×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
6. aprīlis, 2015
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Veselīgs komunisms Belēviča izpildījumā (30)

Foto: LETAFoto: LETA

Veselības ministrs Guntis Belēvičs.

Saulainā tāle, ko veselības ministrs Guntis Belēvičs uzbūris par tautas veselības stāvokli 2065. gadā, šajās pelēki lietainajās pavasara dienās ir kā krūze patīkami siltas, aromātiskas un spēcinošas Latvijas pļavās ievāktas zāļu tējas. Vismaz ir uz ko tiekties. Vienalga, vai tos sauc par gaismu tuneļa galā, par komunismu vai kā citādi.

Neapšaubāmi, tautas mentālajam stāvoklim kodēšana uz pozitīvo nāk par labu. Jo īpaši laikā, kad esam spiesti dzīvot naida un kara propagandas ēnā. No šī viedokļa Belēviča pozitīvisma kampaņa, kas ļaus politiķim pastāvīgi sildīt arī savu popularitātes reitingu, nav peļama. Turklāt, ja to visu vēl var realizēt, piesaistot Eiropas fondu miljonus. Bažas ir tikai par to, vai tas nav mēģinājums aizmiglot acis: veroties 50 gadus tālā nākotnē, neredzēt šīsdienas veselības aprūpes akūtos jautājumus, tai skaitā, nekustināt jau piemirsto nozares finansēšanas reformu.

Tas, ka ministra priekšgājēja Circene tika klupināta par centieniem ieviest veselības apdrošināšanu, nenozīmē, ka turpmāk šim jautājumam jāmet līkums. Tieši otrādi, šāda reforma ir neizbēgama. Protams, tikpat neizbēgams ir pretspars, jo 25 gadu laikā labi iesakņojusies līdzšinējā kārtība (vai nekārtība). Tajā daudzi iemācījušies nirt kā zivis ūdenī. Tomēr šī sistēma pamatā ir vērsta pret pacientu, jo tu nekad nevari būt drošs, vai saņemsi valsts apmaksāto pakalpojumu vai arī tas pats ārsts tajā pašā kabinetā tevi pieņems tikai par maksu, jo citādi savu kārtu vari arī nesagaidīt. Šī sistēma, kas pastāvīgi prasa papildus naudu, bet pieaugošās problēmas aizvien noraksta uz nepietiekamo finansējumu, nav ilgtspējīga un diez vai izvilks līdz 2065. gadam. Gadam, kurā Belēvičs Latvijai sola: 90 gadu vidējo mūža ilgumu; 1% iedzīvotāju, kas smēķē, neatsakās no alkohola un narkotikām; slaidu augumu katram vai gandrīz katram pilsonim.

Uz brīdi pieņemsim Belēviča spēles noteikumus un ieskatīsimies viņa 50-gades plānā. Ērmota jau pati par sevi šķiet tā tapšanas gaita. Loģiski būtu, ja šādas ģenerālas nostādnes, kas attiecas uz visas sabiedrības un valsts attīstību, taptu, iesaistot mediķus, demogrāfus, ekonomistus un citus speciālistus, arī sabiedrību. Tā teikt, liekot galvas kopā. Tomēr izskatās, ka šī vīzija drīzāk nākusi no kāda sabiedrisko attiecību kantora. Tāpēc nav jābrīnās, ka deklarētie uzstādījumi nav īsti atbalsojušies ne mediķu, ne pacientu, ne arī valdības aprindās arī pēc to izziņošanas.

Ir taču skaidrs, ka, piemēram, spējš vidējā mūža ilguma pieaugums aptver daudzus sociālekonomiskus aspektus. Uzreiz neizbēgams ir jautājums, kā funkcionēs pensiju sistēma? Tai jau pie pašreizējiem demogrāfijas rādītājiem aprēķini neuzrāda spožu perspektīvu. Nešaubos, ka mūža ilgums pie noteiktas stabilitātes reģionā augs arī Latvijā, līdzīgi kā visā Eiropā. Tas nozīmē, ka šai realitātei nāksies pārkārtot arī sociālā atbalsta, veselības aprūpes, nodarbinātības, izglītības, kultūras un citas jomas. Ar to vien nepietiek, ja politiķis kādu patiesību pasludina par mērķi. Politiķim jāstrādā uz to, lai valsts būtu gatava šīm reālijām un jārada pārliecība sabiedrībā, ka valsts patiešām to spēs.

