×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
15. marts, 2018
Drukāt

Guntis Kalme: “Latviešu leģionāri gribēja sargāt Latviju un Rietumu civilizāciju” (28)

Foto - LETAFoto - LETA

Guntis Kalme

16. martā jau kopš deviņdesmitajiem gadiem Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājs, teoloģijas doktors, Lutera akadēmijas docents Guntis Kalme ir teicis sprediķi baznīcā un piedalījies leģionāru piemiņas gājienā pie Brīvības pieminekļa.

Viņš uzskata, ka 16. marts nav tikai leģionāru atceres diena, bet tā kļuvusi par tautas patriotisma dienu. Arī šogad piektdienas rītā mācītājs sacīs uzrunu svētbrīdī Sv. Jāņa baznīcā, pieminot leģionārus un aicinot atcerēties, ko aizstāvēja viņi un kas mums svarīgs šodien.

Jautāju Guntim Kalmem, par ko viņš visvairāk domājis, rakstot uzrunu.

G. Kalme: Vēlos mudināt saprast, ka šobrīd notiekošais ir tas, par ko jau 1992. gadā teica amerikāņu zinātnieks Semjuels Hantingtons: tā ir civilizāciju sadursme. Neesam raduši runāt tik plašās kategorijās, taču tā ir patiesība: ģeopolitiski atrodamies starp Rietumu un Austrumu civilizācijām. Latvijas robeža ir ne tikai Eiropas Savienības un NATO, bet arī Rietumeiropas civilizācijas robeža.

Mūsu vērtības ir Rietumeiropas vērtības:

no grieķu kultūras mantoto demokrātiju, filosofiju un estētiskās vērtības,
no romiešiem – likuma vara kā taisnības īstenošana sabiedrībā,
no kristīgās ticības – cilvēka dzīvības un dzīves augstā vērtība, personas pienākumu un tiesību vienība, nācijvalsts ideja. Tās nav vērtības, kas dominē Austrumu sabiedrībās.

Tas, ko Krievija kā Austrumu civilizācijas pārstāve dara attiecībā pret Ukrainu, gan citiem kaimiņiem, Baltijas valstis ieskaitot, ir civilizāciju sadursmes, vērtību sistēmu konflikta izpausmes.

Latviešu leģionāri, tāpat kā šodien Ukrainas karavīri, sargāja šo Rietumu civilizāciju. Protams, ne tādā veidā, kā gribēja, taču viņi darīja, ko reāli varēja vēsturiski un morāli ļoti sarežģītos apstākļos. Izcilais vēsturnieks Uldis Ģērmanis teica: ”Tauta, kurai ir savi varoņi, un kura tos piemin, nav salaužama.” Leģionāri cīnījās, apliecinot un aizstāvot latviešu nācijas pamatvērtības – valstiskuma un neatkarības gribu. Nacionālās identitātes vērtību uzturēšana neļauj mūs padarīt par demogrāfisku faktoru vai etnisku grupu, bet apstiprina mūsu kā valstsnācijas statusu savā zemē.

NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens teica: “Notiekošais konflikts starp Krieviju un Rietumiem – kas centrējas uz krīzi Ukrainā – savā būtībā ir vērtību sadursme.” Mēs lepojamies, ka esam NATO dalībvalsts, bieži atkārtojam 5. punktu par kolektīvo aizsardzību. Nesen mums atgādināja, ka ir arī 3. punkts, – katrai nācijai vispirms pašai ir jāgādā par savu aizsardzību.

Izlasīsim arī NATO līguma preambulu: “Līgumslēdzējas puses apstiprina savu uzticību Apvienoto Nāciju Organizācijas hartas mērķiem un principiem un savu vēlēšanos dzīvot mierā ar visām tautām un valdībām. Tās ir apņēmušās sargāt savu tautu brīvību, kopējo mantojumu un civilizāciju, kas dibināta uz demokrātijas, personas brīvības un likuma varas principiem.” 1949.gadā, kad izveidoja NATO, pretstats starp demokrātiskajiem rietumiem un totalitārajiem austrumiem bija skaidri iezīmējies. Kā šodien.

