×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. decembris, 2013
Drukāt

Gulbe: piena produkti nākamgad sadārdzināsies par 5-10% (6)

Foto: LETAFoto: LETA

Biedrības "Mārketinga padome" vadītāja Inguna Gulbe preses konferencē informē par pārtikas cenu tendencēm.

Pasaules tirgū strauji pieaug pieprasījums pēc piena produkcijas, kā arī vienlaikus palielinās piena iepirkuma cena, tādēļ jau nākamā gada sākumā būs vērojams piena produktu cenu kāpums par 5-10% un sagaidāma piena pārstrādes uzņēmumu konsolidācija, šodien žurnālistiem prognozēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

“Pasaulē šogad par 25% pieaudzis pieprasījums pēc piena produktiem. Ķīnā, piemēram, šogad iepirkts par trešdaļu vairāk pilnpiena pulvera nekā pērn. Savukārt Āzijā kopumā iepērk 55% pasaules piena produkcijas un pieprasījums aizvien pieaug. Arī Krievijā 2014.gadā prognozēts dubults sviesta un vājpiena pieprasījuma kāpums,” sacīja Gulbe.

Lai arī līdz šim piena produktu tirdzniecības cenas bijušas stabilas, nākamgad tās neizbēgami pieaugs par 5-10%, atzina Gulbe.

“Cenu kāpums noteikti būs, jo jau patlaban vēsturiskā iepirkuma cena ir augstākā, turklāt joprojām saglabājas augsts mazumtirdzniecības diktāts,” teica Gulbe.

Tāpat viņa prognozēja, ka nākamgad Latvijā notiks piena pārstrādes uzņēmumu konsolidācija.

“Vairāki mazie pārstrādes uzņēmumi vai nu pievienosies lielajiem vai arī pazudīs. Šie uzņēmumi ražo produktus vietējam tirgum, neko neeksportējot. Šie nišas produkti ir ļoti interesanti, tomēr tie sadārdzināsies tiktāl, ka uzņēmumam nesīs zaudējumus. Labas perspektīvas ir tiem uzņēmumiem, kuri produkciju eksportē. Protams, zemniekiem – piena ražotājiem – nākamais gads no ražošanas viedokļa būs ļoti izdevīgs,” prognozēja LTVC vadītāja.

LTVC izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. Centrs apkopo un sniedz Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtības noteikšanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Kad Māstrihtas kritērijiem atbildīs Latvijas PVN likme pārtikai?

 2. Par savu nomenklatūru valsts uzņēmumu valdēs “Vienotība” jau parūpējās.

 3. Gaidām skaidru atbildi Atbildēt

  Pat Spānijā,valstī ar vislielāko ES bezdarbnieku skaitu,4% PVN likme bāzes pārtikas produktiem ir saglabāta no pat pievienotās vērtības nodokļa ieviešanas brīža! 4% PVN likme maizei nav atcelta arī otrajā,krīzes skartajā ES valstī-Itālijā! Kāpēc LatvijāPVN pat maizei-pašam nepieciešamākajam ikdienā pārtikas produktam ir tik pat augsts kā alkoholam un cigaretēm? Kāpēc šī PVN likme maizei nevar būt zemāka,bet alkoholam un cigaretēm-augstāka,kā citās ES valstīs,kā Eiropā un visā pasaulē?

 4. PVN likme pārtikai,t.sk. piena produktiem-joprojām otra augstākā visā pasaulē! Žēl,ka “Vienotība” vienīgā vēl nav pamanījusi,ka ne tikai Anglijā,Īrijā,Maltā,Horvātijā un Grieķijā,bet arī Meksikā,Brazīlijā,Ekvadorā,Belizā,Barbadosā,Angiljā,Portoriko,Indijā,Pakistānā,Bangladešā,Šrilankā,Indonēzijā,Dienvidkorejā,Sauda Arābijā,Katarā,Kuveitā,Omanā,Apvienotajos Arābu Emirātos,Bahreinā,Libānā,Jordānijā,Ēģiptē,Marokā,Lībijā,Dienvidāfrikas Republikā,Botsvanā,Burkina Faso,Kamerūnā,Kotdivuārā,Ekvatoriālajā Gvinejā,Ganā,Kenijā,Malavijā,Nigērijā,Maldīvijā,Maurīcijā,Namībijā,Zimbabvē,Zambijā,Ugandā,Lesoto,Austrālijā,Jaunzēlandē,Fidži un pat Grenlandē,Gibraltārā,Spānijas Kanāriju salās ,Seutā un Meliļjā,Somijas Ālandu salās,Vācijas Bornholmas salā,Norvēģijas Svalbardā nepieciešamākajiem pārtikas produktiem ir noteikta 0% PVN likme!!! Ko nogrēkojušie esam mēs,ja šiem pašiem pārtikas produktiem Latvijā ir 3,5 reizes augstāka PVN likme nekā Māstrihtā (Nīderlandē),Briselē(Beļģijā) un Lisabonā (Portugālē),valstīs ar lielākām algām un pensijām,lētākām pārtikas produktu cenām?

 5. 100% Jums taisnība ! Te vēl gribu piebilst ,ka ES nav ieinteresēta Latvijas ekonomikas augšupejā ,tai skaitā ,protams, lauksaimniecībā .

 6. Redz, uz ko mudina Gulbe, kura LTVC vada no TP laikiem! “Mazie pārstrādātāji, pievienojieties lielajiem vai arī putiet ārā!” ĪSTS izbijušās TP (tagad ZSA) viedoklis. Viņa noklusē, ka mazie var arī apvienoties kooperatīvos un arī eksportēt piena produkciju, tā konkurējot ar lielajiem. Otrs – Jelgavas variants, kad
  mazie apvienojas un pārņem savā ziņā gan pārstrādi, gan vietējo tirgu vai eksportē produkciju. Tad izputēs nevis mazie, bet lielie pārstrādātāji. Mazie, nepadodieties, apvienojieties un jūs nepazudīsiet!
  Labs piemērs ir Straupes kooperatīvs, bet Gulbe pārstāv lielražotāju grupējuma intereses.

Draugiem Facebook Twitter Google+