Publicitātes foto

Gudrā māja. Kādas ir tās priekšrocības? 0

Nenoliedzami – mūsu ikdiena lielākā vai mazākā mērā ir atkarīga no tehnoloģijām. Vai kāds pirms divdesmit gadiem varēja iedomāties to, ka telefonu ikdienā nemitīgi nēsāsim līdzi, turklāt ar to būs iespējams ne tikai sazvanīties ar cilvēkiem jebkurā pasaules malā, bet arī iemūžināt fotogrāfijas? Tagad tā šķiet pašsaprotama lieta. Arī tā saucamo gudro māju funkcijas pamazām kļūst par neatņemamu mūsu ikdienas sastāvdaļu, un eksperti atzīst – to sniegtās priekšrocības un ērtības patiešām atvieglo ikdienu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Kas īsti ir gudrā māja?
Gudrā māja ir automatizēta ēku vadības sistēma, kurā apvienotas vairākas tehnoloģijas, kas mājas iemītniekiem ļauj ērti un vienkārši pārvaldīt savu mājokli un tajā notiekošo, kā arī nodrošina maksimālu drošību un ir energoefektīva. Ar šo sistēmu iespējams kontrolēt apgaismojumu, apkuri telpās, ventilāciju, radio un televīziju, attālināti parūpēties par saviem četrkājainajiem mājas mīluļiem, kā arī parūpēties par drošību mājoklī savā prombūtnes laikā. Gudro māju tehnoloģiskos risinājumus ir iespējams ieprogrammēt un izveidot atbilstoši ikviena cilvēka vēlmēm, ikdienas režīmam, īpatnībām un nepieciešamībām. Vairāk par to, kādas ir gudrās mājas sniegtās priekšrocības, stāsta automatizēto ēku vadības sistēmu centra “JUNG” vadītājs Raimundas Skurdenis.

Kontrolē visas mājas ierīces no vienas atrašanās vietas
Viena no būtiskākajām gudrās mājas priekšrocībām ir ērtības faktors – vadīt un kontrolēt mājoklī notiekošo arī tad, ja esat tālu prom. Ja pēc darba dodaties mājup, ar pāris pirkstu kustībām varat noregulēt atbilstošu un jums vēlamu temperatūru mājoklī, savukārt, ja rīta steigā šķiet – esat aizmirsis izslēgt kādu elektroierīci, par to var pavisam vienkārši un ātri pārliecināties. Tāpat arī tik ikdienišķa funkcija kā apgaismojuma ieslēgšana darbojas automātiski, piemēram, apgaismojuma automātiskās vadības kustību sensori ieslēgs gaismu, kad ienāksiet telpā, un izslēgs to, kad aiziesiet.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rūpes ne tikai par mājokļa, bet arī jūsu bērnu drošību
Neatkarīgi no tā, vai atrodaties ceļojumā Karību salās vai arī dusat saldā miegā turpat mājoklī, automatizētā ēku vadības sistēma piedāvā dažādus risinājumus, kā parūpēties par mājokļa drošību. Papildus signalizācijai un video novērošanas kamerām mājoklī iespējams uzstādīt sistēmu, kas imitē cilvēku klātbūtni telpā. Tiem, kas atrodas ārpus ēkas, radīsies iespaids, ka mājās tik tiešām kāds ir – no rīta tiks atvērti aizkari, savukārt vakarā tie tiks aizvērti, tāpat, iestājoties krēslai, ieslēgsies gaisma un televizors, un, naktij iestājoties, tie tiks izslēgti. Tāpat automātiski iespējams ieslēgt arī radio vai arī uzstādīt balsis, kas imitē sarunu.

Sargāšanas mērķiem iespējams izmantot arī klimata kontroles sistēmu, kas uztver pat ļoti īslaicīgas gaisa temperatūras vai mitruma izmaiņas. Ja jūsu prombūtnes laikā tiks atvērtas durvis vai logs, sistēma uzreiz uz to reaģēs un signalizēs par to apsardzes firmai.

Savukārt, ja mājās ir mazi bērni, iespējams uzstādīt sistēmu, kas vecākiem ļauj noteikt, kuras elektroniskās sadzīves ierīces bērns var un kuras nevar izmantot un ieslēgt. Uzstādot šādu sistēmu, piemēram, gludeklim, tas cilvēku atpazīs pēc pirksta nospieduma, tādēļ vecāki varēs būt pilnībā droši, ka pat tad, ja viņi atradīsies citā istabā, bērns nespēs sev nodarīt pāri ar kādu ierīci.

Energoefektivitāte
Lai gan pirmajā brīdī var šķist, ka gudrā māja – tie ir lieki izdevumi un liels enerģijas patēriņš, patiesībā gudrā māja ir energoefektīvs un ilgtermiņā ekonomisks risinājums. “Atkarībā no telpu platības un enerģijas patēriņa racionalitātes māju automātiskās sistēmas ļauj samazināt enerģijas patēriņu no 25 līdz 40%,” stāsta R. Skurdenis. Viedajās mājās apgaismojuma intensitāte tiek regulēta ar sensoriem, kas ir jutīgi uz gaismu, tādēļ nekad netiks izmantots maksimālais apgaismojums, ja būs pieejami papildu gaismas avoti. Gudrā māja reaģē uz apkārtnes temperatūru un saules siltumu – sistēmu iespējams noregulēt tā, lai logu žalūzijas vai aizkari tiktu atvērti, kad logos spīd saule, tādējādi apsildot telpas.

Reklāma
Reklāma

Tāpat gudrās mājas sistēma saņem signālus no īpašiem sensoriem par cilvēka klātbūtni telpā un par telpas temperatūru. Piemēram, ja virtuvē gatavojat maltīti, plīts kļūst par papildu siltuma avotu, tādēļ apkures sistēma automātiski patērēs mazāk enerģijas siltumam. Līdzīgi darbosies arī gaisa kondicionēšanas iekārtas – ja tveicīgajās vasaras dienās telpā kļūs pārāk karsti, sistēma istabas temperatūru automātiski noregulēs atbilstoši jums vēlamajai. Sistēmu iespējams ieprogrammēt tā, lai dažādās telpās tiktu uzturēta atšķirīga temperatūra, tādējādi ietaupot uz izmaksām par apkuri telpās, kas ikdienā netiek apdzīvotas, piemēram, noliktavā vai palīgtelpās.

Jaunas ierīces un tehnoloģijas iespējams ātri pielāgot
Katram mājoklim ēku automatizācijas sistēma tiek izstrādāta individuāli, taču tās ražošanas un uzstādīšanas laikā tiek izmantoti vienoti, starptautiski KNX standarti, kurus ievēro vairāk nekā 400 ražotāju visā pasaulē. Šie standarti ļauj ražotājiem un sistēmu uzstādītājiem saskaņot ēkas automatizāciju arī tad, ja to iepriekš uzstādījis kāds cits uzņēmums.

KNX standarti nodrošina arī to, ka ēku automatizācijas sistēmu iespējams pielāgot jaunām ierīcēm un tehnoloģijām, tādējādi atspēkojot bažas par to, ka tehnoloģiju progress ir tik straujš, ka pēc kāda laika tehnoloģijas gudrajās mājās būs novecojušas. “Ir skaidrs, ka tehnoloģijas kļūst arvien modernākas un inovatīvākas, taču KNX sistēma piešķirt viedo māju īpašniekiem drošību un izvēles brīvību,” uzskata R.Skurdenis.