×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
10. marts, 2017
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Biedinošie skaitītāji tikšķ (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Mājas skaitītāji – gāzes, elektrības, ūdens un citi – mums katram sola vairāk vai mazāk biedinošus rēķinus. Bet ir arī tādi skaitītāji, kurus mēdz ieslēgt mediji, biedinot visu sabiedrību.

Ir periodi, kad radio ziņu izlaidumi ik rītu sākas ar atskaiti par Krievijas militāro lidaparātu un kuģu pietuvošanos Latvijas robežai. Radio nav vienīgais, parasti tam pievienojas arī citi, kopkorī radot iespaidīgu psiholoģisku bumbu. Tad pēkšņi mediji šo satraucošo skaitītāju izslēdz, lai gan situācija pie Latvijas robežām būtiski nav mainījusies. Nupat sieviešu dienas rītā Latvijas ekskluzīvās ekonomiskās zonas ūdeņos mūs “sveica” Krievijas “Kilo” klases zemūdene un velkonis “Viktor Konetskiy”, bet par to tikpat kā nekur vairs neziņoja. Ignorēt šādu informāciju nav pamata, bet tikpat nepamatota ir kampaņveidīga šādu ziņu izcelšana tikai noteiktos apstākļos. Divējādā attieksme pret vienu un to pašu notikumu iezīmē manipulāciju ar sabiedrības noskaņojumu. Proti, ieslēdzot Krievijas karatehnikas skaitītāju, tiek vairota vispārējā apdraudējuma sajūta, bet, izslēdzot to, tiek uzturēts priekšstats par draudu samazināšanos, lai gan objektīvi, iespējams, tas tā nemaz nav.

Citu biedinošu skaitītāju mediji tradicionāli ieslēdz ik gadu, sākoties gripas vīrusa cirkulācijai. Tad ik nedēļu skaita kritušos. Lai gan informācijas avotā – Slimību profilakses un kontroles centra Epidemioloģijas biļetenā – runa ir par “letālu iznākumu saistībā ar gripu”, mediji pārliecinoši ziņo, ka cilvēki miruši tieši no gripas. Tā gadu no gada tiek uzturētas bailes par nāvējošo slimību. Ja kādu nedēļu gadās prāvāks mirušo skaits, jau rodas iespaids, ka cilvēce vīrusam drīzumā padosies pavisam. Ja analizējam kaut vai tikai pēdējo gripas izplatības statistiku, redzam, ka no septiņiem pagājušajā nedēļā mirušajiem pacientiem visvecākajam bija 92 gadi, bet mirušo vidējais vecums bija gandrīz 80 gadi. Tātad tie ir cilvēki krietni virs vidējā mūža ilguma, kas Latvijā ir 74,6 gadi. Turklāt cienījamos gados esošajiem gripas slimniekiem visbiežāk bijušas arī citas hroniskas kaites. Līdz ar to norakstīt letālo iznākumu tikai uz gripu ir tikpat pamatoti, kā uz jebkuru citu no pacienta kaitēm, viņa kopējo veselības stāvokli vai galu galā – uz vecumu. Pat, ja pieņemam, ka šie cilvēki miruši tikai vai tieši no gripas, vai šie skaitļi dod kādu priekšstatu, ja nav iespējas salīdzināt, piemēram, ar to, cik slimnieku šajā laikā miruši no citām kaitēm. Neatbildēts paliek arī būtiskais jautājums, vai kādu no mirušajiem pacientiem būtu bijis izdevies glābt, ja būtu saņemta savlaicīga profilakse, atbilstoša ārstēšana vai citos apstākļos.

Nevar noliegt, vēstījumiem par citas valsts militārajām aktivitātēm pie robežas var būt pozitīva loma, mobilizējot sabiedrību atbalstīt valsts aizsardzības spēju stiprināšanu. Tomēr pastāv arī riski – piemēram, cilvēku pieradināšana pie pastāvīgas trauksmes. Savukārt, runājot par “gripas upuru” skaitīšanu, ieguvējs nenoliedzami ir farmācijas bizness, kurš savā būtībā ekspluatē cilvēka bailes no slimībām, vecuma un nāves. Bailes nenoliedzami vairo vēlmi sevi pasargāt, tomēr iebiedēta sabiedrība ir viegli manipulējama. Patiesi droši justies var tikai labi informēta sabiedrība, bet to nevar sasniegt ar biedējoša skaitītāja ieslēgšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Vislielākā iebiedēšana notiek ar globālo sasilšanu, OIK, CO2 kvotām. No ogļskābās gāzes vēl neviens nav nomiris, tikai augi siltumnīcās ražo 2-3x vairāk, jo augiem CO2 ir barība. Arī siltumnīcu īpašnieki nemirst kā mušas. Bet veikli blēži uzpērkot valdības nodrošina sev OIK kvotas “savējiem”, atmetot valdībām nodokļu grašus no šī netīrā sabiedrības baidīšanas un krāpšanas biznesa.

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

  • Ontūnam Mazpusānam, beigsiet te visus par muļķiem un lumpeņiem saukāt? Var jau saprast, kāpēc lietots sarkasms, bet te tomēr ir sabiedrība ne cūku rakumi

   • “sarkasmu saprotošā lietotāja no cūku rakumu sabiedrības”, PIRMS atļaujies jebko & jebkādā sakarā aizrādīt citiem – papūlies iemācīties savu dzimto (?) Valodu vismaz puslīdz pienācīgi, lai riskētu ar savām neadekvātajām “tēvišķīgajām pamācībām” un taml. “gudru (c)iršanu” izpildīties publiskajā telpā.

    P.S. Ja kāds no šīs pašreizējās MUĻĶU zemes SILES “valsts” parodijas eurolatvānijas lumpeņu “titulnācijas” biogaļas izstrādājumiem attiecina personīgi uz sevi kādu no TĀDIEM īpatņiem veltītajiem 100% atbilstošajiem apzīmējumiem – tā ir TIKAI un VIENĪGI šamo īpatņi privātā problēma (izvēle / atbildība). Tā nu vi’š i’, ko šam padarīsi… 😉

 3. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 4. Protams ir jāzina par ziepēm, kas tuvojas. Ierosinu to pasniegt caur humora prizmu ar piebildi beigās, ka tas nav joks. Jo katram reālam savas zemes patriotam ir nolikts līdzeklis, kā palīdzēt izdzīvot sev un apkārtējiem.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+