×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
3. oktobris, 2012
Drukāt

Gruzīni uzticas Ivanišvili «sapnim»

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili vakar atzina savas partijas sakāvi pirmdien notikušajās parlamenta vēlēšanās. Tajās, iegūstot aptuveni 54 procentu vēlētāju balsu, uzvarēja opozīcijas partiju izveidotā koalīcija “Gruzijas sapnis”, kuru vada miljardieris Bidzina Ivanišvili, informē ārvalstu ziņu aģentūras.

 

 

Vēlēšanās piedalījās 61 procents balsstiesīgo gruzīnu, un Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotāji paziņojuši, ka vēlēšanas ir nozīmīgs solis valsts demokrātijas attīstībā un tās uzskatāmas par ticamākajām Gruzijas vēsturē. “Neskatoties uz saspringto priekšvēlēšanu kampaņu, kurā netrūka skarbas retorikas, Gruzijas tauta pie vēlēšanu urnām paudusi savu brīvo gribu,” paziņojis EDSO novērotāju misijas vadītājs Tonino Picula.

 

Saakašvili 
atzīst sakāvi

Gruzijas vēlēšanu sistēma paredz, ka 77 no 150 parlamenta deputātiem tiek ievēlēti no partiju sarakstiem, bet pārējie 73 tiek izraudzīti vienmandāta apgabalos. Līdz vakardienas pēcpusdienai vēl nebija zināms, cik daudz vietu parlamentā apvienība “Gruzijas sapnis” ieguvusi, taču Ivanišvili jau paziņojis, ka būs gatavs ieņemt premjerministra amatu. Tikmēr Saakašvili atzinis zaudējumu vēlēšanās, kuras daudzi analītiķi raksturoja kā izšķirošas turpmākajam valsts attīstības virzienam. Daļa gruzīnu gan Ivanišvili uzskata par Krievijas “marioneti”, kura kļūšana par valdības vadītāju nozīmēs valsts atgriešanu Maskavas ietekmes sfērā.

Starptautiskie analītiķi paredz, ka Gruzijas politiskajā dzīvē neskaidrība turpināsies. Kamēr Saakašvili joprojām ir prezidents, premjerministra amatu, visticamāk, ieņems viņa politiskais konkurents Ivanišvili un cīniņš par varas grožiem turpināsies, raksta ziņu aģentūra “Reuters”.

 

Saskaņā ar konstitūcijas grozījumiem Gruzijā pēc nākamgad gaidāmajām prezidenta vēlēšanām tiks samazinātas prezidenta pilnvaras un par valstī ietekmīgāko politiķi kļūs premjerministrs. Saakašvili vairs nevarēs kandidēt prezidenta vēlēšanās, taču uzvara parlamenta vēlēšanās viņa partijai būtu devusi iespējas nostiprināt varu.

 

Tiesa, šādai iecerei kāju priekšā aizlika Ivanišvili, kurš sola izmantot personisko bagātību, lai valstī izskaustu nabadzību un radītu jaunas darba vietas. Saskaņā ar biznesa žurnāla “Forbes” datiem Ivanišvili ar 6,8 miljardiem dolāru, kas veido pusi no Gruzijas budžeta, ir 158. bagātākais cilvēks pasaulē un turīgākais gruzīns.

Gruzijas televīzijā pārraidītā uzrunā Saakašvili paziņoja, ka “pagaidu rezultāti skaidri apliecina, ka opozīcija izvirzījusies vadībā un ka tai jāveido valdība”. “Man kā prezidentam viņiem jāpalīdz to izdarīt,” uzsvēra Saakašvili, apstiprinot, ka viņa vadītā Apvienotā nacionālā kustība kļūs par “opozīcijas spēku” un turpinās cīnīties “par mūsu valsts nākotni”. Viņš arī sacīja, ka starp viņa partiju un “Gruzijas sapni” ir lielas atšķirības, bet vienlaikus piebilda: “Demokrātija strādā, gruzīnu tauta ir izlēmusi, un mēs dziļi cienām šo lēmumu.”

 

Pamet 
privātuma kūniņu

Līdz pērnajam oktobrim Ivanišvili vārds Gruzijas politikā bija maz zināms. Pēc 2003. gada rožu revolūcijas viņš pauda atbalstu Saakašvili izvēlētajam valsts rietumnieciskajam attīstības kursam, turklāt sponsorēja viņa prezidenta inaugurācijas ceremoniju, taču izvairījās no iesaistīšanās politikā. Pagājušajā rudenī Saakašvili sarunā ar Gruzijas medijiem norādīja uz Ivanišvili tieksmi izvairīties no publicitātes. Toreiz Gruzijas valsts galva arī izteicās, ka Ivanišvili “noteikti neiesaistīsies politikā”. Taču Saakašvili pareģojums nepiepildījās.

