×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
11. decembris, 2014
Drukāt

“16. marts katru gadu būs karstais jautājums”. Saruna ar mācītāju Gunti Kalmi (63)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Teoloģijas doktors, mācītājs Guntis Kalme ik gadu 16. martā ir gājis leģionāru piemiņas gājiena priekšgalā pie Brīvības pieminekļa. Tieši tāpēc G. Kalmes viedokli par mūsdienu aktualitātēm vēlējās uzzināt Voldemārs Krustiņš un Dace Kokareviča.

V. Krustiņš: – Pēc neilga laika visā pasaulē atzīmēs 70 gadus kopš Otrā pasaules kara beigām. Ziņots, ka Krievijā jau 120 pilsētas ir vienojušās par lielu pasākumu, ko sauks “Nemirstīgā pulka gājiens”. Krievija savus uzvaras svētkus svinēs diženi. Krievu prese jau domā, kā tā izskatīsies Rīgā.

Karu pieredzējušo palicis vairs ļoti maz – tiem, kam kara beigās bija 18, tagad ir 88 gadi. Tāpēc, par leģionāru piemiņas dienu domājot, var rasties retorisks jautājums – cik ilgi gājieni pie Brīvības pieminekļa vēl notiks? Ir personas, kas norāda, ka tas jau būtu jābeidz un ka tā it kā esot tikai leģionāru lieta, un ka viņu jau esot tik maz. Bet, lūk, paliekot tie jaunie līdzgājēji blakus. Un te nu ir jautājuma būtība – vai tas, ka gājieni turpināsies arī bez vecajiem cīnītājiem, ir pareizi, vajadzīgi un kam būtu jārūpējas, lai tā notiek, jeb – vai, cik labi, visi nu viņi ir prom, mēs viņus cienījām; ja vēl kāds cienāt, tad ejiet uz kapiem.

Vai šī kara piemiņa ir jāturpina?

Viens krievu pulkvedis kara vēsturnieks Sergejs Buldigins Pēterburgā nupat ir izdevis grāmatu “Na- kanuņe” – par to, kā Latvijas armija tika iznīcināta, pirms Otrais pasaules karš sākās Latvijas teritorijā, kā to padomju režīms izdarīja. Un otrā viņa grāmatā “Istorija Pribaltijskih teritoriaļnih strelkovih korpusov” – ir visu represēto Latvijas, Lietuvas un Igaunijas armiju virsnieku saraksts: vārdi un datumi, kad arestēti un kad nošauti. Kā būs ar viņu piemiņu?

G. Kalme: – Minētais autors citē PSRS GRU (galvenās izlūkpārvaldes) ziņojumu: “kara laikā Latvijas armija morālā ziņā būs paraugs buržuāziskās Latvijas aizsardzībai”. Tātad Latvijas armijas kaujas gars tika novērtēts augsti. Bet 1940. gadā Latvijas armija piedzīvoja kaunu, ko neaizmirsa nekad, – savas zemes atdošanu bez pretošanās. 1943. gadā, kad tika izveidots Latviešu leģions, latviešiem bija izvēle – pasīvi gaidīt, kad atkārtosies Baigais gads, vai arī cīnīties pret vismaz vienu no ienaidniekiem. Latviešu leģions parādīja, ka tā cīnītāji ierakstās kopējā lielajā latviešu tautas brīvības cīnītāju ķēdē. Leģiona vēstures mācības stunda latviešu vēsturei ir šāda: latvieši vienmēr – labos, sliktos un neiespējamos apstākļos – ir patrioti un cīnītāji. To apliecina arī fakts, ka pēc kara četri tūkstoši leģionāru turpināja cīņu kā nacionālie partizāni. Vēlāk cīņa turpinājās kā nevardarbīga pretošanās, ko veica skolu jaunatne, inteliģence, brīvības cīnītāji utt., līdz visi kopā sagaidījām atmodu. Leģionāru gars – kā vēlme cīnīties pat neiespējamos apstākļos – ir ārkārtīgi svarīga.

Šodienas informatīvajā karā mums tiek radīts priekšstats, ka esam “failed state” (no angļu val. – nestabila jeb caurkritusi valsts), par kuru nav vērts cīnīties. Raivis Dzintars formulēja, ka 16. marts ir ne tikai latviešu karavīru atceres diena, bet arī nacionālās pretestības simbols: “Tā ir diena, kad ik gadu Latvijas pilsoņiem jāparāda spēja saglabāt uzticību brīvības cīnītāju piemiņai.” Ne tikai piemiņai, bet arī viņu ideālam – brīvai, neatkarīgai Latvijai. Un par to ir jācīnās vienmēr – labos, sliktos un neiespējamos apstākļos. Par savu zemi līdz galam cīnīsimies tikai un vienīgi mēs paši. Citiem tā būs interešu vai tirgus objekts. Leģionāri, kas cīnījās morāli ļoti grūtos apstākļos, ir paraugs, ka var nākties cīnīties ne tikai savās formās, zem saviem karogiem, bet arī morāli sliktos apstākļos (vācu okupācijas laikā) – arī zem sveša karoga, lai tikai cīnītos pret Baigā gada atkārtošanos. Leģionāri cīnījās cerībā, ka atkārtosies 1919. gads. Ilgus gadus šī cerība tika izsmieta kā naiva. Tagad vēsturnieki atklājuši, ka sabiedrotajiem patiešām bija militāri plāni trešajam pasaules karam, bet viņu politiķi nolēma to nedarīt. Ja tas būtu noticis, tad Kurzemē esošā 19. divīzija pievienotos sabiedrotajiem. Nacionālo partizānu cerības bija liktas tieši uz to. Mēs nezinājām, ka 1943. gadā Teherānas konferencē Rūzvelts jokojot sacījis Staļinam, ka par Baltijas valstīm viņš negrasās karot ar Padomju Savienību. Mēs paļāvāmies uz Atlantijas hartu un saglabājām savu cīņas garu. Leģions tad arī reprezentē šo cīņas gara saglabāšanu par spīti un neatkarīgi no ap­stākļiem, kad neskatāmies uz tiem, bet uz savu ideālu.

