrīšus publicēt.
  Kā saules stari iznīcina telpās baciļus tā algu atklātība nīcinās šīs sistēmas blēdīgumu…

  • Ir tikai normāli, ka visas algas , kas tiek maksātas no nodokļu maksātaju maciņiem būtu zināmas visai sabiedrībai. Pašiem mums būtu priekšstats kāda nauda kur tiek maksāta. Kas tur būtu slēpjams? Tas taču nav bizness, kura noslēpumus izmantos konkurenti. Tā ir visas sabiedrības nodokļos samaksātā nauda nevis privāts maciņš. Kāpēc sabiedrībai ir tikai pienākums maksāt nodokļus, bet nav tiesību zināt kā tie tiek izlietoti? Slēpšana noved tikai pie neuzticības un ir laba augsne nelikumībām un tenkām.

 17. Īsto foto gan esat ievietojuši – divkrēslu sēdētājs, divu algu saņēmējs(?) Siliņš taču zina, ka skolas pamata balsta pensionāri, bet tur nu nekādas virzības: nozagto,,nepareizā laikā dzimušajiem” pensionāriem netaisās atdot…ja pensija pārsniedz mistiskos 225 EUR, no nākamā centa 24% nost…
  Tā kā neceriet, skolotāji, ka jūsu pensija sasniegs minimālās algas līmeni, tāpēc – strādājiet, kamēr mirstat, jo kā gan citādi iztiksiet..
  Varbūt šis sava labuma tīkotājs onkulis saka tos pravietiskos vārdus:,,tik pacieties, debesīs labāki ies”…
  CIK ILGI? DZĪVE IR TIKAI..VIENA…

  • Precīzi pateicis Imants . Kāds sakars Siliņa kungam ar skolotāju algu publicēšanu , vai nepublicēšanu ? Katram dzīvē jādara savs darbs . Ja Siliņa kungs ir Latvijas Pensionāru Federācijas priekšsēdētājs ,tad viņam darbs ir ar Pensionāriem [senioriem] ,bet pilnīgs klusums , kas nākošajā gadā paredzēts . . .Varbūt ,kā Z Z S deputāts kādreiz varētu uzstāties Televīzijā un pastāstīt ,kas sagaida pensionārus 2015. gadā ?

Draugiem Facebook Twitter Google+