Laukos
Dārzeņi un augļi

Gulbe: Par spīti zemajam PVN kartupeļi un āboli Rīgā dārgāki nekā kaimiņos0

Neskatoties uz zemāku – 5% pievienotās vērtības nodokli (PVN) Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem no šī gada 1.janvāra, tikai daži augļi un dārzeņi Rīgas veikalu tīklos janvārī bija lētāki kā Tallinā un Viļņā, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra dati.

Tikmēr, piemēram, nefasēti kartupeļi Tallinā maksāja 0,27 eiro/kg, Viļņā 0,25 eiro/kg, bet Rīgā 0,36 eiro/kg. Āboli “Jonagold” Viļņā maksāja 0,90 eiro/kg, Tallinā 1,39 eiro/kg, bet Rīgā 1,23 eiro/kg.

Iepriekš, pērnajā decembrī Rīgā kartupeļi maksāja 0,42 eiro/kg. bet āboli 1,30 eiro/kg.

“Vai nenovāktā dārzeņu raža slapjā rudens dēļ ir iemesls augstajām dārzeņu cenām veikalos? Vai pārtikas cenas mums ir augstas tāpēc, ka Latvijā nav starptautiska mēroga zemo cenu veikalu tīkla kā, piemēram, “Lidl”? Vai augļi un dārzeņi Latvijā saistībā ar PVN samazināšanu ir kļuvuši lētāki? Vai tirgotāji cenas ir noteikuši adekvāti?”

Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes preses brīfingā sniegs Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe. Preses brīfingā piedalīsies arī Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis.

Pasākums notiks 1.februārī plkst.11.30 Agroresursu un ekonomikas institūtā Struktoru ielā 14.

Kā ziņots, PVN samazinātā likme eksperimentāli piemērota uz laiku no šā gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim tikai svaigiem, Latvijai raksturīgiem (arī importētiem) dārzeņiem, augļiem un ogām.

Zemkopības ministrija akcentējusi, ka samazinātās likmes atbilstoša piemērošana veikalos ir tirgotāju godaprāta jautājums un nodokļu piemērošanu kontrolējošo finanšu iestāžu kompetence. Savukārt veikalu pārstāvji atzinuši, ka piegādātāju celto cenu dēļ tomēr nespēs noturēt stabilas dārzeņu un augļu cenas, bet lauksaimniekus satrauc godīgas konkurences un atbilstošas kontroles problēma.
Vairāk par 5% PVN lasiet šeit

LA.lv