×
Mobilā versija
Brīdinājums +2.1°C
Jāzeps, Juzefa
Pirmdiena, 19. marts, 2018
25. janvāris, 2015
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Sargsuns rej un rej, bet šķērdēšana turpinās (18)

valstskontrole_LETA

Valsts kontrole kā uzticams sargsuns rej un rej par nodokļu maksātāju līdzekļu šķērdēšanu un nesaimnieciskumu. Kārtējās revīzijas atklājumi uzjundī cilvēkos dusmas, pēc tam nākas secināt, ka nekas taču nemainās, kas visbeidzot noved pie jautājuma – kāpēc vispār maksāt nodokļus?

Rādās, ka valsts un pašvaldību amatpersonas – gan vēlētas, gan amatos ieceltas –, kam deleģēta mūsu kopīgās naudas pārraudzība, pie sargsuņa rejām pieradušas un drīzāk ir kurlas. Tiesa, tas ir tikai mānīgs kurlums. Jo Valsts kontrole pēkšņi ir labi sadzirdēta un citēta bez sava gala, kad tās revīzijas labi iederas cīņā pret politiskajiem oponentiem. Tas jau pats par sevi nav nekas slikts, bēdīgs ir rezultāts – politiķi izvillojas, bet, lai kaut ko reāli mainītu, parasti izrādās vai nu rokas par īsu, vai balsu par maz. Šķērdēšana turpinās.

Paši naudas izsaimniekotāji šķiet ļoti apmierināti ar pastāvošo lietu kārtību, un princips “rej, rej, krancīt, tikai nekod” attiecībā uz Valsts kontroli rullē. Par revidentu uzietajiem pārtēriņiem atbildīgie parasti piemeklē atbilstošus “normatīvus”. It kā tādi principi kā pareiza, saprātīga un maksimāli lietderīga nodokļu maksātāju naudas tērēšana nemaz nepastāvētu.

Diemžēl šādus mūsu kopīgās naudas tērēšanas tikumus stiprina politiskā elite. Piemēram, uz revīzijās atklātajiem pārkāpumiem atbildot nevis ar apņemšanos labot stāvokli, bet gan uzstājot uz kādu vainu pašos revidentos. Šāda vīzdegunīga poza raksturīga Rīgas mēram Nilam Ušakovam (“Saskaņa”), kurš nupat, piemēram, valsts kontrolierei pārmetis gan nekompetenci un uzņēmuma “Rīgas satiksme” nomelnošanu, gan nodarbošanos ar politiku. Tiesa, bez politikas neiztiek. Tikai ar to nenodarbojas vis valsts kontroliere. Revidentu atzinumi par “Rīgas satiksmi” ir kā medusmaize domes opozīcijai cīņā pret “sliktajiem Ušakova tarifiem”. “Vienotības” domnieki gluži kā no galvas iekaluši revidentu atzinumus un skaita tos kā mantru.

Pareizi, ja opozīcija ceļ trauksmi. Tomēr žēl, ja, nonākot pozīcijā, principi mainās. Nesen Valsts kontrole nāca klajā ar secinājumu, ka gaisā izkūpējuši gandrīz 12 miljoni eiro par ātrās palīdzības auto izmantošanas kārtību Rīgas reģionā. Vai “Vienotības” premjere un finanšu ministrs reaģēja? Šo atzinumu drīzāk izlikās neredzam. Tā vietā, lai veselības ministram pieprasītu nekavējoties izbeigt šķērdēšanu, Belēviča kungs tika kušināts un biedināts, ja kaut ko grib mainīt esošajā kārtībā. Te papildu naudu nedošot, te personisku atbildību uzvelšot. Lēmums beigu beigās ticis pieņemts, bet nav zināms, vai līdz realizācijai vēl netiks sagudroti kādi šķēršļi.

