Mobilā versija
+19.1°C
Viesturs, Viestards, Kitija
Trešdiena, 28. jūnijs, 2017
10. marts, 2015
Drukāt

Gunārs Nāgels: Bīstamas ilūzijas lielajā kaimiņzemē (10)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Grūti iedomāties, ka mūsu acumirkļa komunikācijas laikmetā vesela tauta var būt tik tālu piemānīta, ka tā neredz lietas, kurām bija jābūt skaidrākām par skaidru.

Krievijas prezidents ir radījis iluzorisku pasauli, kur zaļie vīriņi ir ierindas civilisti. Kur balsošanu rezultāti okupētās zemēs ir vienmēr tādi, kādiem tiem jābūt. Kur Ukrainas Donbasa reģiona iedzīvotāji mājas apstākļos ražo tankus un citu smago bruņutehniku, kas, dīvainā kārtā, izskatās tieši tāpat kā Krievijas armijas bruņojums; kur separātisti, vadot tankus ar uzrakstu “Uz Kijevu” tikai vēlas sev autonomiju.

Un tagad, kad tieši pie Kremļa ir noslepkavots viens no politiskās opozīcijas vadītājiem, tad tiks izmeklēti “visi varianti”, bet neviens no šiem “visiem variantiem” nav tāds, ka slepkavību būtu izpildījusi vai pavēlējusi kāda valsts iestāde.

Pat netiek pieļauts Kenterberija arhibīskapa Tomasa Beketa variants, kad karalis Henrijs II, esot nomurminājis: “Kurš mani atbrīvos no šī traucējošā priestera…”. Četri bruņinieki bija šo sapratuši kā pavēli nogalināt Beketu, ko tie arī darījuši. Karalis Henrijas II ir vēlāk izteicis nožēlu par notikušo.

Kārlis Markss bija rakstījis par ilūzijām reliģijas sakarā. Viņa slavenam teicienam, ka reliģija ir tautas opijs (“das Opium des Volkes”) seko paskaidrojums, ka prasība atmest ilūzijas par savu stāvokli ir prasība atmest stāvokli, kam nepieciešamas ilūzijas.

Kaut gan šis teksts bija domāts reliģiju sakarā, to var arī attiecināt uz stāvokli Krievijā. Valdība tur ir ieguvusi nenormāli lielu popularitāti, un ir radījusi tādu stāvokli, ka ilūzijām tic lielākā tautas daļa. Šīs ilūzijas ir tik ērtas un aizraujošas, ka nelīdzēs nekādi faktu izklāstījumi, kur nu vēl kāda pretpropaganda. Jo ja nebūtu šīs ilūzijas, tad Krievijas tautai būtu jāskatās skarbai realitātei sejā – daudzsološo 1990. gadu sākuma lielās iespējas ir paspēlētas, un valsts vadība ved valsti nabadzības, nebrīves un kara virzienā.

Šo ilūziju galvenā sastāvdaļa ir Krievija kā varena impērija. Ne kā spēcīga un bagāta valsts ar neatkarīgiem, draudzīgiem kaimiņiem, bet spēcīga un bagāta valsts ar tiesībām apdraudēt un pat iznīcināt kaimiņus. Ja šo pamatnostādni atmestu, tad arī ilūzijas vairs nebūtu tik aizraujošas, un pati tauta ātrāk apjēgtos, kas īstenībā notiek tās valstī.

Mūsu uzdevums ir pārliecināt kaimiņu valsts tautu, ka impērijas un kolonizācijas laikmets ir beidzies. To varam tikai paspēt darīt, ja mums mutē ir gan mēle, gan zobi, un ja mēs dziedam korī ar draugiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Tada ir krievu mentalitate,klejotaju tauta ,nevis katra personiga domasana, atbildiba,bet bara instinkts.Viniem atkal ir kartejais cara tetins,kurs loti labi zina savas tautas mentalo domasanu.300 200 100 gadu atpakal sarakstitos romanos ,ko lasam par krievu cilvekiem, precizi tas pats kas sodien

 2. Kur balsošanu rezultāti okupētās zemēs ir vienmēr tādi, kādiem tiem jābūt….velti cimdars tur neizkustināms nesēž.Trīszvaigžņu ordeņa 3. šķiru dod tikai par izcilu noziegumu pret savu tautu.

