Foto-LETA/AFP

Gruzijā notiek plaši Saakašvili un Ivanišvili atbalstītāju mītiņi 0

Sestdien, 29.septembrī, Gruzijā pēdējā priekšvēlēšanu kampaņas dienā pirms pirmdien paredzētajām parlamenta vēlēšanām abi galveni konkurenti – prezidents Mihails Saakašvili un miljardieris Bidzina Ivanišvili – sarīkojuši plašus savu atbalstītāju mītiņus.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Tūkstošiem cilvēku bija sapulcējušies Saakašvili pārstāvētās Apvienotās nacionālās kustības mītiņā Melnās jūras kūrortpilsētā Batumi, no kuriem daudzi vicināja valsts karogus un skandēja “Miša! Miša!”.

“Mani draugi, mums ir vajadzīga jūsu palīdzība, lai neviens nevarētu apturēt brīnumu, kuru mēs kopīgi radām Gruzijā,” gavilējošajam pūlim pavēstīja Saakašvili.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus Tbilisi sācies Ivanišvili vadītās opozīcijas koalīcijas “Gruzijas sapnis” atbalstītāju gājiens, kur tiek nesti koalīcijas karogi un skandēts “Gruzija! Gruzija!”.

Gan Saakašvili, gan Ivanišvili paudis pārliecību, ka vēlēšanās gūs graujošu uzvaru, un priekšvēlēšanu kampaņa Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērotāju vērtējumā bijusi “konfrontējoša un asa”.

“Šajās vēlēšanās mēs redzam cīņu starp divām ļoti spēcīgām personībām, diviem ļoti lieliem ego, kas vēlas viens otru sakaut un noraida kompromisus,” sarunā ar aģentūru AFP atzina Kārnegī Starptautiskā miera fonda Kaukāza eksperts Tomass de Vāls.

Ivanišvili apsūdz pašreizējo prezidentu autoritāra režīma iedibināšanā, bet Saakašvili savukārt apgalvo, ka viņa oponents pielikšot punktu Gruzijas modernizācijas programmai un atgriezīs to korupcijas un haosa māktajā pagātnē.

Valdošās partijas reputāciju īsi pirms vēlēšanām iedragājis skandāls, kuru izraisīja atklātībā nonākušais videoieraksts par cietumu ieslodzīto spīdzināšanu, kas izraisīja gan ielu protestus, gan starptautisko nosodījumu, vienlaikus rosinot bažas par iespējamām nekārtībām arī pēc vēlēšanām.

Pirms ieslodzīto spīdzināšanas skandāla, kas izcēlās pagājušajā nedēļā, aptaujas liecināja, ka Apvienotā nacionālā kustība apsteidz “Gruzijas sapni”, taču nav īsti skaidrs, kādu ietekmi uz Saakašvili popularitāti atstājis atmaskojošais videoieraksts.

Gan ASV, gan Eiropas Savienība (ES) aicinājusi Tbilisi nodrošināt godīgas vēlēšanas, uzsverot, ka no tā ir atkarīgas Gruzijas cerības integrēties Rietumu organizācijās.

Reklāma
Reklāma

Saakašvili solījis, ka šīs būšot “visbrīvākās, viscaurskatāmākās” vēlēšanas kopš Gruzijas neatkarības atgūšanas 1991.gadā.

Tikmēr Ivanišvili apgalvo, ka jau priekšvēlēšanu kampaņā esot pieļauti pārkāpumi par labu valdošajai partijai, un brīdinājis, ka pēc vēlēšanām varētu sākties masu protesti.

Ivanišvili gan piektdien solīja nepieļaut, ka pēc vēlēšanām sāktos nemieri.

“Mēs garantējam, ka nepieļausim, ka sākās pilsoniskā konfrontācija,” preses konferencē sacīja Ivanišvili. “Taču es nevaru izslēgt iespējamību, ka Saakašvili varētu sarīkot kādu provokāciju.”

Miljardieris pārmeta pašreizējā prezidenta administrācijai brutalitāti saistībā ar atklātībā nonākušo videoierakstu par ieslodzīto spīdzināšanu un vairāku viņa vadītās koalīcijas aktīvistu aizturēšanu.

“Varasiestādes pret mums izrādījušas vardarbību; tās ir atklājušas savu neglīto seju,” norādīja Ivanišvili.

Šīs vēlēšanas ir ļoti svarīgas, jo saskaņā ar iepriekš izdarītajiem konstitūcijas grozījumiem pēc Saakašvili pilnvaru termiņa beigām 2013.gadā pieaugs parlamenta un premjerministra ietekme, kamēr prezidenta vara tiks ierobežota.

Ivanišvili savu bagātību, kas sasniedz 6,4 miljardus ASV dolāru, pamatā ieguvis, darbodamies Krievijā, un valdošā partija viņu apsūdz Kremļa interešu aizstāvēšanā.

Lai gan pats Ivanišvili atzīst, ka vēlas atjaunot attiecības ar Maskavu, kas tika pilnībā sarautas pēc 2008.gada kara, viņš apgalvo, ka esot prorietumnieciski noskaņots.

Tomēr galveno vietu priekšvēlēšanu kampaņā ieņēma nabadzība un bezdarbs, abiem kandidātiem bārstot populistiskus solījumus atvēlēt milzīgus līdzekļus sociālajiem pabalstiem un jaunu darba vietu radīšanai.

Vienlaikus Gruzijas priekšvēlēšanu cīņa tikusi pārnesta arī uz ASV un ES. Abi līderi izmantojuši lobijus gan Vašingtonā, gan Briselē, lai propagandētu savus priekšstatus par Gruzijas nākotni.

Apvienotā nacionālā kustība, kas nāca pie varas 2003.gadā pēc tā dēvētās Rožu revolūcijas, kuras laikā tika gāzts prezidents Eduards Ševarnadze, šobrīd parlamentā kontrolē 119 no 150 deputātu vietām.

Harizmātiskā Saakašvili vadībā partija īstenojusi radikālas reformas nolūkā izskaust korupciju, sākusi valsts infrastruktūras attīstības projektus un iekustinājusi sagrautās ekonomikas atlabšanas procesu.

Taču daļa gruzīnu reformas uzņēmuši naidīgi, jo jūtas nobīdīti malā un nav guvuši kādu taustāmu labumu no valstī notiekošajām pārmaiņām.

Valdība 2007. un 2010.gadā pat jutās spiesta ķerties pie spēka lietošanas, lai apslāpētu neapmierināto protestus. Tas radīja satraukumu Tbilisi Rietumu sabiedrotajos, kuri pirms tam Saakašvili izvirzīja par demokrātijas paraugu postpadomju valstī.

Vēlēšanu iecirkņi pirmdien durvis vērs plkst.7 pēc Latvijas laika, un balsošana, kuru uzraudzīs EDSO novērotāji, beigsies plkst.19.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.