×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. jūnijs, 2016
Drukāt

Gunārs Nāgels: Nedrīkst prasīt, lai ārsts pārvalda pacienta (krievu) valodu (41)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Gunārs Nāgels

Es esmu dzimis un uzaudzis Austrālijā. Mana dzimtā valoda ir latviešu valoda, bet man nekad nebūtu ienācis prātā ārsta vizītē Austrālijā pieprasīt, lai ārsts runātu manā dzimtā valodā. Bet Latvijā daži domā, ka ir normāli uzlikt par pienākumu Bērnu slimnīcas ārstam runāt ar pacientiem viņu dzimtajā valodā, arī ja tā nav valsts valoda. Protams, tikai, ja tā ir krievu valoda.

Šai lietai ir divi aspekti. Pirmais ir okupantu attieksme pret latviešu medicīnu. Neskaitīsim, cik ārstus skāra 1941. gada deportācijas, kuras pieminām šonedēļ. Bet atcerēsimies, ka pirms kara atbildība par veselības aprūpi bija Labklājības ministrijai. Pēdējais Labklājības ministrs pirms okupācijas bija Jānis Volonts (no 1938. g. 1. janv. līdz 1940. g. 20. jūnijam). Viņu apcietināja 1941. g. 14. jūnijā un nosūtīja no savas dzīves vietas Alberta ielā 12 uz Vjatlaga nāves nometni, kur viņu notiesāja par “piederību kontrrevolucionārai partijai” (t.i. Latgales Progresīvai zemnieku partijai) un piesprieda brīvības atņemšanu uz 10 gadiem. Pirmskara Latvijas pēdējais Labklājības ministrs mira Vjatlagā 1943. g. 16. martā.

Viņa priekštecim (1937. g. 27. jūn. līdz 1937. g. 13. dec.) Hermanim Apsītim neklājās nemaz labāk. Apsīti apcietināja jau 1940. gada 19. oktobrī un deportēja uz Astrahaņu, kur viņu notiesāja “par palīdzības sniegšanu starptautiskajai buržuāzijai un aktīvu cīņu pret strādnieku šķiru un revolucionāro kustību”. Nāvessodu nošaujot izpildīja 1942. gada 19. janvārī.

Apsīša nesekmīgās kasācijas sūdzībā teiktais ir plaši citēts: “Es nekad neatzinu un arī nevarēju sevi atzīt par vainīgu man pierakstītajos noziedzīgos nodarījumos, kā tas teikts apsūdzības rakstā. Manu darbību dažādos Latvijas Republikas amatos nevar kvalificēt kā noziedzīgu, jo es ieņēmu amatus neatkarīgā valstī, kuras suverenitāti atzina un ne reizi vien apstiprināja Padomju Savienība. Tautu pašnoteikšanās principu Padomju vara un komunistiskā partija deklarēja vēl pirms PSRS izveidošanās. Tātad ar 1918. gada 18. novembri Latvijai kā patstāvīgai valstij bija savi likumi, un nevienam šīs valsts darbiniekam nevarēja būt saistoši kādas svešas valsts, tajā skaitā KPFSR, likumi, un viņam tie nebija jāzina un pēc tiem jāvadās.”

Viela pārdomām, jo Latvijas pilsoņiem visbiežāk piemēroja Krievijas PFSR (pat ne Padomju Savienības) kriminālkodeksa 58. pantu.

Otrs aspekts ir jautājums, kā sniegt medicīnisko (un arī citu) palīdzību cilvēkiem, kuri nemāk valsts valodu. Tādi varētu būt gan iedzīvotāji, gan patvēruma meklētāji, gan viesi, kā, piemēram, tūristi. Nevar pieprasīt, ka katrs ārsts pārvalda citas valodas bez latviešu.

