×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
18. marts, 2014
Drukāt

Gunārs Nāgels: Kas ir fašisms? (9)

Foto: Timurs SubhankulovsFoto: Timurs Subhankulovs

Pie Krievijas vçstniecîbas. Biedrîbas "Latvijas ukraiòu kongress" organizçtais pikets iepretim Krievijas vçstniecîbai, lai protestçtu pret "krievu mediju melîgâs propagandas kampaòu".. 07/03/2014 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avîze

“Raksturīgākās fašisma iezīmes: … demokr. brīvību likvidēšana, … nacionāl. un sociāla demagoģija, … agresīvu karu izraisīšana.” (Latvijas Padomju enciklopēdija 3, 1983)

Šogad 16. marts ir bijis tāds dīvains. Latvijā kārtējā leģionāru piemiņas gājiena dalībniekus apsaukāja (vai pārsvarā krieviski?) kā fašisma atbalstītājus, kaut gan viss, ko no gājiena dalībnieku nestajiem plakātiem varēja saredzēt un salasīt bija tieši vērsts PRET nacismu, pret Hitleru, pret kāšu krustu. Varbūt tas, kas patiesībā saniknoja anti-demonstrantus bija fakts, ka šie paši plakāti bija arī vērsti pret Staļinu un pret sirpi un āmuru.

Tai pašā dienā mūsu lielais un spēcīgais kaimiņš rīkoja savā kaimiņvalstī referendumu, lai izspēlētu teātri, ka okupācija nav okupācija, ka līgumu laušana nav līgumu laušana, un ka fašisms nav fašisms. Ukrainas saņemtie solījumi par tās teritorijas integritāti, ko tā 1994. gadā saņēma no Krievijas, ASV un Apvienotās Karalistes, pretī nododot iznīcināšanai trešo lielāko kodolarsenālu pasaulē, izrādījās bezvērtīgi.

Jau 16. marta vakarā parādījās provizoriskie rezultāti, ka Krimas pievienošanu Krievijai atbalstījuši 95,5% balsotāju. Vēlētāju aktivitāte esot sasniegusi 82,7%. Latvijā jau labi zinām, ka mūsu kaimiņvalsts spēj nodrošināt sev vajadzīgos vēlēšanu rezultātus.

1917. gada 7. novembra Ļeņina parakstītais Padomju Krievijas Dekrēts par mieru apgalvoja, ka ja nav tā, ka “stiprākās nācijas karaspēks tiek pilnīgi izvests,” lai “bez mazākās piespiešanas izlemt jautājumu par šīs nācijas valstiskās pastāvēšanas formām, tad tās pievienošana ir aneksija, t.i., sagrābšana un varmācība.” Kā zināms, Krievijas armijas daļas nav okupējušas tikai Krimu, bet arī daļu Ukrainas teritoriju ārpus tās.

Krievija tagad atklāti sevi uzskata par valstsnāciju – par valsti, kas aizstāv tikai krievu tautas intereses. Krievijas Federācijā dzīvo ap 2 miljons ukraiņu, bet nav dzirdēts, ka Krievija sevišķi atbalstītu ukraiņu tautas intereses. Nacionālistiskā demagoģija par Ukrainu bija tikai saistīta ar krievu tautas interesēm. Kas notiktu, ja čečeni vai kāda no tālo austrumu tautām rīkotu Krimai līdzīgu referendumu par pievienošanos citai valstij?

Kā tad bija ar tām raksturīgākām pazīmēm?

Autors ir laikraksta “Latvietis” redaktors

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. NU,NU!!!!!!!!!!!!!!!! Atbildēt

  PILNĪGI PAREIZI!!! Krimas iedzīvotāji vēl nav saskārušies ar realitāti – vienaldzību. Taču viss būs nākotnē!? Ukrainas LIELĀKĀ KĻŪDA – pēc PSRS sabrukuma atstāt Krievijai tiesības bāzēties ar savu MELNĀS JŪRAS floti Krimā. Neatceros, kurš no Ukrainas prezidentiem un valdības parakstīja līgumus un citus papīrus, tā nododot savu tautu un valsti!?? TAGADĒJIE notikumi ir TIKAI ŠO KĻŪDU SEKAS UN TAM TĀ BIJA JĀNOTIEK – NEBIJA TĀLREDZĪGAS STRATĒĢĪJAS… Atceros prezidenta Juščenko SKAIDRI IZTEIKTO VĒLMI panākt Ukrainas uzņemšanu ES!?? Kādi tik argumenti netika laisti darbā, lai viņa centieni tiktu izmesti mēslainē un viņa politiķa tēls tiktu degradēts!??? Nelīdzēja arī viņa skaistās sejas sakropoļošana, smagās veselības problēmas pēc indēšanas un citas darbības no pretvalstisko elementu puses -ES palika pie sava …un viņu vairs neievēlēja…ES IR ĻOTI SMAGNĒJA INSTITŪCIJA LĒMUMU PIEŅEMŠANĀ – NEVAR UN NEVAR IZTUNTULĒTIES, kamēr Krievija Ukrainai uzreiz iedeva prasīto summu!? Mūsu valsts nav labāka, jo arī piekopj TUNTULĒŠANĀS PRAKSI!!! Aizsardzības spējas līdzinās nullei, jo nemitīgi visus šos gadus tika un tiek pazemināts budžets, iztrenkāta un sagrauta zemessardze nemitīgo REFORMU rezultātā!!! Kā dzirdu vārdu “reforma”, tā nāk vēmiens, jo :gudrīši tā “SAREFORMĒJUŠI “visas jomas valstī, ka vesels INSTITŪTS VAIRS NEVARĒS LĪDZĒT ar ATREFORMĒŠANU!??? Parakstos zem katra bijušā aizsardzības ministra Pabrika kunga teiktā vārda ziņās šovakar!!! KĀ TAGAD RUNĀ VISI BIJUŠIE ŠVAUKSTI, NONSENSS!??? CIK PĒKŠŅI KĻUVUŠI ZINOŠI, VAROŠI, IZDARĪGI – traks var palikt!!! NU mamočki moi, ģeržīķes…

 2. Viss pareizi un ļoti labi uzrakstīts!

 3. Гражданин латвии Atbildēt

  Фашизм,это когда закрывают русские школы. В Крыму три государственных языка. А в России более 30 государственных языков.

  • Nepīksti, kremļa žurka!

  • Praktiski visur valsts apmaksātajās skolās mācības notiek valsts valodā. Tai skaitā tavā Krievijā.

  • Arī Latvijas pilsonis Atbildēt

   Krimā uz 500 krievu skolām bija 7ukraiņu! Tik un tā, no (Dieva izredzētajai )krievu tautai par maz, laikam likās! Izlasi fašisma formulējumu! Citādi jums krievvalodīgajiem,fašisti ir visi tie kas jums kaut ko aizliedz vai aizrāda!

 4. Atkal caur puķītēm.Kāda tad ir fašisma definīcija?

 5. Fašisms ir tautas vienotība, cīņā pret parazītismu un ne tikai.
  Nesaskatu ne kā nosodoša Fašisma ideoloģijā.

 6. Krieviju vismazāk interesē cilvēki , kas tur dzīvo, vienīgi uz papīra. Es domāju , ka visiem ir skaidrs, jo cīņa gāja par Jūras kara flotes bāzēm, bet pati Krima, tas tā, aizsegs.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+