Pievienot komentāru

Komentāri (63)

 1. Skumji, bet jāatzīst, ka nekas nemainīsies, kamēr piektās kolonnas pārstāvji tiks ievēlēti saeimā.

 2. Tēvs bija ļoti kārtīgs un strādīgs, necieta mutes bajārus, bija aizsargs.

  ______________________________________________________

  Nevienam nav noslēpums, ka lielākā daļa vīru brauca uz barikādēm ne jau dzert kafiju un ēst maizītes vai zīmēt plakātus. Viņi domāja par to, kā cīņā par Latvijas brīvību savu dzīvību par dārgāku cenu atdot.

  ______________________________________________________

 3. 1940. gadā Krievija okupēja Latviju! (Krievija, pad.savienība, tā tikai vārdu spēle) Un ja bija, par ko nevienam normālam cilvēkam nav šaubu, tad nav jābūt ne vēsturniekam, ne politiķim lai sajēgtu, ka ja bija okupācija, tad katra pilsoņa svēts pienākums bija cīnīties pret šo okupāciju un princips: „mana ienaidnieka ienaidnieks – mans sabiedrotais” bija loģisks un saprotams arguments sadarbībai ar vāciešiem. Katrai tautai sava vēsture un savi varoņi. Un leģionāri sita tos, kurus vajadzēja sist (tāpat, kā kādreiz vecie streļķi sita baltos ģenerāļus).Un ja vēl līdz šim Pasaule to nav sapratusi un atzinusi, tad tā ir mūsu vēsturnieku, politiķu un diplomātu problēma un vaina. Ja ne noziegums. Tagad var gudri spriedelēt, ka latviešiem nevajadzēja karot ne vācu, ne krievu pusē. Tā ir tukša muldēšana – „kā būtu, ja nebūtu”. Tā bija. Un citādi nevarēja būt, toreizējo apstākļu sagadīšanās rezultātā (kam esmu liecinieks). Un atkal ir aizmirsts vecais ķīniešu postulāts, ka vienmēr ir jāņem vērā laiks.

 4. «Es domāju, ka Krievija, visticamāk, atkal centīsies šos datumus izmantot, lai mērķtiecīgi diskreditētu mūsu valsti, lai izplatītu dezinformāciju par mūsu valstī it kā atdzimstošajām fašisma un neonacisma tendencēm u.tml., atbilstoši savai tradicionālajai retorikai, kādu Krievija visus šos gadus ir īstenojusi,» intervijā LTV sacīja Mežviets.
  ————–
  Visiem saprātīgiem latviešiem ir skaidrs, ka ikgadējā 16.marta akcijas rīkošana pie Brīv.pieminekļa ir bīstama provokācija, kura vienreiz var beigties arī traģiski.
  Leģionārus vajag godināt, bet tas ir jādara Lestenē, kur ir uzcelts tieši viņu piemiņai veltīts piemineklis. Būtu svarīgi latviešu sabiedrībai apvienoties un pieprasīt no NA izbeigt pazemot mūsu valsti šadā veidā, īpaši tagad, kad Latvijas būs ES prez.valsts.

 5. Kalme,”Žulio”, Uldis-V – > Nobeigumā visiem nacionāļu kungiem atgādināšu, ko un kāpēc 2015.g. 9.maijā svinēs Eiropas civilizētie pilsoņi:”Katru gadu 9. maijā tiek svinēta Eiropas diena. Datums Eiropas dienai tika izvēlēts 1986. gadā, atceroties 1950. gada 9. maija deklarāciju. Šajā dienā Parīzē R. Šūmans, apzinoties trešā pasaules kara draudus, kas varētu aptvert visu Eiropu, starptautiskajai presei nolasīja deklarāciju, kurā Francija, Vācija un citas Eiropas valstis tika aicinātas apvienot savu ogļu un tērauda ražošanu kā „pirmo pamatakmeni Eiropas federācijas izveidē”.
  R. Šūmans teica: „Pasaules mieru nav iespējams nosargāt bez radošām pūlēm, kas ir samērīgas ar briesmām, kuras to apdraud. (..) Eiropu neizveidos uzreiz vai saskaņā ar vienotu plānu. To veidos konkrēti sasniegumi, kas pirmām kārtām radīs de facto solidaritāti. Eiropas tautu apvienošanās labad ir jāizbeidz gadiem ilgušais Francijas un Vācijas pretnostatījums.”
  p.s. Satversmes preambulu tautai referendumā neļāva pieņemt – tas neveicinās tautas lielākās daļas labprātīgu iesaistīšanos preambulā paustā iedzīvināšanu.

 6. 13.gs. šis kareivīgais klerikālis spīdošām acīm ar augsti paceltu krustu rokās skrietu vācu krustnešiem pa priekšu un mudinātu cirst gavas neticīgajiem kuršiem, līviem, letgaļiem un visiem citiem, kurus vācieši ticības vārdā gribēja pakļaut. Ja dzīvotu Rietumos, dotos krusta karos uz Palestīnu, vēlāk mestos iznīdēt neticīgos actekus un citas Amerikas tautas. Otrā pasaules kara laikā svētītu tos nelaimīgos latvju puikas, ko vācieši un vietējie kolaboranti dzina karot par Hitlera vājprātīgajām idejām un “žīdu jautājuma” atrisināšanu. Nožēlami, ja cilvēks, kas it kā kalpo dievam, aizstāv citu tautu iznīcināšanu un paša tautas postīšanu. Vēl viens pierādījums tam, cik postoša var būt reliģija.

  • Tev gan “Arames” ir varena iztēle! Apmēram tāda kā tām klaču tantēm anekdotē, kurām garām nogājis viens vīrs ar cigareti zobos, kuru tad tantes ņēmušās apspriest. Domu gaita šāda: Ja jau viņš pīpē, tad jau noteikti arī dzer. Bet, ja dzer, tad droši vien arī piedzeras, dauza sievu un pinas ar ielasmeitām. Bet, lai dzeršanai sagādātu naudu, droši vien zog, vai tirgo narkotikas. Secinājums: Nu kā šādu nelieti zeme spēj nest?!