Austrālijā jau labu laiku valsts piedāvā tulku pakalpojums – dažos gadījumos bez maksas, citos par samaksu. Visbiežāk šie pakalpojumi tiek sniegti telefoniski. Patlaban tiek piedāvātas 149 valodas, to starpā igauņu, bet ne latviešu vai lietuviešu. (https://www.tisnational.gov.au)
Vajadzētu Latvijā nopietni padomāt par šo tik svarīgo jautājumu.

Gunārs Nāgels
Laikraksta “Latvietis” redaktors
2016. g. 13. jūnijā

Pievienot komentāru

Komentāri (41)

 1. Ja tu esi labs,sirsnigs arsts un zini krievu valodu tad tev nau jadoma par okupantiem jo tas berns invalids gaidija no tevim palidzibu. Cilveki vai tiešam jus esiet tadi cietsirdigi?!!! Kas notiek ar jums?!!! Citreiz pat valodu nezinot var palidzet cilvekiem kuriem kaukas iesapejas. Raksta par nez kadiem gadiem.Galigi slims cilveks.Tagad 2016 gads!!! Dzivniekus želi kur vel bernu invalidu.

  • Velns parāvis k-dze,CIK gadsimtiem jāpaiet lai viens nekaunīgs krievelis apgūtu mītnes zemes valodu?Tas jūsu bērns un invalīds NENĀKS pie ārsta viens!Tātad māte vai oma ir tik “lojālas”,ka savu nekaunību ar dūres palīdzību pierādīs jebkur un jebkad! Nu Santuļa,tas gan reiz ir jābeidz,jo pašā Krievijā ir likums,ka darba meklētājiem !!!!jāzina krievu val.un Krievijas vēsture un likumi !!
   KAPĒC mūsu valstij ir sevi jāpazemo un jāpiesmej?Vai tapēc,ka ir tādi “ameriki,zariņi utt”UN santas,kuri gatavi bez ziepēm savu māti pārdot?!

 2. Mācības skolās un bērndārzos TIKAI Valsts valodā! Atbildēt

  Pilnīgi piekrītu autoram, ārstam ir jāzina tikai Valsts valoda. Interesanti, kur bija bērna vecāki u n ko par to saka bāriņtiesa? Tadai mammai jāņem nost mātes tiesības, kas slimu bērnu vienu pamet, zinot, ka meita runāt nemāk…

 3. Ja jau zin sos vardus: poh.., nah. , nih. , bla..,DAH…, TA JAU PIETIEK. iZLOKA DAZADI NU SAPROT.

 4. Ja gribi, lai Tu esi konkurētspējīgs Latvijas (nevis Austrālijā) teritorijā, krievu valoda ir jāzin, jo ārstēšanas rezultāts ir proporcionāls pacienta izpratnei par slimību. Nevajag jaukt visu vienā katlā, salīdzināt Austrāliju ar Latviju!

  • To tu iestāsti okupantu doktoram,jo man bija saskare ar BĒRNU dakteri,kura neprata VALSTS val.,bet bija sašutusi,ka mans TRĪS gadīgais bērns nesaprot okupantu val.!!! To TU !! iestāsti viņiem,ne pamatnācijai !!

 5. Sociologu pētījums-Dažas dienas iepriekš Latv. radio 1 “”Krustpunktā” runāja tāds Jūdins- semītu vēstures nodevēja apzīmējums…, kas ar “”putām uz lūpām kliedzis par kaut kādu ideju, ka okupācijas rezultātā šeit iesūtītiem kolonistiem ,kas vēl šobrīd izrāda naidu pret pamatiedzīvotājiem…esot jārada iespēja pieņemt ?! tautību LATVIETIS.Un tad viņi jau kā “”latvieši”” varēs braukt atpakaļ uz savām tēvzemēm… Protams, lielāku cinismu jau nu grūti ir pat iedomāties…:)) :)) (fool), braukt jau nu gan būs jābrauc,…..Tēvzemes mūžīgās alkas…(bell)

 6. Par ko kašķis? Valsts valoda Latvijā- latviešu! Ja pacients ir Lavijas iedzīvotājs, kāda problēma apgūt latviešu valodu?

