Mobilā versija
Brīdinājums +2.1°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
16. novembris, 2016
Drukāt

Gulbene ieguvusi saules pulksteni gulbja izskatā

Foto: Gulbenes novada domeFoto: Gulbenes novada dome

Gulbenē, Skolas ielā pie Gulbenes novada valsts ģimnāzijas, patriotisma nedēļā uzstādīts pirmais no akcijas “100 gulbji Latvijas simtgadei” objektiem – saules pulkstenis gulbja formā, LA.lv uzzināja novada domē.

Laikā, kad gulbji devušies uz siltākām zemēm, gulbeniešu acis un sirdis priecēs tērauda gulbis, kas gan vedina skatīties plašāk un tālāk izzināt pasauli, gan tajā pašā laikā atcerēties savu piederību Gulbenes novadam.

Gulbenes saules pulkstenis pieder pie horizontālo pulksteņu klases – vissenāk zināmā saules pulksteņu veida, kuriem ir horizontāli novietota ciparnīca un slīps ēnas metējs (gnomons). Tā kā Zemei ir slīpa rotācijas ass un orbīta ap Sauli nav ideāls aplis, gada ietvaros Saules diennakts garums periodiski nedaudz mainās – vasarā +/- 5 minūtes, bet ziemā +/- 15 minūtes pret mūsu joslas laiku. Pulksteņa ciparnīca rāda vasaras laiku, tādēļ no oktobra beigām līdz marta beigām pareiza laika iegūšanai jāatskaita viena stunda.

Tāpat kā daudzus citus šāda veida vides objektus Latvijā, arī Gulbenes saules pulksteni izstrādājis Mārtiņš Gills. Rietumu banka projekta īstenošanai piešķīrusi 5000 eiro, bet kopējās idejas īstenošanas izmaksas ir 9339 eiro.

Pievienot komentāru

Polijā traģiskā avārijā iekļuvusi kravas automašīna no Latvijas (3)Kravas automašīna no Latvijas Polijā iekļuvusi avārijā, kurā gājuši bojā trīs cilvēki, vēsta Polijas mediji. Avārija notikusi pie Dibku ciemata.
Draugiem Facebook Twitter Google+