  • Tikai slimas smadzenes var izperināt tādus murgus par godājamo Kalmes kungu.Slima dzīvnieka murgi ir tās fantāzijas par Kalmi.

 7. “Tāpēc pēc viņu darba augļiem tos būs pazīt.” (Sv.Mateja evanģēlijs).
  Vēlreiz un vēlreiz godināsim tos tūkstošus leģionārus, kas pēc 1945.g. palika Latvijā un piedalījās jauncelsmes darbā, lai Latvija atkal zeltu un plauktu! LA savas pastāvēšanas laikā daudz publikāciju par cilvēkiem, kuri ar saviem labajiem darbiem apliecinājuši piemneklī kalto vārdu “Tēvzemei un brīvībai” patiesumu:”1944.g. mani mobilizēja, pēc kapitulācijas biju nometnē Tālajos Austrumos. Atgriezies Latvijā, vēlreiz beidzu universitāti un līdz 1950.gadam biju Zinātņu akadēmijas juriskonsults. Kad man aizliedza strādāt par juristu, biju stenogrāfs un skolotājs. 1957.gadā mani aicināja uz akadēmiju zinātniskam darbam. Aizstāvēju filoloģijas zinātņu kandidāta disertāciju un līdz aiziešanai pensijā (1975) biju Valodas un literatūras institūta un pēc tam Fundamentālās bibliotēkas zinātniskais līdzstrādnieks. Sarakstīju vairākas grāmatas.” Konstantīns Karulis, pirmās republikas laikā l/a Brīvā Zeme žurnālists (Lauku Avīze, 28.03.1995.)

 8. Ir gan tam kremļa pakalpiņam ( pakalpiņiem) visai nepateicīgs darbs šeit ar visiem iespējamiem līdzekļiem aizstāvēt savu saimnieku sludināto “patiesību”! Kā tikai viņi te nelokās, lai izpildītu savu uzdevumu. Vienā komentā latvieši tiek tēvišķīgi pamācīti, ka pieminēt kritušos karavīrus vajagot kapos, nevis pie Brīvības pieminekļa. ( kādas aizkustinošas rūpes par to, lai Brīvības piemineklis netiktu “apgrūtināts” ar “nepareizu” ziedu nolikšanu!) Un to saka tie, kuri paši kopš padomju varas izbeigšanās nu jau vairāk kā 20 gadus nav rīkojuši nevienu kolektīvu piemiņas pasākumu savu kritušo sarkanarmiešu kapos!
  Citā komentā tiek uzsvērts, ka latviešu leģiona dibināšana neesot bijusi likumīga.( Acīm redzot, viņuprāt, likumīga ir bijusi tikai latviešu iesaukšana sarkanarmijā un istrebiķeļu bataljonos.) Kāds sakars kritušo karavīru piemiņai ar leģiona dibināšanas likumību, vai nelikumību?! Ne jau Hitleru vai leģionu šeit kāds godina, bet gan kritušo karavīru piemiņu un viņu varonību cīņā pret padomju impēriju!
  Vēl kādā komentā tiek izteikts pārmetums latviešiem par to, ka daudzi no viņiem toreiz arī brīvprātīgi pieteikušies leģionā. Ja jau jūs to tā apgalvojat, tad es arī jums paskaidrošu KĀPĒC tas tā notika. Biedrība “Latvietis” ir atkārtoti izdevusi tādu grāmatu “Baigais gads”. Tur ir ļoti uzskatāmi ilustrētas tās čekas asinssuņu zvērības, ko viņi pastrādāja pēc krievu ienākšanas Latvijā 1940. gadā masveidā izkaujot latviešus – galvenokārt latviešu inteliģetāko, turīgāko un patriotiskāko daļu.Palsiet šo grāmatu, aizejiet uz Okupācijas muzeju! Tur jūs saņemsiet atbildi par to, kāpēc latvieši leģionā stājās arī brīvprātīgi.
  Diezgan smieklīgs ir te vienā komentā izteiktais mājiens, ka 16. marta piemiņas diena traucēšot mūsu Dombrovskim “prezidentierēt” Eiropas savienībā ( Kādas aizkustinošas rūpes!)
  Vēl te ir tāds mēģinājums iegalvot, ka leģionāri ar sajūsmu un entuziasmu esot iekļāvušies padomju režīma okupētās Latvijas atjaunošanā un celtniecībā. Jā, bija daži, kuriem kaut kādā brīnumainā kārtā pēc pārciestajiem drausmīgo mocību gadiem Gulāga lēģeros izdevās dzīviem atgriezties Latvijā, dabūt normālu darbu un pat izglītības un karjeras iespājas . Bet tie ir ļoti reti izņēmumi. Padomju vara leģionārus ir vajājusi un diskriminējusi visu savu pastāvēšanas laiku. Parasti šos cilvēkus nepieņēma nekādos labi atalgotos darbos, viņiem bija stipri ierobežotas izglītības iespējas, dažiem pat bija aizliegums atgriezties savās agrākajās dzīves vietās. Viņi arī pēc tā saucamā soda izciešanas vēl joprojām tika uzskatīti par “tautas ienaidniekiem” . To visu var izlasīt bijušo leģionāru atmiņu stāstos. Protams, ja grib.
  Visbeidzot gribu viesiem 16. marta nīdējiem teikt. Izbeidziet to aiz matiem pievilkto argumentu izdomāšanu! 16. marts nav ne Hitlera dzimšanas diena, ne ar fašistu vai nacistu partijām saistīti svētki. Tā ir kritušo karavīru piemiņas diena, kuru par tādu ir padarījuši viņu dzīvi palikušie, kara elli izgājušie cīņu biedri. Jums gar šo dienu nav nekāda darīšana vai noteikšana. Sviniet savus svētkus, kalpojiet saviem elkiem bet nespokojieties svītrainos paltrakos pie Brīvības pieminekļa un nemāciet kritušo leģionāru piemiņas glabātājiem kur, ko un kā viņi drīkst vai nedrīkst darīt.