“Daugavas Vanagu” centrālās valdes priekšsēdis Gunārs Spodris, kurš šo amatu sācis pildīt šogad, intervijā man sacīja, ka leģionāri būtu jāpiemin tā, lai izvairītos no provokācijām. Agrāk 16. martā tādas diemžēl ir bijušas.

Kā izvairīties no tīša uzbrukuma? Bēgšanu kā gļēvumu no mums gaida Latvijas nīdēji. Bet ir taču nācijas gods, pašcieņa. Zinām, ka Krievija vēlas redzēt vājas Baltijas valstis, vāju Eiropas Savienību un vāju NATO. Bet mēs negribam būt vāji. Negribam būt upuri. Mums ir dramatiska un traģiska vēsturiskā pieredze, ko pārbagāti gadsimtiem ilgi ir sagādājusi Krievija. Leģionāri pēc Baigā gada pieredzes negribēja redzēt atgriežamies PSRS.

Diemžēl pieredzēja. Un bija 1949. gada deportācijas, un 50 okupācijas gadi. No savas vēsturiskās pieredzes iemācījāmies, ka esot līdzās agresoram, vienīgā pareizā attieksme ir būt stipriem, jo agresori saprot tikai spēka valodu.

Trešdien “Latvijas Avīzei” piezvanīja lasītājs, kurš dalījās pārdomās, ka, tuvojoties 16. martam, daļa sabiedrības sāk satraukties, ko par piemiņas gājienu teiks tā dēvētie antifašisti un vēl kāds nelabvēlis.

Nav jāskatās uz klaigātājiem un kušinātājiem. Ja to darītu, nekad nebūtu izveidojuši savu valsti. Jo līdzās vienmēr ir bijuši citu varu pārstāvji. Kā tas bija 1917. gadā Latgales kongresā, kad priesteris Francis Trasuns savā runā sacīja, ka mums beidzot ir jāizšķiras, vai ar barbariem uz Austrumiem vai ar kultūru uz Rietumiem. Mēs izšķīrāmies, un negribam, ka mūs kāds vēlreiz apdraudētu.

Ukrainas okupācija Latvijas sabiedrību pamodināja, diemžēl tikai uz brīdi. Sabiedriskā apziņa ir snaudulīga, letarģiska, “ak tā, tur kaut kas notiek … , nu un tad?”, kas ir arī pret mums notiekošā informatīvā kara sekas. Par to mums trūkst nopietnākas izpratnes. Viena no tā metodēm ir radīt t.s. “salami efektu” – nelielus, bet mērķtiecīgus vērtību zaudējumus pretinieka valstij. Katrs atsevišķais nodarījums par sevi nav it kā tā vērts, lai celtu trauksmi, bet kopā tie rada graujošu ietekmi uz mūsu valstsnācijas identitāti un valstsgribu. Tāpēc mūsu rūpēm par savu zemi jāietver ne vien tradicionālo kultūrvidi, bet jau arī informatīvo un vērtībtelpu.

“De facto” nesen konstatēja, ka 150 000 no Latvijā dzīvojošajiem neprot vai nepietiekami prot valsts valodu. Skaidrs, kādā informatīvajā un vērtību telpā viņi dzīvo. Joprojām – pēc 27 neatkarības gadiem – notiek cīņa par mācībām skolās tikai valsts valodā.