 7. pilnīgi piekrītu teiktajam Ārstam nav jāpārvalda visas svešvalodas.Viņš runā savā -valsts valodā.Un to jau nu izglītotam cilvēkam,kurš dzimis valstī,vajadzētu zināt.Te ir jautājums par tulkiem attiecīgās iestādēs.Tas jau ir valsts jautājums.Varbūt vēl gribēs,lai beidzot med.studijas savā valstī obligēti zinātu arī arābu valodu.Nāk jau vilnis virsū kā savulaik slāvi.

 8. Ja vienvalodīgie gadu desmitiem var atļauties “būt nelokāmi”, kādēļ lai letiņi to nedrīkstētu?

 9. Imants Parādnieks Atbildēt

  Mītneszemes – Valstsvalodā nerunā”
  – viesi
  – īdioti
  – okupanti ar rasisma smaku, kuri trīc kārē uztiept – savu – “vērtīgāko” rbļmēli.

 10. Katram krievam Latvijā — arī pensionētiem padomiešiem — ir jāakceptē fakts, ka oficiālā valoda (t.i. valoda ārpus sava mitekļa) ir latviešu valoda.

 11. vai te ir krievu cenzūra? Atbildēt

  NO, THIS IS NOT A “DUPLICATE COMMENT”, YOU PRICKS !

 12. Katram krievam Latvijā — arī pensionētiem padomiešiem — ir jāakceptē fakts, ka oficiālā valoda (t.i. valoda ārpus sava mitekļa) ir latviešu valoda.

  • Ну вот вы опять и снова! Прекратите воровать чужой ник! Вы вор! А вор не может быть моральным примером, осуждать и учить других! «Вор должен сидеть в тюрьме!» (с)

  • kremļa trollis lat,mēdijos reklamē stulbuma kalngalu- lielkrievu šovinismu lai arī latīņu burtiem.Ja tu nebūtu .. ,tad zinātu,ka pēdejo “nacistu”notiesāja Hāgā 98 g.vecumā pagājušā gadā.Bet tu jau neseko ārzemju ziņām,jo piezīdies kremļa FSB meliem un propogandai tapēc arī smadzenes atmiekšķējušās.

 13. Diemžēl krievu valodas priviliģētais stāvoklis ir šīs valsts slēptā politika. Par ko tādu nevar sapņot ne Latvijas ukrainis, ne lietuvietis, ne polis. Uz krievu valodu momentā pārejošie policisti, ārsti, ministri, deputāti un valsts iestāžu darbinieki, skaļi kliedzošas reklāmas lielveikalos, bukleti un instrukcijas, krievvalodīgo TV un radio milzīgais pārsvars utt. utt. – šajā ziņā LR ļoti līdzinās LPSR.

 14. Piekrītu 100% !Visstulbākais ir tieši tas,ka Latvijas ārstam ir jāzina nez kapēc tieši OKUPANTU val.Ne velti jaunokupants Steklovs lepni paziņo ,ka viņš negrasās mācīties valsts val.,jo te visi pārvalda okupantu val.Var tāds lielkrievu naciķis pat savu bērnu te sūtīt VALSTS !!apmaksātā skolā .
  Toties ir pilnīgi normāli pat ja pašvaldības deputāts Balvos un Zilupes mērs !! var vispār nezināt valsts val.un viss ir OK pat priekš Reira UN I,MŪRNIECES no NA !!Darbā NEPIEŅEM ,ja nezini OKUPANTU val.un jābrauc trimdā ,bet latvietis ir diskriminēts gluži kā pēc 1945.gada! UN CIK ILGI TAS VĒL TURPINĀSIES ??Lai gan pēc Viņķeles intervijas radio-4 latvietim nav nākotnes LV !!Aizbrauciet uz Daugavpils sl-cu un tur redzēsiet CIK krievu ārstu ar pacientu runā okupantu val.,jo nepārvalda valsts val.Šo divvalodību sekmē gan Vējonis,gan Kučinskis,gan visa pārejā “spice”.Kurš aizstāv valstī latvietību?