 9. ” …Pieliec, vāciet, zemei ausi: / Velti ārdīji un lauzi, / Sliedes tīras, nav ne skrambas, / Atkal rūcot ripo tramvajs” A.Čaks, 1944.
  ===============================================================
  Visu cieņu bij. leģionāriem un gaisa izpalīgos iesauktajiem, kas ar savu pašaizliecīgo jauncelsmes darbu atjaunoja un attīstīja sagrauto Latviju pēc 2.Pasaules kara beigām (1945 – 1990). “Paldies” l/a LatvijasAvīzes veidotājiem par publikācijām, kas ļāva man skaidrāk saprast Latvijas vēsturi, atbrīvoties no uzspiestā “bāreņu tautas” sindroma:
  “”Sākām vārda vistiešākajā nozīmē klajā laukā un tukšā vietā.(..)Tagadējā Druvas ciematā, kas savu nosaukumu aizguva no kopsaimniecības, viss – dzīvojamās ēkas, vidusskola, sporta nams, asfalta rūpnīca un ražotnes – tika uzcelts kopsaimniecības laikā. Celtniecības brigādē vien pastāvīgi strādāja ap trīssimt vīru.”
  Mēs tikai nopietnāk strādājām. Saruna ar Jāni Rubuli(1927). bija Saldus rajona kopsaimniecības “Druva” priekšsēdētājs.

 10. ziede> – Nelikumīgi rīkojās nacisti, negodīgi “bāleliņi” (Bangerskis, Silgailis, Hāzners), kas “piečakarēja” tautiešus ar solījumiem par cīņām tikai un vienīgi Latvijas teritorijā.
  Bet ne tas ir galvenais, ko vēlējos uzsvērt. Tāpēc vēlreiz un vēlreiz, īpaši LA lasītājiem, kuri lasīja l/a publicēto A.Zelča romānu “Leģionāri” (20.10.2012.- 17.12.2012.) – manuprāt galvenais leģionāru ieguldījums ir piedalīšanās Latvijas jauncelsmes darbā pēc 2.Pasaules kara beigām. Cerams, ka A.Zelča kungs uzrakstīs turpinājumu savam romānam, kurā būs ne tikai apraksti un sajūsma par Latvijas idejas auru 50 gados (1940-1990), bet arī cieņas apliecinājumi par reāli paveikto darbu.
  Sk. piemēram rūpnīcas “Dzintars” dažādos atbildīgos amatos strādājošo Voldemāru Eglīti (“Mozuļu kaujas liecinieks”. LA,15.10.2010.)

 11. Tev nebus pielugt svesus dievus Atbildēt

  Sis ir laiks kad Latviesiem jaklust par savas zemes patriotism, lieliem, drossirdigiem patriotiem, saviem Tevuzemes sargiem. 16 marta dievinasa nav tas pareizais cels. Tas ir ersatz, okupantu lidzskrejeju maksligi radits viltus un pasglorificesanas “patriotisms” Vaciesi bija daudz slipetaki, psihologiski rafinetaki okupanti neka truli barbariskie krievi. Vini ar savu propagandu tadus uzbudinojosus “patriotiskus” sapnus speja daudzos latviesos uzburt ka daudz paklavas vacu okupantu meliem, vai nu oportunisma vai psihologiskas vajadzibas motiveti. Vaciesi “patriotisma” varda izmantota latviesu dzivibas savam, ne latviesu vajadzibam. Vaciesi, tapat ka krievi nozaga Latvijai brivibu un nekad netaisijas to atjaunot. Re kads ir 16. marts. Tev nebus pielugt svesus dievus!!

 12. Latviešiem ir tiesības pieminēt savus Otrā pasaules karā kritušos, tāpat kā visiem citiem.

 13. …’ … no jauna jaapliecinatas vertibas, kas ir musu civilizacijas pamata … !!!!

  … Nu, ka ar ‘Latviska Dzives zinu’ izpaustu tautas labakajas tradicijas … ?

  … Vai nebutu kristigi, kristiesiem sava lepnuma greka izpirksanas un atmesanas del atcereties ari to lielo tautas dalu, kas tic vairak musu sencu dzives vertibam, neka tam ko kompromiteta Kristietiba ar evangelisko ekstremismu piedava sodien … !

  … Un tamdel, vel saskeltiem arvien … mac. Kalme, mums latviesiem bus turet lidzvertigus un neaizmirst ari latviesu Dievturus, pieskaitot ari tos pie Dievticigiem, un, kuri ari ir nakusi pie Dieva atklasmes jau tukstosiem gadu pirms svesa Kristus kulta ievesanu Eiropa … !

 14. tas kādam izdevīgi? Atbildēt

  Ja negāji leģionā, Tevi un ģimeni varēja pielikt pie sienas, tas pats bija, ja negāji dienēt krievu armijā (PSR laikos)… Par ko te šūmēties?

  • nu tā gluži nebija Atbildēt

   vācu armijā vienā karaspēka daļā dieneja gan brīvprātigie, gan iesauktie, gan ar varu noķertie un iesauktie. atšķirās tikai privileģijas un labumi ko baudija. brīvpratigie bija priviliģētā kasta, iesauktie kā jau parasti karavīri un ” soditie” kas gāja visbīstmākajos uzdevumos, darija nepatīkamākos/netīrākos darbus….
   psrs brivpratigo kategorijas nebija, toties bija soda bataljoni (ak nē brīvprātigie bija, bet tā bija atsevišķa kategorija-čekisti. zilās cepurites kas ar ložmetejiem stāveja aiz ierakumiem gatavi nošaut katru kas atkāpsies vai padosies)

 15. Komentētājs Edge šeit raksta pareizi, ka latviešu leģiona izveidošama bija nelikumīga.
  Nedrīkstēja veidot leģionu no okupētu valstu okupētām tautām, saskaņā ar starptautisko konvenciju.
  Bet gribas par ko citu. Kāpēc Latvijas pensionāram jāmaksā iedzīvotāja ienākuma nodoklis, bet pensionētiem kaimiņvalsts armijniekiem, dzīvojošiem Latvijā, šis nodoklis netiek piemērots. Pēc valstu savstarpējas vienošanās.