Valdības vadītāja te gan neizmantoja iespēju, lai sabiedrībai raidītu skaidru signālu, ka arī viņa deg par zaudētajiem 12 miljoniem.
Tā nu iznāk, ka Valsts kontrole ir kā ķēdes suns, ko politiķi pēc vajadzības atlaiž garākā pavadā vai citkārt iedzen būdā. Suns tikai rej, bet nekož. Kamēr tas nemainās, ir lieki tērēt enerģiju jaunu likumu tapināšanai, lai aizsargātu, piemēram, tā sauktos trauksmes cēlājus, kuri ziņotu par apkārt notiekošām nebūšanām. Nekāda aizsardzība nespēs motivēt cilvēkus ziņot, ja nebūs pārliecības, ka tam ir kāds rezultāts. Valsts kontrole jau daudzu gadu garumā ir viens tāds pastāvīgas trauksmes cēlājs, bet vai kas mainās uz labu?

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. A.god. rakstītāja kungs, paldies par Jūsu tik “advancēto, izsmeļošo un izglītojošo” rakstiņu, tikai nākam reiz kad kaut ko tādu sagudrojat uzrakstīt, mēģiniet iepazīties ar informāciju padziļinātā veidā, ne tikai to sagrābstot no tādiem pašiem rakstīt gribētājiem kā Jūs (neiedziļinoties nekad un nekur – īstenība pat neko nezinot), varbūt sāciet ar Valsts kontroles likumu, tad iepazīstieties ar Valsts kontroles mājas lapā publicētajiem ziņojumiem par Jūsu aprakstītajām tēmām – gan par Rīgas Satiksmi, gan par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, nu ja visu izlasīt Jums prātiņa ir par maz vai pietrūkst pacietības, tad vismaz izlasiet Revīzijas ziņojuma kopsavilkumus, jau iepriekš pateicos, ceru uz Jūsu radošo izaugsmi un attīstību un vēl neliela piebilde – beidziet taču ar saviem spriedelējumiem muļķot un musināt vienkāršo tautu, jau iepriekš pateicos

 2. Verdzības iekārtas nekad neilgst mūžam. Kuru katru mirkli sāksies ļembasts, kurā latviešiem būs iespēja sākt dzīvi pilnīgi no nulles. Cerams otrreiz neizaudzēs egoistus kuri atkal rautos uz varu un mantu….

 3. es nekad nemaksāju nodokļus viss notiek uz ķepas un ap ……….. dienā vienkārši ļoti daudz.

 4. Kāpēc nevar piedzīt no šķērdētājiem?

 5. Rej jau kuce , ne , suns.

 6. Nemūžam ……nemaksāju un nemaksāšu nodokļus. Rīklē,šakāļiem?

  • Tev ir iespēja nemaksāt, bet man no pensijas, kura ir zem iztikas minima, vienkārši un precīzi noskaita nodokli par to, ka esmu strādādams, godīgi maksājis nodokļus un man pienākas no iemaksātā saņemt iztikas naudu. Kādi var zagt miljonus, bet citiem par to jāmaksā, zagļi paliek uz brīvām kājām. Kur vēl labāku valsti atradīsi kā Latvija??? Nekur!

 7. tas taču teātris. Bet garlaicīgi nav.

 8. Pārvēlēt Rīgas mēru,steidzmā kārtībā un likvidēt Rīgas satiksmes vadību.

 9. tā vēl nekad valdības svētītie nav zaguši,bet vk vadītāja krāj punktus no stulbās tautas lai tiktu nākošajā saeim\a

 10. Lai dzīvo demokrātija, Rietumu vērtības un 4.maija rējēji! Nepieļausim padomju totalitārisma kodēju atgriešanos!! ……lustīga dzīvošana, lai tālu skan…..