Ausīm, protams, tīkami, ka pēc 50 gadiem Latvija būs praktiski tīra no dzērājiem, pīpmaņiem un narkomāniem. Pat, ja pieņemam, ka Veselības ministrija pilnībā uzveic šīs atkarības, jautājums ir, kādu iespaidu tas atstātu, teiksim, uz tautsaimniecību? Akcīzes nodoklis taču ir būtisks ieņēmumu avots, pērn tas bija 11,2% no kopējiem ieņēmumiem. Turklāt turpmākajos gados alkoholam plānota akcīzes nodokļa celšana un valsts jau rēķinās ar atbilstošiem papildus ieņēmumiem. Ar ko tiks aizstāti šie ieņēmumi? Ar ātro kredītu biznesa izvēršanu vai uzturēšanās atļauju tirgošanu? Kā valsts “pārprofilēs” vai nodrošinās iztiku tiem, kuru rūpals šobrīd ir kandžas tecināšana, točku turēšana, kontrabandas alkohola un cigarešu izplatīšana?

Lai cik ironiski tas skanētu, šķiet, no visiem Veselības ministrijas definētajiem mērķiem visātrāk sasniegsim liekā svara un aptaukošanos izskaušanu. Kā saka – panāksim, lai cilvēki mazāk ēstu. Jau pie šobrīdējās ienākumu un komunālo maksājumu attiecības ir grūti iedomāties, kā cilvēki vēl spēj uzkrāt taukus. Bet, ja nopietni, tieši lētā, nekvalitatīvā pārtika un stress par ikdienas rēķinu nomaksu taču arī ir viens no aptaukošanās iemesliem. Gribot negribot jebkurš sabiedrības veselības aspekts ir cieši saistīts ar tautas labklājību. Politiķiem jāstrādā, lai celtu dzīves līmeni nevis jābūvē gaisa pilis, cenšoties apmānīt šo patiesību.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Belēviš ir tukšs bļausteklis, ka tik viņa maciņa un tautai acis aizmiglotas.

 2. Autoriņ! Cik Tev samaksāja par manipulāciju ar faktiem? Laikam pārāk jauns, lai saprastu jēdzienu “veselības profilaktiskie pasākumi”.

 3. Ar ko labāka ir “Vienotības” izgudrotā progresivitāte un iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšana miljonāriem,saglabājot pat 21% PVN likmi maizei?

 4. Vai tiešām vismaz viens latvietis no desmit vairs netic, ka neatkarība spēs pasaku par realitāti pārvērst?!
  “Tobrīd, 1990.gada 4.maijā, deviņi no desmit latviešiem cerēja, ka neatkarība pati par sevi atrisinās visas problēmas.” Aivars Kļavis, rakstnieks, publicists:”4.maija brīvības un neatkarības sajūsma. Kur tā pazaudēta?” (LVportalsLV, 02.05.2014.)

 5. Pārsteidzošā kārtā G.Škebinska argumentācija par “pasaku pilīm” gluži tāda pati, kāda bija Alfredam Rubikam 1990.g.4.maijā, uzstājoties Latvijas Republikas Augstākās Padomes pirmās sesijas 4. (vakara) sēdē debatēs par 4.maija deklarāciju:
  “…neatkarība bez konkrēta un pilnīgi reāla politiskā, ekonomiskā un starptautiskā statusa piepildījuma ir fikcija, kas var nest tikai nelaimi un nabadzību. Bez skaidrām prognozēm par iespējamām sekām pieņemts lēmums var pilnīgi sagraut ekonomiku, kas jau tā ir krīzes stāvoklī.”

 6. Solvita Āboltiņa no Vienotības Atbildēt

  Es domāju, ka veselības aprūpē nepieciešams veselīgs nacisms. Jāpārņem visu labāko no nacionālsociālisma.

 7. padomiešus ārā ! Atbildēt

  Laiks jaunajai paaudzei.