  • Krievu nacionālboļševiku un vācu nacionālsociālistu izraisītais noslēgtais noziedzīgais Molotova-Rībentropa pakts bija noziegums.Vācu nacionālsociālistus tiesāja Nirnbergas procesā.Bet krievu nacionālboļševiku vadoņus neviens nav tiesājis,un tos vēl šodien slavina latviešu tautības krievu imperiālisma pakalpiņi.Var jau teikt ka vācu organizētais leģions ir noziegums,bet nevajag aizmirst ka krievu nacionālboļševiku organizētais iebrukums un Latvijas valsts iznīcināšana arī bija noziegums.

 16. Anonymous>”Pirmoreiz Leģionāru piemiņas dienu kā piemiņas dienu 1952. gadā ierosināja atzīmēt bijušo leģiona karavīru organizācija “Daugavas Vanagi”,….”
  1952.g. – tas ir Korejas kara kulminācijas gads, kad Rietumos esošie bij. leģionāri [Hāzners, Silgailis u.c] bija gatavi 3.Pasaules kara gadījumā doties uz Latviju (sākotnēji uzmetot atombumbu).
  Vēlreiz un vēlreiz, kā atgādinājums par bij. leģionāru un sarkanarmiešu (partizānu) sadarbību Latvijas atjaunotnes darbam – kopējām cīņām “darba frontē”:
  “Viņš [Vilis Samsons, Padomju Savienības Varonis] , piemēram, pieņēma darbā bijušo leģionāru, vēsturnieku un sociologu Tālivaldi Vilciņu. Kad Samsonam tāda “nepartejiska” rīcība kādā sapulcē publiski pārmesta, viņš pēlējam asi atbildēja:”Ko tu kasies! Viņš [Vilciņš] tur [leģionā] tikai tauri pūta!”
  (LatvijasAvīze, 21.09.2011.)

  • Ar krievu imperiālisma pakalpiņiem nav jēgas strīdēties.Viņi Ulmani godā par to ka viņš atdeva Latviju Staļinam.Un tāpēc jau viņi necieš leģionārus ka tie ar svām asinīm nomazgāja negodu,ko sastrādāja gļēvulis Ulmanis.Mēs, latviešu patrioti vienmēr sumināsim latviešu leģionārus,lai arī ko teiktu kāds vēl dzīvs esošs no viņu pulka,jo šeit netiek godināti dzīvi palikušie,bet gan tie ,kas savas dzīvības atdeva kauju laukā cīnā ar krievu nacionālboļševikiem-okupantiem. Un nevajag leģionāriem piesmērēt kaut kādus arājus-žīdu šāvējus un latviešu-komunistu šāvējus. Tas ir pavisam cits stāsts.

 17. Vēlreiz un vēlreiz, kā atgādinājums Kalmes kungam un visiem kalmistiem – vēsturnieka un teologa Haralda Biezā atgādinājums iz viņa gr. “Latvija kāškrusta varā. Sveši kungi, pašu ļaudis”, kas bija publicēts LA,1994.g.6.septembrī:”Leģions ir radies noziedzīgā kārtā, pārkāpjot starptautiskās tiesības. (..)
  Leģiona lielajiem dzīvā spēka zaudējumiem ir ilgstošas postošas sekas tautas dzīvē. Latviešu iekļaušana tautai naidīgajā SS karaspēkā ir smags pazemojums un apgrūtinājums saskarsmē ar citām tautām. Leģiona traģiskais liktenis nav pārvarāms, ne toreiz sekojot, ne tagad turpinot mūsu tautas interesēm svešu propagandu.”

  • Leģiona lielajiem dzīvā spēka zaudējumiem ir ilgstošas postošas sekas tautas dzīvē. Latviešu iekļaušana tautai naidīgajā SS karaspēkā ir smags pazemojums un apgrūtinājums saskarsmē ar citām tautām. Leģiona traģiskais liktenis nav pārvarāms, ne toreiz sekojot, ne tagad turpinot mūsu tautas interesēm svešu propagandu.”
   ———
   Tu labāk izbeidz savu krievu imperiālisma propogandu.Latviešu 15.divīzijas karavīrus ASV augstākā vadība atļāva izmantot Nirnbergas procesa apsardzē. Brīvajā pasaulē Daugavas vanagi varēja brīvi atcerēties savus kritušos biedrus publiskos pasākumos,Tāpēc neļurini te par mūsu saskarsmi ar citām tautām jo tu esi tikai krievu imperiālisma pakalpiņš.Un es ceru ka viņi tev pat nemaksā,jo tu esi nojūdzies pēc savu okupācijas laiku “privilēģiju”zaudēšanas.

 18. “Šobrīd, no vienas puses, 11. un 18. novembrī vara vēršas pie tautas patriotisma, aicina kopā svinēt svētkus, atcerēties savus cīnītājus u. tml. Bet, kad par šīm pašām vērtībām tauta vēlas iet 16. martā, piepeši tas nav ieteicami un nav politkorekti.”

  Satriecoši! Cienījamais kungs tiešām nesaprot, negrib saprast vai vienkārši nezina, ar ko 11., 18. novembris atšķiras no 16.marta? Cik man zināms pirmie divi datumi saistīti ar notikumiem, kaujām Latvijas teritorijā, turpretī 16.marts ar militārām operācijām, kas ar Latvijas teritoriju nekādi nebija saistītas turklāt bija par labu hitleriskajai armijai. Vai tiešām tas būtu pielīdzināms. Bez ta, ja jau pēc autora domām 11.nov. un 16.martam ir viena ideja- latviešu karavīra godināšana, tad, kāpēc būtu vajadzīga šī dublēšana? Kāpēc visos karos karojušos latviešus nevarētu pieminēt vienā dienā, tāpat kā visus represētos. Priekš kam šī dalīšana?

