×
Mobilā versija
+11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
21. septembris, 2012
Drukāt

Gruziju šokē videomateriāli ar ieslodzīto spīdzināšanu

Foto - AFPFoto - AFP

Gruzijā izraisījies skandāls pēc atklātībā nonākušiem videomateriāliem ar ieslodzīto spīdzināšanu, kura dēļ vakar demisionēja ieslodzījuma vietu ministre Hatuna Kalmahelidze, bet prezidents Mihails Saakašvili devis rīkojumu nekavējoties aizstāt visus cietumsargus ar policistiem.

Uzrunā televīzijā Saakašvili solīja veikt cietumos rūpīgu pārbaudi un neievērot ne mazāko piekāpību cilvēktiesību pārkāpumu priekšā. Valdība savukārt apsolījusi izskaust spīdzināšanu cietumos. “Mēs garantējam, ka izskaudīsim spīdzināšanu labošanas iestāžu sistēmā,” paziņoja premjerministrs.

Šokējošie video tika pārradīti opozīcijas telekanālā TV9. Vienā no tiem Tbilisi cietumā redzams kāds puskails ieslodzītais lūdzam žēlastību, pirms tiek piekauts un izvarots ar steku. Savukārt kādā citā videomateriālā, ko publiskojusi Iekšlietu ministrija, redzams, kā cietumsargi nežēlīgi sit kādu ieslodzīto.

Valdības paziņojumā teikts, ka 15 aizdomās turamie jau ir aizturēti un videomateriālus uzņēmuši provokatori, kuriem maksāts par varasiestāžu diskreditēšanu pirms gaidāmajām parlamenta vēlēšanām. “Jāatzīmē, ka šie bija iepriekš iecerēti noziegumi, un ir pierādījumi, ka tika maksāts tiem, kas organizēja, veica un ierakstīja šos noziegumus,” paziņojusi valdība. Videomateriāli izraisījuši skandālu pirms 1. oktobrī gaidāmajām vēlēšanām, kurās Saakašvili vadīto Apvienoto nacionālo kustību gaida sīva cīņa ar miljardiera Bidzinas Ivanišvili vadīto opozīcijas koalīciju “Gruzijas sapnis”.

Protestējot pret cietumos notiekošo, Gruzijas galvaspilsētas ielās izgājuši simtiem cilvēku. “Es protestēju pret spīdzināšanu cietumos, kas atrodas striktā varasiestāžu kontrolē. Varasiestādes ir atbildīgas par to, kas tur notiek,” aģentūrai norādīja viens no demonstrantiem. “Visai Gruzijai būtu jāiziet ielās, lai protestētu pret šīm šausmām,” piebilda kāds cits. Protestu organizētāji pieprasīja neatkarīgu izmeklēšanu un citu augstāko ministru atkāpšanos.

Vietējie mediji ziņoja, ka mazāki protesti notikuši arī pie cietuma, kurā notikusi video uzņemtā ieslodzīto spīdzināšana. Opozīcijas līderis Ivanišvili tikmēr aicinājis tautu saglabāt mieru un paust savu niknumu pret valdību gaidāmajās vēlēšanās. ASV vēstniecība Tbilisi paziņojusi, ka dala ar gruzīniem “šoku un riebumu” par šiem video, norādot, ka noziegumi pret ieslodzītajiem ir nopietns jautājums, kas prasa pienācīgu atbildi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+