Saknes ir komunistiskā režīma mantojumā un Krievijas imperiālistiskajā propagandā, kas radījusi nepieņemamu situāciju, ka latviešiem dzimtajā zemē tiesības runāt latviski jānosaka ar likumu. Absurds, ka priekšvēlēšanu aģitācija – kandidēšana uz tautas priekšstāvja amatu, kuru ieņemt un par kuru balsot var personas, kurām jāpārzina valsts valoda – var notikt svešvalodā. Un vēl “lienošā” rusifikācija, kas sastopama ik uz soļa. Par 9. maija pasākumu pat nerunāšu. Slikti, ka tas viss vairs nerada sašutumu sabiedrībā. Aicināšu cilvēkus paraudzīties uz esošo situāciju plašāk – no garīgā viedokļa.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Latviešu leģionāri gribēja sēdēt mājā un nekarot NEVIENĀ pusē. Pietiek taisīt varoņus no 18-gadīgiem puišeļiem, kas nāves draudu iespaidā piedalījās leģionāros un gāja šaut (un bieži mirt) tur, kur viņus sūtīja. Tāpat kā gadu jaunākie nāves draudu iespaidā gadu vēlāk tika samobilizēti padomju armijā… Neviens no tiem puišeļiem NEGRIBĒJA karot un NEVIEN no viņiem nedomāja par CIVILIZĀCIJU SADURSMI. Un tie daži pieaugušie vīri, kuri iedegušies naidā pret krieviem un gāja šaut žīdus Arāja komandā, nudien nav slavināšanas vērti.

  Un beidziet muldēt (piedotiet, labāku vārdu latviešu valodā nevarēju atrast) par vēstures nezinātājiem, ja kāds nepiekrīt JŪSU viedoklim. Mani divi vectēvi viens tika savākts leģionāros 1943.gadā, otrs krievos 1944. Stāvēja un karoja vienā frontē, tikai katrs savā pusē. Un par vēsturi es zinu no dzīviem lieciniekiem. Nevis apoloģētiem propogandistiem.

 2. K komentārā gadījusies kļūme. Nez kāpēc vārda ķreivu okupanti”vietā lietots “leģionāri”. Viss pārējais sakrīt.

 3. Leģionāriem nekā svēta nebija. Tie šāva ne tikai ebrejus, bet šāva arī uz latviešu jauniešiem, kuri izvairījās no iesaukšanas šo slepkavu – leģionāru rindās. Kā izsalkuši šakāļi klīda pa sētām meklēdami jauniešus un šaudami uz tiem Mežonīgi slepkavas! Kā truls slepkavu slavinātājs var būt mācītājs??????? Kā tas ir iespējams?????

 4. I express a resolute and categorical protest to the moderators of this website for conducting an open political censorship!!! Gentlemen moderators, you cynically violate the constitution of your own country! In accordance with the Constitution, in Latvia – freedom of speech and censorship is prohibited (art. 100)!!!

 5. Būtu laiks pajautāt Ğ.V.Kristovskim un R.Graubem, kas bija ZS dibinātăji un neatkarības mūsdienu leğionāri?

 6. Tas joks ir ta, ka Lielvacija, kas legionarus sutija kauja, bija vaislas staciju “civilizacija”, lopu sugu teorija, nevis kristigas vertibas…

 7. Visu cieņu mācītājam Kalmem, tomēr, lai kaut ko apgalvotu, ir kaut nedaudz jāzina vēsturiskie tā laika notikumi. Mans tēvs arī bija leģionārs un palika kaut kur Volhovas purvos. Viss kremliskais man ir pretīgs. Tomēr toreiz neviens tiem zēniem neprasīja, ko viņi domā un ko viņi aizstāvēs. Pienāca pavēste no pagasta, kad un cikos ir jābūt dzelzceļa stacijā un piebilde, ka neierašanās gadījumā – pēc kara laika likumiem… Māte noteiktajā dienā zirga pajūgā aizveda tēvu uz staciju. Kopš tā laika neesam viņu vairs redzējuši. Vēstules no Volhovas gan vēl palikušas. Šovus pie Brīvības pieminekļa rīko nekrietni cilvēki.

  • Daudz vairāk bija īsto varonu – pavisam jaunu zenu, kuri saprata un nevēlējās iet leģionā, pretojās tam. Tie arī bija īstie varoņi, kuri atteicās pievienoties cilvēku šāvējiem, nevis tie, kas devās šaut uz cilvēkiem un paši tikai nošauti purvā.