  • Kādreiz ** bļāva – ** Tagad tādi paši ** bļauj – ** valoda! Ar ko vieni no otriem atšķiras? Tak ne ar ko, kā vieni, tā otri ir stulbi, aprobežoti un paši par sevi sajūsmā. **, citiem vārdiem. Cilvēki bez kultūras. Dažādas tautības, bet ** izpausmes līdzīgas.

   • Stulbums nav ārstejams,jo nevar salīdzināt pēc fakta “suņu”val.un patiesi okupantu val.Ja neapjēdz kas ir “suņu”val.,aizej uz suņu patversmi.Bet okupants ir tas,kas te ieklīda ar tankiem 1940/45.g.un klīst uz divām kājām.Es gan nesaprotu tavu “suņa”valodu,jo nezinu vārda “urlas”nozīmi.Pēc TAVA teksta ,tu izskaties “superkulturāls un izglītots”.Raksti gandrīz vai Jaunsudrabiņa tekstiem. NOŽĒLOJAMI,ja šarikovi ar savu suņa valodu mēģina kādu pamācīt.

 15. Pilnīgi piekrītu !

 16. Esmu parliecinata,ka ta krievene visu izdomaja.Krievi tak ir un bus nekaunas.Vai neesat ieverojusi,cik launi ir skatieni Usakovam,tam .. visnakovam un sai krievenei.Nekad krievus neesmu cienijusi.Nekaunas.

 17. Krievu valoda lai būtu svešvaloda. Inteliģents cilvēks pārzina vismaz vienu svešvalodu. Tādā gadījumā ar likumu jāaizliedz ne tikai svesvalodu izmantošana medicīnā, bet jebkurā nozarē, arī privātajā sektorā, sodot tos, kuri saviem darbiniekiem pieprasa angļu, vācu vai citas svešvalodas zināšanas.

 18. Ierosinājums par tulkiem ir ļoti normāls un loģisks. Bet par pašu konfliktu – ārsta darbs ir ārstēt!!! nevis lasīt morāli par sekmēm skolā!!!

 19. latviesu valsts viri ir dumji ko vini panaca ka latviesu skolas parstaja macit krievu valodu visa Riga ir pilna ar krieviski runajosiem tapat latgale tikai musu latviesu jaunatne krievu valodu nesaprot latviesi kartejo reizi ir mulku loma

 20. Aizbraukuši uz Vāciju, Nīderlandi, Spāniju, Ungāriju vai jebkur citur – tur arī prasīsiet, lai runā jūsu mēlē???

  • Nē, tur jums sameklēs tulku! Vispirms noskaidros, kādā no lielajām valodām (angļu, krievu, vācu) jūs runājat, un atvedīs tulku. Nu, ja runājat tikai latviski, tad gan bēdīgāk. Kamēr sameklēs latviski runājošu, varat nesagaidīt, ja kas…

   • Un kuriozs – ārzemēs saslimušais latvietis, kurš nezina nedz angļu, nedz vācu, nedz citu eiropas valodu, patriotisku jūtu vadīts atteiksies no krievu valodas tulka tikai tāpēc, ka tā mācīts – krievu valodu zināt un tanī runāt ir slikti, kaut pats to valodu zina! Gribetu redzet šo skatu! It īpašī, ja ar veselību būs slikti, nu ļoooooti slikti!

 21. Man tāda nesaprašana – tikai krieviski ārsts nedrīkst runāt, vai citās valodās arī aizliegts? Un ko tad, ja saslimst kāds angliski runājošais? Pateiks, lai vācas uz savām ārzemēm?
  Ja šāda ārsta nerunāšana notiek nevis objektīvu iemeslu dēļ bet vienkārši principa pēc, tad tā ir ņirgāšanās par slimu cilvēku.

  • Ne jau par to ir runa ,ka nevar runāt citās valodās, bet par to,ka bieži krieviski runājoši Latvijas pilsoņi sagaida no ārsta obligātas krievu valodas zināšanas un visa izklāstu šajā valodā.