 3. Tā lielā maskaļu ticiba ir Gebelsa pēcpusdienas murgi. Ni tauta tic, ni tauta Vivu mīl. Balons plīsis un Vova būs pagala,. Konec. Moskvu. .. Moskva. ..

  • И автору и вам. А ещё было Кантерберрийское привидение, людей пугало. А в Косово вообще референдума не было. А Югославию очень «демократично» бомбили и без разрешения ООН. Так что не надо наводить «тень на плетень».

  • Beidz vauksket-karavana iet savu celu.

 4. Josif, šis acīmredzot ir laiks, kad ir jāpozicionējas. Kurā pusē dzelzs priekškaram atrasties. karos, ja to vajadzēs. Un karot Krievijai patīk tikai tad, kad nesodīti var sadistiski izvarot kādu nelielu pierobežas zemi. agresors tagad ir morāli apjucis starp agresijā pret mazu putniņju klabošaniem zobiem un risku, ka viņam var par šādu gļēvu gājienu uzbrukt stiprākais un sadot pa mordu par to, ka mazākos aiztiek.

  • Интересно, вы своим личным опытом делитесь или как?

   • esmu kremļa trollis. Šodien esmu jau desai nopelnijis. Uz redzēšanos.

    • >grafists 11. marts, 2015 18:29
     Простите, но троль это именно вы! Причём какой то робкий и стеснительный. Немножечко хамите и при этом сильно стесняетесь…Как будто приняли снотворного вместе со слабительным.

  • Nevaru piekrist autoram. Neokolonizēšanas laiks nesodīti turpinās. Piemēram, pdējo 25 gadu laikā ASV karo Irākā jau 3.reizi. Āfrika ir sadalīta starp lielvalstīm. Tur pastāvīgi atrodas Francijas un ASV bruņotie spēki. Nesen kāds vietējais prezidents negribēja vairs atdot kakao pupiņas pa lēto. Tūlīt viņš tika pasludināts par diktatoru un nogalināts. Jaunais valsts vadītājs gan saprot spēles noteikumus. P.S. Kurā žoga pusē mēs gribam būt, tas ir skaidrs. Mēs gribam lētus banānus un kakao. Krievija arī gribēja, bet viņu neņēma, jo esot pārāk liela. Tika piedāvāts viņu sadalīt mazākās daļās, kam pati Krievija nepiekrita. Tā nu viņu atstāja otrā pusē. Ak, jā, par lētajiem banāniem jāmaksā. Ar sēņu lasīšanu vai prostitūciju bagātākās valstīs.

Māris Antonevičs: Pirmais eksāmens KNAB vadītājam. Pagaidām teorētisks... (11)Par "oligarhu sarunām" vairāk taisnošanās nekā pārliecības par rīcību.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pie domes durvīm manītas lāča pēdas

Vakar Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja amatā ievēlēts partijas “Saskaņa” saraksta līderis Andrejs Elksniņš. Arī Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēts “Saskaņas” saraksta līderis Aleksandrs Bartaševičs. Līdz ar to šobrīd “Saskaņa” nonākusi pie abu Latvijas lielāko pilsētu – Rīgas un Daugavpils, kā arī Rēzeknes vadības grožiem. Jūrmalā “Saskaņa” veido koalīciju ar ZZS.

Partija “Saskaņa” maksimāli izmantojusi to, ka atrodas opozīcijā un nepiedalās valsts pārvaldē, tādēļ partijas nākšana pie varas lielākajās Latvijas pilsētās ir likumsakarīga, šādu viedokli aģentūrai LETA paudis politologs Filips Rajevskis. Viņš gan to neuztver kā nopietnu atspēriena punktu gaidāmajās Saeimas vēlēšanās: “”Saskaņa” ir bijusi ļoti konsekventa, jo nelauž līgumu ar partiju “Vienotā Krievija”, aktīvi uzstāj uz attiecībām ar Krieviju un nemainīgi negatīvi attiecas pret Latvijas līdzdalību NATO. Šī būs tā robeža, kas “Saskaņai” kā kreisajiem neļaus pilnīgi izpausties, jo, lai gan cilvēkiem varētu patikt kaut kādi ideoloģiski punkti viņu programmā, tomēr nedomāju, ka vairākums cilvēku ir tik prokrieviski orientēti.”

Vai iedzīvotāju ienākuma nodoklim jānosaka lielāka progresivitāte?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (4)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (7)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Draugiem Facebook Twitter Google+