×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
14. maijs, 2015
Drukāt

Gruzijas leģendas, medus un vīns. Ceļojuma piezīmes

Foto - Dace KokarēvičaFoto - Dace Kokarēviča
Noderīga informācija

Naudas vienība – lars. Par 1 eiro bankā vai maiņas punktā dod 2,4 larus.

Ar taksometra vadītāju par cenu jāvienojas iepriekš – apmēram 20 minūšu brauciens Tbilisi maksāja 8 larus; par 50 – 70 lariem var nolīgt taksometru, kas aizvedīs līdz Mchetai, pāris stundu gaidīs un atvedīs atpakaļ.

Tbilisi metro biļete maksā 1 laru. Ieteicams iepriekš iegūt metro maršrutu shēmu.

Info var atrast www.georgia.travel un www.gnta.ge, www.visitgeorgia.ge, par dzelzceļu satiksmi – www.railway.ge

No pagānu tempļiem līdz Staļinam

“Man to nesaprast!” nodomāju Gori pilsētā, Staļina muzeja teritorijā noraugoties, kā jauns pāris savā kāzu dienā apmeklē šo muzeju un līgava fotografējas uz Staļina vagona kāpnītēm. (Tūristiem par šo vagonu stāsta, ka Staļins tajā braucis uz Teherānu, Jaltu un Potsdamu.) Vai jaunie cilvēki neko nebūtu dzirdējuši par masu slepkavībām staļiniskā režīma laikā, par cilvēku nošaušanas plāniem utt. un viņiem šī vēsturiskā persona asociējas tikai ar tautieti, par kuru zina liela daļa pasaules?

Citur Gruzijā Staļina pieminekļi esot novākti, palicis tikai šis viens muzejā. Igauņu kolēģe, kas Gori bijusi vēl padomjlaikos, atzīst, ka nekas kopš tā laika muzejā neesot mainījies un velti tajā meklēt kritisku Staļina personības un režīma vērtējumu.

… Daudz vairāk prieka gūstam no senākas vēstures pieminekļu iepazīšanas. Gide Aleksandra Lielbritānijā studējusi arheoloģiju, un leģendu viņas krājumā tikpat daudz, cik suvenīru tirgotājai akmens krellīšu. Netālu no Gori atrodas Uplistskihe, kur pirms četriem gadu tūkstošiem smilšakmens cietoksnī atradies pagānisks templis, kurā pielūgta Saules dieviete. Toreiz tajā, kā stāsta gide, valdījis radikālais matriarhāts, vīriešiem tiesību bijis maz, turklāt ik pa laikam 15 – 35 gadus veci vīrieši upurēti Saules dievietei. Vīns uzskatīts par Zemes dieves asinīm, un ziedošanas rituālā izmantots vīns – upurējamie bijuši apskurbuši līdz nemaņai.

Saules dievietes sāncense bijusi nakts dieviete Dali, no kuras ļaudis baidījušies, jo ticējuši, ka tā var uzsūtīt tumsu, noslīcināt ražu, un, lai viņai pielabinātos, bijis jāziedo zelts. Leģendas vēsta, ka Dali baltas govs izskatā aizvilinājusi sev līdzi katru iepatikušos vīrieti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+