×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
15. decembris, 2012
Drukāt

Gulbenes novada muzejs iegūst bronzas laikmeta cirvi

Novembrī Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs saņēmis retu ieguvumu – bronzas laikmeta cirvi, kuru, apstrādājot zemi, Jaungulbenes pagastā atradusi kāda privātpersona un nodevusi muzejam, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā.

Kā pastāstīja Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja muzejpedagoģe Iveta Petrovska, atrastais cirvis ir iekļauts muzeja krājumā, bet pašlaik nav aplūkojams ekspozīcijā, jo to vēl nepieciešams apstrādāt. Varbūt pēc kāda laika tas tiks iekļauts ekspozīcijā, bet pagaidām aplūkojams pēc pieprasījuma.

Cirvja izcelsme datējama ar bronzas laikmeta trešo periodu (1300-1100 BC). Cirvji uz bronzas laikmeta atradumu fona ir visstrīdīgākie funkciju ziņā – tiem var būt bijusi gan ieroča, gan darbarīka, gan kulta priekšmeta funkcija un, balstoties uz zinātnieku pētījumiem, šis bronzas laikmeta cirvis ir atkāpes tipa kara cirvis, kas Latvijas teritorijā nonācis maiņas ceļā.

Kā vērtē muzeja speciālisti, Latvijā ir zināmi tikai pāris tādi savrupatradumi, līdz ar to Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja krājums papildinājies ar ievērības cienīgu atradumu.

Tik sens atradums no bronzas laikmeta muzeja krājumā ir vienīgais. Kā vērtē Petrovska, šāda veida atradumi ir neprognozējami, iespējams, kaut kur kādreiz varētu tikt atrasts kas līdzīgs. Gulbenes novada muzejam privātpersonas ik pa laikam atdod dažāda veida dokumentus, fotogrāfijas, priekšmetus, piemēram, pulksteņus, tautiskas sedziņas, kas tiek iekļauti muzeja krājumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+