 19. Ah, tad vajag tomēr par katru cenu paņirgāties?! Cilvēkus, kuri godā kritušo leģionāru piemiņu saistīt ar sen pīšļos sairušo Hitleru un zvērstu viņam? Kāpēc tad tu, mazcienījamais kungs, neņirgājies par 9. maija uzvaras svētkiem?! Kāpēc tos nesaisti ar zvērestu tautu bendei Staļinam? Pēc tam, kad, traucējot kritušo piemiņas brīdi esiet izbļaustījušies un izālējušies 16. martā, tuvojoties 9. maijam jūs pēkšņi sākat runāt par toleranci, demokrātiju, par to, ka visi kritušie ir vienlīdz godājami, ka to piemiņa svēta… Kad 9. maijs tā kārtīgi ar dzeršanu, dziedāšanu un dancošanu nosvinēts, tad atkal var sākt gānīties par kritušo leģionāru piemiņu. Atkal gvelzt par fašisma un nacisma atdzimšanu Latvijā. Staļina režīmam par godu visi Latvijā dzīvojošie bijušie un esošie čekisti, komunisti, krievi var netraucēti uzgavilēt, bet kritušo leģionāru piemiņai latvieši pat ziedus nolikt bez jūsu bļaustīšanās, aplamāšanas un apņirgāšanās nedrīkst. Vai tā ir tā jūsu demokrātija? Tā pat nav civilizētiem cilvēkiem piederīga rīcība. Tur pat elementāras pieklājības trūkst, nemaz nerunājot par pārējo! Cik gļēvam, zemiskam un nelietīgam ir jābūt cilvēkam, lai skaustu kritušajiem karavīriem izrādīto godu. Kaut arī šie karavīri ir karojuši pretējā pusē. Pat antīkajā pasaulē par uzvarētajiem ienaidniekiem neņirgājās, tieši otrādi slavēja viņu varonību un cīņas sparu. Par uzvarētu ienaidnieku ņirgājas tikai gļēvi nelieši! Bet, ja tādiem kā Tev nav dārga to cilvēku piemiņa, ja jums nav nekādas nojēgas par to, ko viņi izcieta, ko paveica, kā cīnījās – izmantojiet to vērtīgo iespēju paklusēt, nevis uzvilkuši svītrainus paltrakus bļaustaties pie pieminekļa, vai tā kā šeit rakstat ņirdzīgus komentus. Klanieties saviem elkiem – Staļinam un Putinam. Dziediet viņiem slavas dziesmas. Latviešu tauta no pārkrāsoto komunistu režīma puses jau ir nospiesta uz ceļiem. Jūs jau gandrīz atkal esiet uzvarējuši.

  • raksta tēma jau ir 16 marts nevis 9 maijs. tājums tūdaliņiem pieņemst savārat sūdus, kad jums sāk aizrādit tad nevis atbildat par sastrādato, bet bakstat citā virzienā- lūk tas tā un šitā dara, ko tad es. tiksim galā papriekšu ar tevis savārito, un tad ķersimies pie tiem tur, nav ko slēpties aiz citu mugurām, stājies kā virs pretim un atbildi par savu rīcibu pats

  • sirsnīgs paldies, Žuli! Atbildēt

   Tieši to gribēju rakstīt,bet nav pat ko piebilst.Paldies!

  • Tad brauc tak uz to savu Lesteni, ja reiz tur ir SS-iešiem legāls piemineklis, un godā un sēro tur kaut līdz nākošajām Lieldienām. Kāds sakars SS-iešiem ar Latvijas Brīvības pieminekli!
   9. maijā pie Brīvības pieminekļa neviens nekādus kumēdiņus nerīko, ja kas.

 20. Nākamgad Latvija kļūs par prezidējošo valsti ES, tāpēc visiem kalmistiem vēlreiz un vēlreiz būs iespēja CNN,BBC,ZDF u.c. Rietumvalstu TV kameru priekšā publiski atkārtot Latviešu SS-brīvprātīgo leģiona zvērestu. Lai visa Eiropa apjēdz, kas bija, ir un būs “Rietumu vērtību” aizstāvji:
  “Dieva vārdā es svinīgi apsolu cīņā pret boļševismu neierobežotu paklausību vācu bruņoto spēku virspavēlniekam Ādolfam Hitleram [AngeleiM.], un par šo solījumu es kā drošsirdīgs karavīrs vienmēr esmu gatavs atdot savu dzīvību!

  • nav gruti saskatit ka pie mums šobrid atkārtojas vācijas notikumi 30 gadu sākumā kad ādolfs rāvās pie varas. skatāmies vesturisko filmu par ādolfu ko rādija LTV1 un viens pret vienu redzams ka NA kopē ādolfa idealoģiju, saukļus, taktiku…. paldies dievam piekrišana viņiem nav tik liela, bet jaklusejot noskatisimies tad tas var tāpat beigties

   • “Miers baro, nemiers posta!” – daudzi šoziem jau vērojot notikumus Ukrainā atcerēsies tautas gudrību.
    Vairāk kā 200 000 tūkstoši jau aizbraukuši no Latvijas, tāpēc nemiera cēlāji dīdās par to “muļķa laišanu” vārdā “integrācija”. Ja kas, tad vairākums bij. leģionāri pēc 2.Pasaules kara uzskatāmi apliecināja savu patriotismu – “darba frontē” kopā ar sarkanarmiešiem atjaunojot sagrauto Latviju. Par to jau ikviens īstens LA cienītājs varēja izlasīt publikācijās 1990.gadu sākumā. Viens spilgts piemērs – Latvijas matemātiķu skolotāju skolotājs J.Mencis:”….1944./1945.g. Latviešu leģiona 19.divīzijas sastāvā cīnījies Kurzemes cietoksnī. No 1945. līdz 1947.gadam Karēlijā filtrācijas nometnē, ģeodēzists Baltijas–Baltās jūras kanāla atjaunošanā, par ko pēc atbrīvošanas apbalvots ar Goda rakstu. No 1947.gada dzīvoja un strādāja Liepājā. Skolotājs Liepājas Pedagoģiskajā skolā (1947–1951), skolotājs Liepājas 5.vidusskolā (1951–1964), docents Liepājas Pedagoģijas akadēmijā (1964–1999), profesors (1989), Matemātikas katedras vadītājs (1964–1978), Pedagoģisko zinātņu kandidāts (1977), habilitētais matemātikas doktors (1993).”

 21. Ikvienam arī 2015.g. 16.martā ir iespēja apliecināt, ka Ādolfa Hitlera 1943.g.10.februāra pavēle joprojām spēkā:”Pāvēlu izveidot Latviešu SS-brīvprātīgo leģionu. Vienības lielums un veids atkarīgs no rīcībā esošo latviešu vīru skaita.”

