×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
24. janvāris, 2016
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Cēls ielāps nabadzības deķī (9)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

13. janvārī Rīgā LMS galerijā, 11. novembra krastmalā 35, atklās izstādi "RUDENS 2015/ BARIKĀDĒM 25", ko pārstāvēs 40 autori, kuri 1991. gada notikumus atainos mūsdienu kontekstā. Ekspozīcija veltīta 1991. gada barikāžu laika 25. gadskārtai, pēcāk tā būs skatāma arī Lietuvā un Igaunijā.

Protams, ka barikāžu dalībnieki ir pelnījuši labākas vecumdienas – ne tikai cilvēka cienīgu pensiju un pieejamu veselības aprūpi, bet arī iespēju redzēt savā zemē dzīvojam, strādājam un izaugam savus bērnus un mazbērnus. Goda lieta gan būtu, ja iespējas uz šādām vecumdienām pirms 25 gadiem neatkarību atguvušajā valstī pavērtos jebkuram tās pilsonim. Valsts neatkarība tolaik tika izcīnīta zem lozunga “Kaut pastalās, bet brīvi!”, bet jau pēc vairākiem atjaunotā valstī nodzīvotiem gadiem populārs bija secinājums, ka maksa par brīvību ir mūsu nedzimušie bērni.

Skaudri, bet patiesi, ja skatās uz demogrāfisko ainu. Tam visam sekoja tā sauktā lielā aizbraukšana. Neapšaubāmi, minēto procesu pamatā ir valsts sociālekonomiskais stāvoklis, ko ievadīja kopējā sabiedrības labuma pārdale privatizācijas gaitā. Treknas līnijas, kas tika novilktas iedzīvotāju starpā pēc materiālā stāvokļa, vēlāk pārauga plaisās. Trūkumam pakļauto statusā nonāca gan ģimenes ar bērniem, gan pensionāri. Šīs tendences nekur nav pagaisušas un uzskatāmi redzamas aktuālajos tautas attīstības rādītājos.

Lai arī šīs sociāli bezatbildīgās politikas sekas pastāvīgi ir arī pašreizējās varas elites diskusiju lokā, jo īpaši priekšvēlēšanu laikā, tomēr pietrūkst vēlmes un apņēmības reāli mainīt šo postošo valsts attīstības vektoru. Vienmēr atrodas arguments par budžeta iespējām, kad jāpieņem tālredzīgi lēmumi par vispārējā labklājības līmeņa celšanu. Vienlaikus budžeta iespējas netraucē uz nodokļu maksātāju rēķina glābt afēristu biznesu vai arī celt algas izredzētām aprindām.

Ne mazāk kaitinoši ir mēģinājumi lāpīt sociālās aizsardzības jomu. Runa ir par Saeimas deputāta Romualda Ražuka vadītās darba grupas radīto likumprojektu 1991. gada barikāžu dalībnieku atbalstam. Likums jau paredz labas lietas – tas nodrošinātu aptuveni par 20 eiro lielāku pensiju, iespēju doties priekšlaicīgā pensijā, 50% atlaidi sabiedriskajā transportā, atvieglojumus veselības aprūpē un citus labumus. Tikai žēl, ka šis ir kārtējais ielāps nabadzības caurajā deķī. Tas ne tikai nemaina kopējo stāvokli, bet raisa arī daudz neatbildētu jautājumu un izrisa neizpratni.

Ja runājam par tehnisko pusi, pamatjautājums ir: kādā ceļā iespējams tikt pie barikāžu dalībnieka statusa? Jā, pamatojumā lasām: “1991.gada barikāžu dalībnieka statusu piešķirs Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde un tā saņēmējiem izsniegs noteikta parauga apliecību.