 8. Reiz gribēju, bet nevarēj'! Atbildēt

  Jo mazāk paliek leģionāru, jo vairāk ļautiņu sakās zinām, par ko šie cīnījās …

 9. Paldies Tev Gunti, par skaidru valodu šai sāpīgā jūtīgā tēmā. Tomēr, vienmēr ir vīrieši tie kuri, kārus iesākuši un ari bījuši tie kuri piem. sūtīja uz sibīriju bērnus, sievieties utt. Kuri šava uz tiem kuri aizstāveja
  savu zemi un ģimeni. Vīrietis, tas nelietis – viemēr ! Kā šo primitīvo būtni apturēt, atņemt viņam ieroci un varu!

 10. Kā gan mācītājs var neredzēt, ka mūsdienu rietumu civilizācija ir pūstoša deģenerātu sabiedrība, kura kristīgās vērtības jau sen atmetusi, bet nāves grēku (sodomiju) iecēlusi svētuma kārtā? Vai tiešām mums vajag piederēt pūstošai, degradētai, mirstošai civilizācijai? Galvenais taču ir kristietība, un Krievijā, Baltkrievijā, par spīti komunisma mantojumam, tā ir spēcīgāka nekā pūstošajā Eiropā. Hitlers taču Kristu noliedza un atradās okultisma maldos, tad par ko gan notika cīņa? Ne jau par Latviju vai kristietību, bet par Trešo Reihu, kurš vēlējās latviešus iznīcināt un pēc kara pārpludināt Latviju ar vācu kolonistiem, latviešiem atstājot tikai kalpu, vergu lomu kā sendienās. Leģionārus vajag pieminēt kapos un baznīcā aizlūdzot par viņu dvēselēm, bet nevajag zaimot Māti Latviju un kurināt naidu, citādi pie Brīvības pieminekļa jāliek ziedi arī tiem latviešiem, kuri dienēja Sarkanajā armijā, un tas ir liels absurds,jo šajā karā bieži brālis frontē nošāva brāli, vai dēls tēvu, un saukt viņus par varoņiem…

 11. Mācītājs,melis,DE facto nesen konstatēja,bet Latvijā tik apmēram arī dzivo.cik latvijā cilvēku dzīvo EZI tu,ieskaties statistikā

 12. Mācītāj, vai neredzi, ka rietumu civilizācija ir mirstoša, pūstoša, degradējusies civilizācija, kura kristietību jau sen mīda kājām, bet svētuma vietā iecēlusi nāves grēku-sodomiju? Rietumu civilizācija jau sen vairs nav tāda, kā senāk, un par šo mirstošo deģenerātu pūzni latviešiem būtu jālej savas asinis, jāziedojas atkal svešu varu interesēs? Tieši Krievijā un Baltkrievijā, par spīti komunisma mantojumam, kristietība ir daudz stiprāka nekā pūstošajā Eiropā. Hitlers bija ezoteriķis, kurš nicināja kristietību, arī savā veidā to apspieda, gan ne tādā mērā, kā padomju režīms, bet viņa lēģeros bija arī daudzi mācītāji. Latviešu leģionāri necīnījās par rietumu civilizāciju, ne par kristietību, bet par Trešo Reihu, kurš plānoja latviešus padarīt par vergiem un pilnīgi iznīcināt pēc kara nometinot Latvijā vācu kolonistus. Vairums leģionāru bija iesaukti pret savu gribu, līdzīgi kā daudz latvieši Sarkanajā armijā. Vienīgie varoņi, kuri tiešām cīnījās par brīvu Latviju, karoja no 1918-1920.gadam un tiek pieminēti 11.novembrī. Leģionārus var un vajag pieminēt kapos un baznīcā aizlūgt par viņu dvēselēm, bet šajā dienā likt ziedus pie Brīvības pieminekļa ir Mātes Latvijas zaimošana. Kā gan Dieva kalps var būt tik akls un neredzēt acīmredzamas patiesības? Kurp dosies avis, ja viņu gans ir akls?

 13. PALDIES Guntim Kalmem. PALDIES, PALDIES, PALDIES!

 14. … Tiesi ta, Hantingtons sen aprakstija so kritisko liniju Eiroazijas telpa … un senie Baltu senci sen jau no 2000 p.m.e. cinijas pret agresiviem iebrucejiem no Austrumiem un Dienvidaustrumiem … !!!