 22. Integrācija ir izgāzusies. Tautai jāsāk pieprasīt deokupāciju un dekolonizaciju – joprojām Latvijā dzīvo ~400 000 krievvalodīgo okupantu un kolonistu, kuri galvenokārt ar ekonomiskām metodēm (okupants Lavents ar “Banku Baltiju”, okupanti Kargins un Krasovickis ar “Parex” banku, okupanti nodokļu nemaksātāji, okupanti kontrabandisti, okupanti spekulanti u.t.t.) cīnās pret Latvijas valsti.
  Ieteikums NA deputātam Dzintaram un Parāžniekam – izveidojiet Saeimā apakškomisiju, kas rūpētos par to, lai ārzemes uzzina patiesību par leģionu. 2015.gadā Latvija prezidēs Eiropas Savienību un tā ir lieliska iespēja Eiropu iepazīstināt ar patiesību par leģionu un ar patiesību par krievvalodīgo okupantu izdarībām un noziegumiem Latvijā.

  • mums te tāds slavens demogrāfs laiku pa laikam publicejas Atbildēt

   tad viens no viņa pētijumiem (ko musu mediju telpā nez kāpec nepublicē, bet vispār tas ir publicēts) liecina ka gluži tā nav kā NA ar faniem cenšas iestāstit. par pamatu ņemot tautu sastāvus pirms pievienošanās psrs, izsekots kā butu dabigais pieaugums/atiecibas starp tautibām dabiskā atistibas gaitā un tad sāk piemerot vēstures notikumus-baltvāciešu izceļošanu, lietuviešu,poļu laukstrādnieku iceļošanu, karā zaudetos, emigrāciju… un kāds brinums, tad statistikas kļūdas ietvaros nav nekāda māksliga okupantu, kolonistu pieplūduma, ir aizpildijies radušais vakums un pat ne pilnibā, nekas papildus speciāli te nav pludināts. tā kā bija dzelzs aizkara laiki, tad nebija sevišķi lielas iespējas no kurienes vareja ieplūst trūkstošas masas. kremlis tagad vainigs ka latvieši slinki bērnu taisišanā? kremlis 25 gadus kopš neko nenosaka, bet dzimstiba vienalga zem katras saprāta robežas.
   par to jau stāsts ka latvietim visi vainigi, tik ne pats.un tad dzīvo pagātnē un žēlo sevi, naidu uz visiem tur…
   paskaties pasaulē. pat valstiskas karojušas savā starpā pēc 5-10 gadiem jau draudzejas, tik mēs pat pāc 100 gadiem vel vaimanāsim ka kremlis pie visa vainigs

 23. Te viens “parastais latvietis” vāvuļo, ka ziedu nolikšana esot izrādīšanās, jo lūk tie, kuriem it kā “būtu tiesības” tos ziedus tur nolikt esot jau apmiruši. Jefiņ, ne tu un neviens cits nav pilnvarots šķirot kur kad un kas drīkst vai nedrīkst ziedus nolikt pie pieminekļa. ( vienalga, kolektīvi, vai individuāli.)Tā ir katra PERSONĪGA darīšana ar kādu domu, vai nolūku viņš tos ziedus noliek. Svarīgi ir, lai latvietim Latvijā būtu tādas tiesības. Lai mēs varam brīvi nolikt ziedus pie saviem pieminekļiem kad, kur un kāpēc vien gribam. UN lai neviens šeit mūs neaprej un neaplamā. Te jau vairs nav runa par kaut kādu politiku, te ir runa par elementārām cilvēktiesībām!!! UN salīdzināt piemiņas pasākumus ar cirka izrādi var vai nu mums naidīgs demagogs un provokators, vai galīgs idiots. Tā, lūk, “parastais latvieti”!

  • latvietis parastais Atbildēt

   tu jau atkal neparko negribi saprast kas rakstīts, ka tik žulti izgāzt kas smadzenes atmiekšķejušas. es kā reiz apgalvoju ka ziedus nolikt nav nekāds grēks, un pret to visticamāk neviens nemaz neiebilstu.
   bet nevajag no tā taisit cirka izrādi ar apzinātu vēlmi saasināt situāciju un kultivēt necionālu naidu. tur tā atšķiriba kurai NA sen jau garām aizskrējusi un pamatdoma ir tieši cirka izrāde, vāri piesegtai ar ” tiesibām nolikt ziedus”

 24. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Vēlreiz paldies Kalmes k-gam par interviju. Kā mazs puišelis redzēju leģionāru izvadīšanu karā. Toreiz protams neko nesapratu. Tagd zinu, ka viņi izdarīja to, ko neizdarīja Latvijas Armija 1940. gadā. Ne jau mūsu tēvi labprātīgi gāja karot vācu pusē. Tieši krievi paši viņus nolika savu stobru priekšā jau Baigajā gadā. Nebūtu ienākuši Latvijā kā Staļina laika fašistiskie krievu okupanti, neviens latvietis nekorotu vācu pusē.

 25. latvietis parastais Atbildēt

  par karstu viņu pataisa tikai nacisti no NA. piemiņas dienai nav ne vainas, bet pārvērst to par izrādi pie mildas bija un ir zēnu vēlme izradities. neviens viņus nefilmētu lestenē piemiņas pasākumā, tāpec vajag gājienu rīgas centrā tas vel bija saprotams 90 gadu sākumā kad tas bija kā protests pret visu līdz tam aizliegto, bet ne jau tagad. taču troksni vajag un troksni taisa

  • “Zēni,nacisti” Lestenē tiek filmēti un rādīti ziņās katru gadu,bet traci taisa “antifašisti” nevis kāds cits.Un vispār jums,parastais,vajadzētu iešaut pa bezkaunīgo muti!Sen neesat laikam dabūjis.