 11. Bet tas taču ir partokrātijas pamatā, ka neviens ne par ko neatbild, jo pa lielam jau arī neviens no tiem aktieriem, kas spēlē deputātu un ministru lomas neko arī nelemj. Viņi tikai “pilda uzliktos pienākumus”.
  Un tās iespējas to nodokļu maksātāju naudu šķērdēt nav nekāds pārkāpums. Tā ir vienkārši papildus atlīdzība ( bonuss) par paklausīgu “uzlikto pienākumu ” pildišanu. Savukārt Valsts kontrolei ir jātēlo tā rejošā suņa loma. Vispār jau viņi gana labi rej. Interesants ir tas mājiens par “valsts un pašvaldību amatpersonām – gan vēlētām, gan amatos ieceltām –, kam deleģēta mūsu kopīgās naudas pārraudzība”. KUras tad tās ir, kam kaut kas tāds ir “deleģēts”??? Es kaut kā nezinu. Nav dzirdēts ne pašvaldībā, ne valdībā tāds amats kā “tautas pārstāvis nauds pāraudzībai” no kura varētu parasīt kādu atbildību. Kas attiecas uz tiesām, prokuratūrām SAAbiem un Knabiem, tad arī viņi ne pie kā nav vainīgi, jo šajā teātrī nav iedalīta loma tam aktierim, kura pienākumam vajadzētu būt tos Valsts kontroles sastādītos papīrus aiznest līdz tām tiesību un likumību sargājošajām institūcijām. Tā, ka neviena vainīgā. Viss kārtībā, ak cienījamā kundze! Dzīvojam vien mierīgi tālāk….

  • lai kā tur bija padomijas laikos, bet zaglim, izšķērdētājam bija jāatbild par katru rubli tiesas priekšā un iespēja palikt amatā bija pilnīgi izslēgta, tagad visi tādi ir amatos un viens no otra saņem kukuļus no valsts naudas un dzīvo zili zaļi, dzīvojas pa kurortiem un būvē sev villas ārzemēs, bet darba lopiņi grauž sausu maizīt, ja tāda vēl ir, vai bēg no zagļu valsts kur acis rāda.

 12. pie vella to kontroli un pārējos mirlas, es jau sen neticu šai m.mājai.

 13. Tāpēc jau to “dziesmoto revoļūciju” pirms 25.gadiem uzsāka, lai sargsuni saitītē piesietu. Baudīsim tagadiņ’ demokrātiju un Rietumu izšķērdīgo dzīves stilu! Uz priekšu – uz pilnīgu saplūšanu ar ES kodolu!!

 14. Viss sākās no “apakšas”. Nerunājot par Rīgu Ventspili, Jūrmaluvai Kuldīgu, pat nelielā pagastā, kur viens otru pazīst, ‘kā raibu suni’, nereti ievēlam vai nu lielāko kretīnu, vai cilvēku, kā teica Padomju laikos, nespētu būt pat par pirts direktoru.

 15. VK ir valstij kaiitējoša organizācija. Imitē darbību. Ja ir izšķērdēšana, tad lai finansu policija strādā.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Dzīve kā limonāde garšīga…

Lai gan AS “Latvijas gāze” meitasuzņēmuma AS “Gaso” pārstāvji uzsver, ka jaunais dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifa projekts, kas iesniegts Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā, paredz samazināt 95% klientu dabasgāzes sadales cenu, uzņēmēji aprēķinājuši, ka izmaksas nevis samazināsies, bet palielināsies. Kopējo dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifu veido mainīgā daļa un fiksētā daļa. AS “Gaso” valdes priekšsēdētāja Ilze Pētersone-Godmane skaidroja, ka fiksētā maksa par gāzes izmantošanu – tā saucamā abonentmaksa – nepieciešama tāpēc, ka gāzes patēriņš Latvijā ir būtiski samazinājies, līdz ar to sadales sistēmas gāzesvadi, kas sākotnēji tika projektēti būtiski lielākām jaudām, patlaban netiek pilnībā noslogoti, vienlaikus tīkls ir jāuztur un jāatjauno.

Vladimira Putina atrašanās Krievijas prezidenta amatā jūs
Draugiem Facebook Twitter Google+