Foto – LETA

Gunārs Nāgels: Krievijas vēstniecības vēstures “fotošopēšana” 2

Latvijas vēsturē ir daudz zīmīgu datumu, un kalendārs jau pārpildīts ar svētku, svinamo un atceres dienām. Bet tie fundamentālie datumi, kas attiecās uz pašu valsti, varētu būt divi – valsts proklamēšanas diena un diena, kad tā ieguva de jure atzīšanu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Tātad vienkāršs jautājums – kura bija pirmā valsts, kas atzina Latvijas neatkarību de jure (un kad tas notika)?

Ja visi zinām, ka Latvijas neatkarību proklamēja 1918. gada 18. novembrī, tad par de jure atzīšanu visbiežāk dzirdēsim minējumus, kas saistīti ar 26. janvāri, oficiālo Latvijas Republikas starptautiskās (de jure) atzīšanas dienu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet tā jau bija tikai de jure atzīšanas otrā kārta. Pati pirmā valsts, bez kuras arī citas nebūtu Latviju atzinušas, bija Krievija, t.i., Ļeņina vadītā Padomju Krievija. Un tieši tagad, 11. augustā, paiet 94 gadi kopš Latvijas-Krievijas miera līguma parakstīšanas Rīgā. Līdz ar to, tā bija pirmā Latvijas de jure atzīšana – un vēl uz “mūžīgiem laikiem”. Šī diena Latvijā ir oficiāli atzīmējama kā Latvijas brīvības cīnītāju diena.

Bet liekas, ka Krievija ir aizmirsusi par savu lomu Latvijas neatkarības atzīšanā, un ir pat aizmirsusi par pirmskara Latviju. Krievijas vēstniecības Latvijā mājas lapā ir aprakstītas Krievijas un Latvijas attiecības. Sadaļa sākas ar teikumiem: “Latvijas valstiskā neatkarība tika atzīta 1991. gada 6. septembrī ar PSRS Valsts padomes lēmumu. Protokols par diplomātisko attiecību nodibināšanu starp Latvijas Republiku un Krieviju tika parakstīts 1991. gada 4. oktobrī.”

Viss pirms 1991. gada ir pazudis no Krievijas oficiālās atmiņas.

Padomju Krievija savā laikā rūpīgi izdzēsa nevēlamo personu attēlus no fotogrāfijām – kad Trockis krita nežēlastībā, tad arī vēsture mainījās, un viņš tika izdzēsts no fotogrāfijām, sevišķi tādām, kurās būtu redzams kopā ar Ļeņinu.

Šodienas Krievija turpina šo vēstures fotošopēšanas praksi. Vēstniecība Latvijā ir rūpīgi izdzēsusi Latvijas pirmos 70 gadus, lai veidotu savu sakropļoto vēstures versiju.
Bet varbūt 11. augusts ir tā diena, kad vajadzēja katru gadu iet uz Krievijas vēstniecību Rīgā un vēstniekam atgādināt, ka Krievija bija pati pirmā valsts, jau 1920. gadā, kas atzina Latvijas neatkarību de jure.

Gunārs Nāgels
Laikraksta “Latvietis” redaktors
2014. g. 8. augustā