  … Balti izglaba Eiropas civilizaciju, kad vinu apvienotie karaspeki, lietuviesu bralu Ringolda un Erdvina vadiba sakava mongolu dzengishana delu Joci un vina brali Saibeku, kaujas no 1220 – 1245 gadiem pie Dnepras un Tripekas upem … un ieguva nemirstigo slavu, – Ringolds Joci zelta zobenu divcina pret Joci … ! Cik simti tukstosi nezaudeja dzivibas no mongoliem, bet noasinoja ari balti, tai laika pat cinoties ar nodevibu Eiropa … kristigo iebrucejiem no Eiropas dienvidiem … !

  … Tamdel, vel sis naids pret Baltu civilizaciju … jo paklavas mongolu varai, un pienema to vertibas, skandinavu izcelsmes knazi un to paklkautas tautas Baltijas periferija… !!!

 15. … Tiesi ta, Hantingtons sen aprakstija so kritisko liniju Eiroazijas telpa … un senie Baltu senci sen jau no 2000 p.m.e. cinijas pret agresiviem iebrucejiem no Austrumiem un Dienvidaustrumiem … !!!

  … Balti izglaba Eiropas civilizaciju, kad vinu apvienotie karaspeki, lietuviesu bralu Ringolda un Erdvina vadiba sakava mongolu dzengishana delu Joci un vina brali Saibeku, kaujas no 1220 – 1245 gadiem pie Dnepras un Tripekas upem … un ieguva nemirstigo slavu, – Ringolds Joci zelta zobenu divcina pret Joci … ! Cik simti tukstosi nezaudeja dzivibas no mongoliem, bet noasinoja ari balti, tai laika pat cinoties ar nodevibu Eiropa … kristigo iebrucejiem no Eiropas dienvidiem … !

  … Tamdel, vel sis naids pret Baltu civilizaciju … !!!

 16. …jāsaka – irsis

 17. Nav jau vairs tatāru -mongoļu uzbrukums. Krievija jau 1000gadus ir kristīga valsts. Par to ,ka krievi tagad pieņem Putina varu, vainojamas tās pašas rietumu valstis ar ASV priekšgalā , ar kuru “gudro padomu” arī Krievijā (līdzīgi kā Latvijā) 90-os ieviesa bēdīgi slaveno ŠOKA TERAPIJU…
  Atšķirībā no latviešiem ,krievi to nav aizmirsuši…

 18. ja Hitlers, kam viņi zvērēja…, joprojām Kalmem ir rietumu vērtība, tad var saprast par ko ir runa…

  • Konskripti no zvērasta izvairīties nevarēja. Svarīga ir ideoloģija un tā leģionāriem bija — cīņa pret boļševismu un latviešu patriotisms.

   • Jaunus zēniņus ka lielgabala gaļu mobilizēja !Pamatā visi krita Krievijā desmitiem tūkstoši nolādot Hitleru un tagad te taisa šovu !Pašus purva lai pakaro un odus pabaro !

 19. Piekrītu G. Kalmem. Viss nosaukts īstajos vārdos. Paldies!

  Tiem, kuri te nevar iztikt bez “ķrievi nāk!”,iesaku atcerēties vismaz divas lietas:
  1) krievi, turklāt lielā skaitā gan krievu tanku aizsegā, gan vilcienu sastāviem no visādiem Ņižņije Češuni JAU IR ŠEIT, ieradušies pārsvarā zemas kvalifikācijas darbiem rūpnīcās, kuras cēla tikai, lai būtu iemesls krievu iebraukšanai ar visām no tā izrietošajām sekām. Pēdējais piemērs -robotu rūpnīca, kuru neuzcēla, bet krievi ievācās vismaz trīs mājās,
  2) autortiesības uz šo saukli pieder Ždanokai, kura šo saukli atstrādā ar uzviju, manifestācijās pret izglītību latviešu valodā un ne tikai,
  3) nemitīgo atgādināšanu par atnākušajiem krieviem arī ik gadu pie Okupācijas pieminekļa.

 20. Kā nu mēs vispār varam izdzīvot bez “krievi nāk”!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+