×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
1. septembris, 2015
Drukāt

Guntis Belēvičs: es neignorēju premjeri! (6)

Foto - LETAFoto - LETA

“Politiskā spēka demonstrēšana” vai “premjeres pacietības pārbaudīšana” – šādi pagājušonedēļ tika vērtēts veselības ministra Gunta Belēviča lēmums veikt izmaiņas Zāļu valsts aģentūras (ZVA) vadībā.

Piektdien stājās spēkā veselības ministra rīkojums par Zāļu valsts aģentūras direktores vietnieces Daces Ķikutes pārcelšanu citā amatā – uz Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centru (VTMEC). Belēviču (ZZS) nav piebremzējis arī Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (“Vienotība”) dienu iepriekš izteiktais lūgums Veselības ministrijai (VM) apturēt ierēdnes pārcelšanu un sniegt skaidrojumu par šo situāciju. Šāda rīcība radīja iespaidu, ka ministrs rīkojas, ignorējot premjeres vēlmes. Belēvičs gan apgalvo, ka notikušais tiekot nepareizi interpretēts.

“Es precīzi izpildīju premjerministres lūgumu. Viņa savā rezolūcijā nelūdza atcelt manu lēmumu, bet tikai apturēt tā izpildi līdz apstākļu noskaidrošanai par to, vai tas neradīs valstij kādas finansiālas sekas. Šo premjeres vēlmi mēs nekavējoši izpildījām tajā pašā dienā un nekonstatējām nekādus apstākļus, kas varētu būt par šķēršļiem lēmuma īstenošanai,” vakar pēc valdošās koalīcijas sēdes teica veselības ministrs. Ķikute esot pārcelta uz viņas kvalifikācijai un profesionālajām iemaņām atbilstošu amatu, saglabājot pašreizējo mēnešalgu.

Ministra vārdus daļēji apstiprina arī Valsts kanceleja (VK), kas pēc ZVA lūguma vērtējusi pārcelšanas rīkojuma tiesiskumu. Kanceleja secinājusi, ka Veselības ministrijas rīcība ir bijusi tiesiska. Vienīgi neesot ievēroti labas pārvaldības principi. Tādēļ ministram tikšot sniegtas īpašas rekomendācijas, kā turpmāk pareizi veikt ierēdņu pārcelšanu.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma jautāta, vai tiek galā ar enerģiskā veselības ministra pašdarbību, tikai pasmējās. Taču viņa neizslēdza iespēju, ka nāksies ar ministru zem četrām acīm pārrunāt notikušo un turpmāko sadarbību.

Politologs Filips Rajevskis ziņu aģentūrai LETA paudis viedokli, ka Belēviča rīcība varētu būt saistīta ar atbalsta trūkumu viņa iniciatīvām valdībā. “Vērtējot Belēviča darbību ministra amatā, radies iespaids, ka viņš ir viens. Proti, publiski bieži vien nevar manīt koalīcijas partneru, valdības atbalstu viņa iniciatīvām,” pieļauj Rajevskis. Ņemot vērā, ka Straujuma samērā bieži piekāpjas, ministrs varot justies diezgan droši.

Neoficiāla informācija liecina, ka “Vienotība” strādā pie visaptveroša reformu piedāvājuma dažādām nozarēm (tostarp veselībai), kuras tā varētu pārņemt pēc daudz piesauktās valdības maiņas. Tas varētu būt vēl viens iemesls, lai traucētu pašreizējā ministra iniciatīvām.

ZVA direktora vietnieces nomaiņa ir tikai viena no Belēviča iecerētajām reformām šajā iestādē. Viņš nav slēpis, ka novembrī plāno nomainīt arī aģentūras direktori Ingunu Adoviču. Tāpat ministrs sagatavojis priekšlikumu vairākas ZVA funkcijas nodot VM un Veselības inspekcijai, bet valdība vilcinājusies to izskatīt, lūdzot ministriju vispirms šīs reformas saskaņot ar nozares pārstāvjiem. “Neredzu nepieciešamību ieviest veselības ministra piedāvātos grozījumus, nododot atsevišķas ZVA funkcijas ministrijai, jo tādā veidā pieaugtu politiskā ietekme uz nozari,” atzina Straujuma.

Veselības ministrs, kurš pats pirms politiķa karjeras darbojies farmācijas biznesā, jau ilgāku laiku konfliktē ar ZVA vadību. Belēvičs pārmetis Adovičai Latvijas zāļu cenu sadārdzināšanos un piemērojis disciplinārsodu par konfidenciālas informācijas atklāšanu. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs gan tolaik norādīja, ka, šādi rīkojoties, Belē­vičs pats iespējams nonācis interešu konfliktā, jo viņa ģimenes locekļi nodarbojas ar uzņēmējdarbību Adovičas uzraudzītajā farmācijas nozarē.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. NO kurienes tu zini??????????????

  2. premjere neliekas mierā un jaucas ministra darbā!!????????? PAŠAI IR TIK DAUDZ DARBA, KA KAKLU VAR NOLAUZT!!! PAR KĀDU IGNORĒŠANU ŽURNĀLISTS RUNĀ???????????? KO LAUŽAS CITA DARBĀ, JA PATS NEDARA SAVĒJO UN SKOLDERĒ CITIEM SMADZENES, NOSKAŅOJOT PRET VESELĪBAS MINISTRU!????? KAS NOTIEK??? NEPATĪK, KA BELĒVIČS JAUC STAGNĀTISKO PĪĻU DĪĶI!?? VAIRS NEVARĒS TIK DAUDZ STRĀDĀT UN DAKTERĒT PA BARGU NAUDU??????????????

  3. Cik nekaunīgs tips!

  4. Lielāks korupcijas perēklis kā Zāļu valsts aģentūra nav iedomājams. Turies Belēvič!

  5. Kāpēc tikai izmaiņas vadībā? Atbildēt

    Jālikvidē ir šī Veselības ministrijas Farmācijas departamentu dublējošā aģentūra! Tai nav nemaz jābūt atsevišķai aģentūrai,ja nopietni vēlamies taupīt,nevis tikai imitēt reformas!

Draugiem Facebook Twitter Google+