   • Un ja slimnieks runās angļu, vācu vai spāņu valodā, kas tad notiks? Ārsts viņu sapratīs? Spēs izskaidroties? Baidos, ka nē. Bet kāpēc vispār ārsts ir domāts? Lai ārstētu, vai lai irstos ar pacientu, meklētu kašķi un mācītu latviešu valodu?
    Vispār, medicīnas darbiniekam vismaz vienu svešvalodu jāpārzin pilnībā. Ja nav tik daudz prāta, lai to apgūtu, baidos, ka arī ārstēšanai prāta ir par maz. Ārsti parasti tomēr ir inteliģenti.

 22. prom, prom, prom... Atbildēt

  Īrijā strādājošais radinieks smagi saslima. Angļu valoda viņam tāda – lai iepirktos veikalā vai sarunātos ar bosu par darba jautājumiem – pietiek, bet par veselības lietām runāt nespēj. Varēja jau īru ārsti nostāties pozā – sak, brauc uz Latviju un ārstējies tur, vai mācies angļu valodu, bet notika pavisam citādi – uz katru svarīgu sarunu un izmeklēšanu tika aicināts tulks. Par valsts naudu. Slimnieks pat jutās neērti, solījās sameklēt kādu savējo, kas patulkotu, bet ārsti uzstāja, ka jāņem speciāls tulks, lai viņi būtu pārliecināti, ka ir pareizi sapratuši slimnieku un slimnieks ir pareizi sapratis viņus.

 23. Pareizi. Nesaproti, ņem tulku. Var iztaisīt tulku nodaļu. Kāpēc viņus neieredz? Neprot un negrib prast latviešu valodu.

  • neiet jau runa ka nesaprot Atbildēt

   ārsts pats lieliski krieviski zin, bet savā ārieša pārākumā domā neviss par pacientu, bet kā savu varu demonstrēt

   • Daudzi no mums ļoti labi pārzin krievu valodu-spēj brīvi sarunāties tajā,tomēr medicīnas jomā jāzin specifiski termini…..pacientam jāprot saprotami izskaidrot,un, nedod Dievs,ja radīsies nopietni pārpratumi.Ja ārsts nejūtas pārliecināts par savām krievu valodas zināšanām,viņam nav jālaužas kaut ko pateikt krieviski!

 24. tie nepilsoņi, vai ru pilsoņi, kas dzīvo Latvijā un neprot valsts valodu ( nemācās ) lai brauc uz savu tēvzemi un tur ārsti ar viņiem runās viņu dzimtajā valodā, kāda mums gar viņiem daļa.

 25. Paldies, ļoti pārdomāts, inteliģents un korekts viedoklis.

 26. Kremļa internacist, sēdi klusu un nekvekšķi. Vislabāk būtu, ja viņš uzrakstītu iesniegumu policijā, tevi izķertu, tiesātu par nacionālā naida kurināšanu un papildus tam viņš tevi iesūdzētu tiesā par neslavas celšanu, goda aizskaršanu un apmelošanu un piedzītu no tevis, kremļa internacist, kādu miljons eiro.

 27. Klau, cik tev kremlis maksā par komentāru?

 28. UK neviens ārsts nerunā latviski, jāsargā savi ārsti, lai ru ar savu putina naudu iet uz poda.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. VID vadītāja krēslam ies apkārt ar līkumu?

Pēc tam, kad konkursa uzvarētājs Māris Skujiņš atteicās ieņemt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu, tika paziņots, ka VID vadītājs atkal tiks meklēts jaunā konkursā. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis intervijā “LA” izteicies, ka “būs liels izaicinājums noorganizēt jaunu konkursu”, “būs jāpieliek milzīgas pūles, lai pārliecinātu cilvēkus piedalīties konkursā,” un “ja neatradīsies pietiekami kvalificēti, godīgi cilvēki, situācija būs neapskaužama”.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+