 

“Privātums līdz šim bija mans dzīvesveids,” laikrakstam “The Daily Telegraph” stāstīja Gruzijas parlamenta vēlēšanu uzvarētājs. “Man nepatika formālas tikšanās, jo tās atņēma man brīvību. Man patīk pavadīt laiku ar draugiem, jo ar viņiem varu būt es pats, man nevajag uzlikt masku.”

 

Taču tagad, kā pats atzina, viņam nepieciešams pamest “privātuma kūniņu, lai glābtu dzimto Gruziju no pretīgās diktatūras, ko iedibina Saakašvili vadītā valdība”. Neilgi pēc tam, kad Ivanišvili paziņoja par lēmumu startēt parlamenta vēlēšanās, viņam tika atņemta Gruzijas pilsonība. Šāds lēmums tika skaidrots ar to, ka viņš bija pieņēmis Francijas pilsonību. Tagad Ivanišvili apņēmies atgūt Gruzijas pilsonību.

 

Kā nabadzīgs zēns kļuva par miljardieri

Bidzina Ivanišvili piedzima 1956. gadā ciematā Gruzijas kalnos. Viņš bija jaunākais piecu bērnu ģimenē. Ivanišvili tēvs bija ogļracis, un bērnību nākamais miljardieris aizvadīja ļoti trūcīgos apstākļos. “Nabadzīgs gruzīnu zēns, kurš aizbrauca uz Maskavu un kļuva par miljardieri,” tā Ivanišvili raibo biogrāfiju raksturo britu žurnāls “Prospect”. Sačkēres vidusskolu beidzis kā teicamnieks, Ivanišvili iestājās Tbilisi universitātē, kur studēja inženieriju un ekonomiku. Studiju gados iztiku viņš pelnīja, strādājot par apkopēju kādā metāla apstrādes rūpnīcā. Vēlāk Ivanišvili pārcēlās uz Maskavu, kur ieguva doktora grādu dzelzceļu būvē un strādāja par mājskolotāju. Tajā laikā viņš iepazinās ar Vitāliju Malkinu, ar kuru, pieņemot vārdu Boriss Ivanovs, uzsāka kopīgu biznesu, nodarbojoties ar datoru, telefonu un videomagnetofonu importu.

 

Sākotnēji abu dibinātais uzņēmums darbojās trīsistabu dzīvoklī, bet jau 1990. gadā kopā ar Malkinu viņi bija nopelnījuši 100 tūkstošus dolāru, kas bija pietiekami bankas atvēršanai. Abi izveidoja banku “Rossijskij Kredit”. Sākoties privatizācijas bumam, Ivanišvili iegādājās virkni uzņēmumu naftas un metāla apstrādes nozarēs.

 

Arī darbs banku sektorā nebija beidzies – kamēr Malkins bija “Rossijskij Kredit” seja, Ivanišvili tika uzskatīts par stratēģi. Savulaik intervijā Krievijas laikrakstam “Vedomosti” viņš lepojās, ka spējis izvairīties no darījumu slēgšanas ar “bandītiem un valsts drošības aparāta darboņiem”.

 

Naudu nežēlo

Šobrīd Ivanišvili ir bagātākais gruzīns, un savu turību nežēlo arī dzimtā Horvilas ciema labiekārtošanai. “Horvilas ielas tagad ir tik tīras kā Cīrihē. Gandrīz katru māju rotā jauns jumts un uzlabota fasāde. Ciemata slimnīcās pakalpojumi ir bezmaksas. Daudzi, ja ne visi, ciemata iedzīvotāji saņem 200 laru (65 latu) piemaksas pie algas. Lielākā daļa ciemata uzņēmumu pieder Ivanišvili biznesa impērijai,” raksta ASV nedēļas žurnāls “The New Republic”.

 

“Reizi gadā Bidzina gluži kā Ziemassvētku vecītis ciemata iedzīvotājiem dāvina televizorus, DVD atskaņotājus un virtuves iekārtas.” Ivanišvili vārds saistīts arī ar citiem labdarības pasākumiem – Tbilisi universitātes remontu, jūras atrakciju parka un slēpošanas kūrorta izbūvi, slimnīcu un nacionālo parku lab
iekārtošanu.

 

Ivanišvili un viņa sievas Ekas ģimenē aug četri bērni. Ģimenei pieder Japānas arhitekta Šina Takamatsu celtā māja netālu no Tbilisi. Kalna nogāzē esošais un 10 tūkstošu kvadrātmetru plašais dzīvojamais komplekss ir aprīkots ar milzīgu peldbaseinu, privāto kafejnīcu, dārziem, kuros atrodas ievērojamu tēlnieku skulptūras, un privāto zooloģisko dārzu, kurā mīt zebras, pingvīni un lemuri.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+