Lai to saņemtu, personai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē būs jāiesniedz apliecība par 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmes piešķiršanu vai pateicības raksts 1991. gada barikāžu dalībniekam.” Bet ja kāds, kas piedalījās šajos notikumos, bet nav saņēmis šo piemiņas zīmi, tagad gribēs pieteikties lielākai pensija? Ja cilvēka dalība 1991. gada janvāra notikumos nav dokumentāli fiksēta, vai to vērtēs kāda īpaša institūcija, vai tās lēmumu varēs apstrīdēt tiesā, kādi argumenti derēs par pierādījumu? No šī mehānisma būs atkarīgs tas, cik no reāliem barikāžu dalībniekiem tomēr paliks bez solītajām privilēģijām. Un kā šajā kontekstā tiks vērtēta barikāžu dalībnieku atbalstītāju (šoferu, aizvietotāju, “sviestmaizīšu smērētāju” un daudzu citu brīvprātīgo) vai, piemēram, mediķu loma, kuri barikāžu laikā nepameta savus pacientus un kuri arī būtu pirmie, kas vajadzības gadījumā steigtos glābt barikāžu dalībnieku dzīvības?

Vēl vairāk jautājumu rodas, ja palūkojamies uz Ražuka darba grupā dzimušo ideju no morālā aspekta. Latvijas neatkarības atgūšanas izšķirīgais posms norisinājās ilgākā laika periodā.

Rodas pamatots jautājums, kāpēc vēlme “atalgot” attiecas tikai uz 1991. gada janvāra norisēm. Ne mazāk nozīmīga no tautas apņēmības demonstrēšanas viedokļa bija dalība plašās manifestācijās, sākot jau no 1988. gada, nemaz nerunājot par Baltijas ceļu 1989. gadā. Drosmīgu un grūtu uzdevumu vairāku gadu garumā veica tūkstošiem Tautas frontes aktīvistu, uzturot brīvības garu arī tādos darba kolektīvos, kur uzņēmumu vadība to nevēlējās pieļaut. Grūti saskatīt pamatojumu vēlmei izraut no šī Latvijai izšķirošā un cēlā vēstures posma vienu atsevišķu fragmentu.

Galu galā, atalgojumu par Latvijas neatkarības atgūšanu ir pelnījis ikviens vecāks, kurš padomju okupācijas gados ģimenē izaudzināja bērnus un visi kopā – veselu paaudzi, kura izvirzīja valstiskuma atjaunošanas mērķi un pārliecinoši to aizstāvēja. Atjaunotā valsts vēl aizvien ir parādā šiem ļaudīm cilvēka cienīgas vecumdienas.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Es bijušais Tautas frontes biedrs, Vislatvijas tautas saieta, Vislatvijas tautas deputātu manifestācijas,baltijasceļa, izgaismosim Latviju,barikažu dalībnieks nejūtos vienlīdzīgs pie medaprūpes kopā ar slimo saslimušu ar alkoholu, kas ar mani kopā palatā guļ,vai to,kas alkohola reibumā novēlies pa kāpnēm redzviņam nav par uzturēšanos slimnicā nav jāmaksā, bet es samaksāju 400 Ls un viss. Tagad man ir jau 76 gadiņi. No kopā kas bijām barikādes vairs esam labi ja trešdaļa. Un to jauniešu tik daudz jau nu tā nebij.Nu un te gudri filosefē vai kas pienākās barikāžu dalībniekiem. Nu kungs Ražuk vēlu Jums spēku cīņiņā uzvārēt tos balamutes,kuri šodien, ja ne tādiu dalībnieku nebūtu, nesēdētu tādos posteņos unfilosofētu.

 2. Barikāžu dalībnieks Atbildēt

  Ļoti labs raksts. Ceru ,ka nākošajās vēlēšanās tautas veselais saprāts šādus ražukus noliks pie vietas!

 3. Šis raksts ir laba atbilde Ražuka un Ko avantūrai.

