×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
27. novembris, 2014
Drukāt

Gruzīni cer uz Latvijas prezidentūru ES

Foto - Valsts prezidenta kancelejaFoto - Valsts prezidenta kanceleja

Latvijas prezidents Andris Bērziņš un ministri Gruzijā tiek uzņemti ļoti sirsnīgi un delegācijai tiek izrādīta neierasti milzīga preses uzmanība. Daudzviet Tbilisi, it īpaši uz tiltiem un pie oficiālajām ēkām, kopā ar Gruzijas valsts karogu plīvo arī mūsu – sarkanbaltsarkanais. “Tik augsta līmeņa Latvijas delegācijas ierašanos laikā, kad sastopamies ar jauniem šķēršļiem un izaicinājumiem, izjūtam kā būtisku atbalstu Gruzijas teritoriālajai vienotībai un eiroatlantiskajai virzībai,” pēc tikšanās ar mūsu prezidentu paziņoja Gruzijas valsts galva Giorgijs Margvelašvili.

Visvairāk rietumnieciskā no visām Kaukāza valstīm pēdējā laikā saskārusies ar vairākiem satricinājumiem. Kā pēdējais no tiem – Krievijas noslēgtais līgums ar separātisko Abhāzijas reģionu. Gruzija to uztver kā apdraudējumu valsts teritoriālajai vienotībai. “Šis līgums nepatīk nevienam. Ne vien Gruzijas valdībai, kas bija sākusi konstruktīvu sadarbību ar reģionu, bet arī pašiem abhāziem. Viņi savu neapmierinātību jau pauduši protestos,” teica Gruzijas prezidents, uzsverot, ka gruzīni un abhāzi var mierīgi sadzīvot.

Gruzīni Latviju uztver kā savu uzticamāko sabiedroto Rietumos un cer, ka savu prezidentūru Eiropas Savienības Padomē Latvija izmantos, lai panāktu stingrāku ES vēršanos pret tādām Krievijas provokācijām, kā minētais līgums. Bērziņš vizītes laikā apgalvoja, ka Latvija darīs visu iespējamo, lai gruzīni savā valstī varētu justies drošāk, bet vienlaikus atzīmēja, ka ES ārpolitiku veido visu dalībvalstu kopējā nostāja. “Un pats galvenais tomēr būs atkarīgs no jums pašiem,” norādīja Latvijas prezidents.

Šie Bērziņa vārdi ir vietā, jo nesen Gruzija pārdzīvoja valdības krīzi, kad premjers Iraklijs Garibašvili atbrīvoja no amata aizsardzības ministru Irakliju Alasaniju. Protestējot pret šo lēmumu, amatus pameta arī ārlietu ministre Maija Pandžikidze un Eiropas lietu ministrs Aleksijs Petriašvili. Šie politiķi bija noskaņoti tuvināt Gruziju NATO un ES. Oficiālajos paziņojumos tiek apgalvots, ka valsts ārpolitikas kurss nav mainījies. Tomēr, kā man neoficiālās sarunās apliecināja vairāki augsta līmeņa Latvijas delegācijas pārstāvji, izmaiņas attieksmē esot jūtamas. Tbilisi pret eiroatlantiskajām institūcijām esot sākusi izturēties nedaudz piesardzīgāk. Šīm kuluāru runām oponē Latvijas vēstniece Gruzijā Elita Gavele. Viņa apgalvo, ka tieši Gruzija viscītīgāk no visām Austrumu partnerības valstīm veic integrācijai ES nepieciešamās reformas. Savukārt politiskās attiecības starp Latviju un Gruziju vēstniece novērtēja kā izcilas.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Gruzijas žurnālistu ielenkumā. Latvijas delegācijas vizītei šajā valstī pievērsta ļoti liela uzmanība. Foto - Ģirts ZvirbulisĀrlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Gruzijas žurnālistu ielenkumā. Latvijas delegācijas vizītei šajā valstī pievērsta ļoti liela uzmanība. Foto - Ģirts Zvirbulis

Valsts vizītē Gruzijā piedalās septiņi Latvijas ministri: ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, ekonomikas ministre Dana Reizniece – Ozola, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile, kultūras ministre Dace Melbārde un zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.Latvijas delegācijas vizītes laikā noslēgti vairāki Gruzijas rietumnieciskajai virzībai būtiski līgumi. Piemēram, Latvijas Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ar savu Gruzijas kolēģi parakstīja protokolu par abu valstu Ārlietu ministriju ciešāku sadarbību. “Tas paredz vēl plašākas konsultācijas starp ministrijām jautājumos par politikas koordinēšanu starptautiskajās organizācijās, piemēram, ANO, EDSO un citās. Tostarp regulāras konsultācijas par mūsu prezidentūras prioritāti – Austrumu partnerību. Tāpat palīdzēsim Gruzijas kolēģiem apgūt ES darbības mehānismu. Rīgas Juridiskā augstskola no šā gada kopā ar Ārlietu ministriju sākusi Austrumu partnerības un Centrālāzijas valstu diplomātu apmācību. Vienkārši runājot – atbalsts, padoms un palīdzība Gruzijas kolēģiem gan ES, gan NATO koridoros,” parakstītā dokumenta būtību skaidroja Rinkēvičs. Līdzīgus sadarbības memorandus ar saviem gruzīnu kolēģiem noslēdza arī Zemkopības un Labklājības ministrijas, kā arī Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kamera.

Valsts prezidents A. Bērziņš vizītes ietvaros vakar arī nolika vainagu Tbilisi Varoņu laukumā, tikās ar Gruzijas Ministru prezidentu Irakliju Garibašvili un Gruzijas parlamenta priekšsēdētāju Dāvidu Usupašvili, kā arī piedalījās Latvijas – Gruzijas biznesa forumā. Vizītē uz Gruziju devusies arī liela uzņēmēju delegācija – 73 pārstāvji no 54 uzņēmumiem.

Dienas izskaņā Latvijas vēstniecība Gruzijā rīkoja svinīgu pieņemšanu par godu Latvijas neatkarības proklamēšanas 96. gadadienai.

Šodien Bērziņš piedalīsies apaļā galda diskusijā par abu valstu divpusējo sadarbību izglītībā, kā arī apmeklēs Latvijas lauksaimniecības uzņēmumu “Marneuli”, kas vairākus gadus veiksmīgi darbojas Gruzijā. Prezidentam paredzēta arī oficiālā vizīte Adžārijas autonomajā republikā. Tur viņš tiksies ar administrācijas vadītāju Arčilu Khabadzi, kā arī atklās Latvijas goda konsulātu Batumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+