   • latvietis parastais Atbildēt

    viņiem jau vajag reklāmsižetu neviss īsu pieminešanu ka viņi pieminejuši.
    ja par reklamešanos tad NA naciki pagāšgad teiksim aizmirsa ka ir ari teiksim ziemsvetku kaujās kritušie, un uz to pieminas pasākumu piemirsa ierasties. oficiālās valst pirmās personas ieradās, jo tas ir viņu ” darbs” bet NA neviens (nu varbut ka ierindas biedrs kāda ari bija pūlī, es par reklāmsejām politiķiem runāju)

  • Latvieti parastais , tev ar steigu jānomaina niks . Vienīgais vārds , kuru tu drīksti lietot kopā ar “latvieti”, ir “gļēvais” , saīsinājumā – gļēvlatvietis . Tu pat neesi papūlējies izlasīt cienījamā patriota G.Kalmes rakstu , bet plāties internetā ar savām trolliskajām “gudrībām”.

   • latvietis parastais Atbildēt

    ne nu tu mani taisiji ne regulesi, brauc ciemos uzzināsim kurš tu kas ir un cik ģēvs vai varonigs, tik kā es aicinu tā neviens nebrauc, izgaist tie urāpatrioti kā dūmaka.

 26. Jā, interesanti iznāk, latviešiem ir jāskaidrojas un jātaisnojas par tiesībām aiziet un nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa. Es saprastu, ja tas piemineklis būtu Maskavā vai Briselē, bet arī tad ziedu nolikšanai prasīt vietējo varasvīru atļauju būtu smieklīgi. Turpretim pie mums valdošais režims žogus ap pieminekli taisa un pat ministrus no darba padzen, ja tie 16. martā pie Brīvības pieminekļa noliek ziedus!!! Tā lūk, esot tā demokrātija, politkorektums, tolerance un kas tikai viss vēl.
  Tad nu padomājiet, vai šī valsts, kura savā lietošanā pārņēmusi Latvijas brīvvalsts karogu, ģērboni un himnu, vispār ir latviešu valsts!

  • latvietis parastais Atbildēt

   runa jau ir par izrādišanos, neviss ziedu nolikšanu un tiesibām to darit. nez vai kāds protestētu ja tie atlikušie leģionāri(šaubos gan ka tādi vel ir, matemātika saka ka visiem jabut mirušiem, bet tas netraucē kādam sirmgalvim pasludināt sevi par tādu, pierādi nu pretejo) noliktu ziedus un pēc tam brauktu uz piemiņas pasākumu lestenē. nevajag rīkot cirka izrādi ar mērķi sēt naidu

   • pilnā mērā attiecas uz ļaužu ālēšanos un dzeršanu pie neglītā pieminekļa 9.maijā,nevis uz kluso ziedu nolikšanu pie pieminekļa 16.martā.Arī uz to matemātiku,ka karotājiem jābūt mirušiem.Nevajag putroties!

    • latvietis parastais Atbildēt

     vai es kaut ar vārdiņu 9 maiju aistaveju/piemineju? raksts ir pa 16 martu un arāja un viņa brigādes celšanu svēto kārtā

     • ir par leģionāriem,nevis Arāja brigādi.

     • skumji,ka cilveks nezina vesturi. legiona iesauca 1943. gada, bet araja banda bija izveidota jau1942. gada un tikai dala no viniem velak ka melnas avis iejaucas legiona, kur vini nemaz netka cieniti.

  • Latvija ir Latvijas tautas valsts.
   Tai skaitā arī latviešu, protams.

 27. Legīonāri par Kurzemes katlu vien ir pelnījuši cieņu un godu.

  • Zaldāti, kuri pēc armijas kapitulācijas nenoliek ieročus, automātiski kļūst par bruņotiem bandītiem.
   Un kā bandīti arī saņem savu “godu un cieņu”.

   • Leģionāri, kuri nenolika ieročus un pēc 8.maija turpināja cīnīties pret krievu okupantiem – ir nevis bandīti, bet nacionālie partizāni.
    Joprojām nacionālās atbrīvošanas cīņas nav beigušās, jo joprojām okupanti un kolonisti mīda latviešu zemi. Tikai ar okupacijas varas “orgāna” Augstākās padomes lēmumu okupanti un kolonisti padarīti par nepilsoņiem. Jautājums – kad Saeima pieņems likumu, kas noteiks, ka okupanti ir okupanti un kolonisti ir kolonisti un nevis kaut kādi nepilsoņi? Kad Saeima pieņems likumu par deokupāciju un dekolonizāciju?

 28. Paldies Kalmes k-gam! Sen nebija lasīta tik sakarīga intervija.Piekrītu visam par visiem 100%.

 29. Latvieši ir mūžīgie mazākā ļaunuma meklētāji,iztapīgi ļautiņi kas prot pieslieties šā brīža stiprākam ,jo nekad pagātnē nav bijuši stipri,kā piemēram lietuvieši ,kuriem bija karalis Mindaugs,bet nebija 2.pasaules karā lietuviešu leģions.Cienījamais mācītājs nebūs ievērojis ,ka Bermonts krievu izpratnē pašlaik ir krievijas patriots,bet pret viņu karojošie latviešu strēlnieki -seperātisti.

  • ukraiņi pašlaik krievu izpratnē ir fašisti,bet krievu bandīti un teroristi -Ukrainas brīvības cīnītāji.Cik veikli gan krievi piemēro jēdzienus savām vajadzībām.No šodienas pašu krievu skatupunkta- krieviem vispār nebija tiesību cīnīties pret vācu armiju,jo tā gribēja atbrīvot Krieviju no “komunistu huntas”.

  • Lietuvieši no Polijas ar Staļina svētību atguva Viļņu.Tāpēc lietuviešu virsniecība,kas bija izglābusies no krievu okupantiem, nespēja organizēt leģionu.Lietuviešu tauta bija pateicīga Staļinam. Toties lietuviešiem bija stiprāka naconālo partizānu kustība.Te var runāt ka lietuviešiem bija vairāk saglabājušies karotāji pret krievu okupantiem,jo latviešiem tomēr leģions paņēma savu daļu.

   • “Toties lietuviešiem bija stiprāka naconālo partizānu kustība.”
    —–
    Lietuvā tā bija daudzskaitlīgāka. Taču intensitātes ziņā Latvijas nacionālie partizāni absolūti ne ar ko neatpalika. 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+