×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
15. februāris, 2012
Drukāt

Gulbe: Pieaug problēmas lauksaimniecības sektorā Eiropā

gulbe_inguna2

Neierasti bargā ziema Eiropā sāk negatīvi ietekmēt graudkopību, dārzkopību un lopkopību tajos reģionos, kuros zema temperatūra mēdz būt ļoti reti, biznesa portālam “Nozare.lv” norādīja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

Kā liecina LTVC apkopotā informācija, ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) pārtikas cenu indekss janvārī attiecībā pret decembri jau ir palielinājies par 2%.

Gulbe norādīja, ka Eiropā, kā arī Ukrainā neierastā sala dēļ ziemāji var izsalt, kā arī jau tagad sāk rasties problēmas ar graudu transportēšanu.

“Kviešu cenas iepriekšējā nedēļā jau sasniegušas augstāko līmeni astoņu mēnešu laikā, jo pastāv bažas par aukstuma negatīvo ietekmi uz sējumiem. Ukrainā sals kviešu prognozētās ražas var samazināt pat par trešdaļu. Turklāt sals ierobežo graudu eksportu no Melnās jūras reģiona,” sacīja Gulbe.

Savukārt Dienvideiropā ir problēmas ar produktu transportēšanu, jo daudzi ceļi ir klāti ar sniegu un ledu, bet to attīrīšanai nepietiek jaudu. Vairāki kanāli un upes, ieskaitot Donavu, ir aizsaluši, tādējādi piegādes pa šiem iekšējiem ūdensceļiem ir pārtrauktas.

“Neskatoties uz to, ka Itālijā fermeru konfederācija pieprasa noteikt ārkārtas stāvokli, jo ir ievērojams skaits cūku un liellopu zaudēšanas gadījumu, pastāvot nepietiekamai apgādei ar lopbarību un ūdeni, un līdzīgas problēmas ir visā Eiropā, vēl nav pamata satraukumam par cenu kāpumu pārtikai. Ražotāju izmaksas daudzos gadījumos gan palielinās. Piemēram, segto platību dārzeņkopji ir spiesti papildus apsildīt siltumnīcas. Tomēr kopumā sala ietekme uz pārtikas cenām būs īslaicīga,” klāstīja LTVC vadītāja.

Viņa arī norādīja, ka Latvijā vēl neesot pamata satraukumam par cenu kāpumu pārtikai, akcentējot, ka Latvijas ražotāji ir labākā situācijā, jo Latvijā piedzīvotais aukstums lauksaimnieku izpratnē nav ekstremāls aukstums un ražotāji tam ir gatavi.

“Latvijas saimniecībās dārzeņu glabātavas un transporta vienības ir ar apsildīšanas iespējām, savukārt automašīnas ir ar kārtīgām ziemas riepām, tā ka mūsu zemnieki bargai ziemai vienmēr ir gatavi. Turklāt Latvijā tiek audzētas aukstumizturīgas ziemāju šķirnes, tādēļ bargais sals ziemājiem pagaidām nav kaitējis,” sacīja Gulbe.

LTVC izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. LTVC vāc, apkopo un sniedz Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota lauksaimniecības produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtību noteikšanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+