 4. Tie kas vēlāk nostājās īstā laikā un īstā vietā izshēmoja sev ļoti labas pensijas,bet to varēja darīt tikai diezgan īsu brīdi un pie tā varēja tikt tikai ,,savējie,,.Daudziem no tiem, kas bija ap un uz barikādēm vēlāk radās,, brīnišķīga ,,iespēja pamest Latviju un doties peļņā uz ārzemēm,kā arī palikt tur uz dzīvi.
  Uz šī nabadzības deķa fona var uzrasties jauna t.s. poliska partija,jeb politiskais spēks, iegūstot elektorātu ,kas bija saistīts ar barikādēm , iekļūt saeimā kur varētu shēmot , tikt pie siles kaut vai necaurspīdīgā un ar slepenību plīvuru klātā satiksmes ministrijā.

 5. Patiesībā jau – var pat piekrist tiem “aizkrāsnē tupētājiem”, pašnominēti “viszinošajiem” jeb patiesībā NEKO nezinošajiem pēcatmodas “zudušās paaudzes” biogaļas izstrādājumiem u.c. taml. latvāņu lumpeņiem, kas ar melnu skaudību truli skauž un histēriski ķērc PRET to, ka tā dēvēto “barikāžu” dalībniekiem BEIDZOT tiktu pateikts šāds, kaut vai pavisam necils “paldies” no šīs “valsts” puses.
  .
  T.i. – pilnīgi pareizi: šī pašreizējā SILES “valsts” parodija “eurolatvānija” absolūti NAV tā vērta, lai par to TAGAD pateiktu vismaz kaut kādu simbolisku “Paldies” tiem lab(lēt)ticīgajiem vientiešiem, kas TOREIZ gluži reāli riskēja ar visu, lai uz improvizētām “barikādēm” kaut vai plikām rokām aizstāvētu un faktiski radītu iespēju VISPĀR būt gan šādai pašreizējai “valstij”, gan tajā pašreiz lopiski truli veģetējošai lavāņu lumpeņu “titulnācijas” biogaļas izstrādājumu kloākai.
  .
  Ir sacīts: “Ja nav, ta’ nav kazai piena – paceļ ļipu un salej atpakaļ!”
  .
  P.S. Cita starpā, t.sk. īpaši aprobežoto lumpeņu pasugas “gudro (cirt)ēju” zināšanai – personīgi es TOREIZ biju TUR praktiski nepārtraukti, no paša sākuma līdz pašām beigām, t.sk. arī zināmajās kritiskajās un izšķirošajās diennaktīs.

  • Vai tad gribēji lai mēs visi esam joprojām dała no Putina paradīzes? Tāda tava domāšana. Vai tad tur ir labāk?

   • ?!???

    Ko tu te murgo, nožēlojami analfabētiskais un naciķu totāli nozombētais latvāņu lumpeni?!

    tev neviens nav deleģējis tiesības savas privātās “gribēšanas” un “domāšanas” attiecināt uz Normāliem Cilvēkiem. Vismaz personīgi man šāda tava izpildīšanās un taml. drazas NEINTERESĒ, absolūti.

    • "biogaļas izstrādājums" Atbildēt

     kremļa trollis izpildās !
     Kādam nolūkam zubrīji latviešu valodu ?
     Kāpēc neesi pie savas “titulnācijas” ?
     Jeb tev savas nācijas nemaz nav ?
     Esi pa pasauli klimstošs lumpenis, kuram
     visa pasaule slikta tāpēc, ka liek strādāt ?

     • > "biogaļas izstrādājumam"

      ;)))

      EKTD, proāmurikāniski orientētās gejrōpas dermoliberastu militārhistēriskās propagandas totāli nozombētās latvāņu lumpeņu “titulnācijas” biogaļas izstrādājumu atkritumu samazga.
      Skat. iepr.: vismaz personīgi man tu, tava nožēlojami analfabētiskā ģenētiski izdzimuša kretīna izpildīšanās u.c. taml. drazas NEINTERESĒ, absolūti.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+