Mobilā versija
+4.1°C
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Pirmdiena, 5. decembris, 2016
15. decembris, 2012
Drukāt

Gulbenes novada muzejs iegūst bronzas laikmeta cirvi

Novembrī Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs saņēmis retu ieguvumu – bronzas laikmeta cirvi, kuru, apstrādājot zemi, Jaungulbenes pagastā atradusi kāda privātpersona un nodevusi muzejam, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā.

Kā pastāstīja Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja muzejpedagoģe Iveta Petrovska, atrastais cirvis ir iekļauts muzeja krājumā, bet pašlaik nav aplūkojams ekspozīcijā, jo to vēl nepieciešams apstrādāt. Varbūt pēc kāda laika tas tiks iekļauts ekspozīcijā, bet pagaidām aplūkojams pēc pieprasījuma.

Cirvja izcelsme datējama ar bronzas laikmeta trešo periodu (1300-1100 BC). Cirvji uz bronzas laikmeta atradumu fona ir visstrīdīgākie funkciju ziņā – tiem var būt bijusi gan ieroča, gan darbarīka, gan kulta priekšmeta funkcija un, balstoties uz zinātnieku pētījumiem, šis bronzas laikmeta cirvis ir atkāpes tipa kara cirvis, kas Latvijas teritorijā nonācis maiņas ceļā.

Kā vērtē muzeja speciālisti, Latvijā ir zināmi tikai pāris tādi savrupatradumi, līdz ar to Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja krājums papildinājies ar ievērības cienīgu atradumu.

Tik sens atradums no bronzas laikmeta muzeja krājumā ir vienīgais. Kā vērtē Petrovska, šāda veida atradumi ir neprognozējami, iespējams, kaut kur kādreiz varētu tikt atrasts kas līdzīgs. Gulbenes novada muzejam privātpersonas ik pa laikam atdod dažāda veida dokumentus, fotogrāfijas, priekšmetus, piemēram, pulksteņus, tautiskas sedziņas, kas tiek iekļauti muzeja krājumā.

Pievienot komentāru

Rietumu sabiedrībās populisma sezona, notikušo Itālijā komentē eksperts (1)Pašlaik nevajadzētu pārspīlēt ar prognozēm par Itālijā notikušā referenduma sekām, jo Rietumu sabiedrības ir nonākušas “salīdzinoši lielā populisma sezonā”.
Pārsteigums! Taksometrā atrod "Kinder Surprise" olu ar narkotikāmRīgas Pašvaldības policijas (RPP) darbinieki taksometrā pie taksista un trim pasažieriem atradusi "Kinder Surprise" olu ar narkotikām.
Draugiem Facebook Twitter Google+