 8. Saprotu, ka autors ir centies izteikt skepsi un ka Belēviča priekšlikumi ir populisms bez seguma. Droši vien to rādīs laiks. jo lai spriestu par to, man ir par maz informācijas.

  Dzīvosim redzēsim. Ja tiešām būs šie rezultāti, ko Belevičs sola – lieliski. Bet kamēr nebūs, nekādus lielus bonusus viņš manās acīs nepelna. Intuitīvi uzticību nevieš man arī. Bet mērķi ir skaisti – lai tik izdara to, ko runā! katrā ziņā rakstā minētie argumenti par pensiju sistēmu un akcīzes nodokli ir gan nevietā:)

 9. Ščirbinski – piedāvā ko labāku! Tu esi mediķis?

 10. šitais zēns vismaz kaut ko dara,atšķirībā no viena otra pļurkstētāja. Ātro auto pāreja valsts paspārnē ,cerams, ir tikai pirmais solis. Lai sokas!

 11. Neviens normāli (psihiski vesels) nepiedāvā plānu kāda būs sabiedrība pēc 50 gadiem. To atļāvies filosofs un garīdznieks Nikolo Makjaveli pirms 400 gadiem un tad tikai vispārīgas formās, norādot iespējamo, ja …piepildīesies tas un tas. Jāarstējās, latvijā ir labi psihatri.

  • Latvijas Nacionālais attīstības plāns 2014. – 2020.gadam – tikai vispārīgās formās, tikai priekš neveselas sabiedrības?

 12. .................... Atbildēt

  ne rej, ne nerej, gaidām rezultātus. Šī nozare nav kupi prodai

 13. .................... Atbildēt

  darbojas vai imitē darbību. Ja darbojas, jābūt rezultātam, bet nav. Tas 7 gadu plāns ir priekš stulbajiem lumpeņiem-noticēs. Lai šādu plānu īstenotu, vajag naudu, bet kamēr uzturam sliņķu/simulantu/zagļu barus, naudas nebūs/.

 14. Belēvičs darbojas aktīvi un konstruktīvi šajā postenī,kuru neviens negribēja. Veiksmi viņam!

 15. Valsts tie esam mēs katrs, kas dzimis un dzīvo Latvijā. Valsts ir vajadzīga priekš mums, lai tā realizētu Latvijas pilsoņu intereses, tas ir lai aizsargātu mūs, lai latvijā būtu garantēts darbs, katram pēc spējām ar iespēju nopelnīt cilvēka cienīgus iztikas līdzekļus, lai visiem būtu pieejama taisnīga tiesa un normāla veselības aprūpe, bērniem iespējas iet skolā neatkarīgi no dzīves vietas un t.t.. Bet ko dara mūsu valsts- Parex bankā slepeni iegulda 1,7 milijardus latvijas nodokļu maksātāju naudu uzdāvina ASV baņkieriem Latvijas labāko banku Citadeli, kurā savus naudu glabā gandrīz visas valsts iestādes un t.t.. Jautājums, ko valsts darījusi savu pilsoņu dzīves līmeņa ceļšanai, mēs iztiekam no pabirām, kas atlec no šeftmaņu biznesa darījumiem. Mums jābūt aktīviem un jāpieprasa valdībai kalpot savai tautai, nevis ārzemju kapitālam……

 16. Mīļie tautieši un arī pārējie Latvijas teritorijas iedzīvotāji,vai tad tiešām Jums nav acu,ausu un domu?
  Vai neredzat partiju ”pīlīšu pūtējus”,viņu ir tik daudz,ka pat aizēno nedaudzos darītājus,bet paši taču saprotat,jo skaļāk un augstāk “grābj debesīs”,jo tukšāks un nepamatotāks sapņojums.Tomēr velti cerēt uz ministru-pragmātiķi un kur nu vēl ministrējamās nozares speciālistu,-tas runātu pretīm partiju īstenajiem mērķiem-lielākas algas pašiem,lielākus nodokļus pārējiem…
  Paldies Guntim par labo rakstu,skumji,bet viņam visā ir taisnība!

 17. Labs raksts,paldies.

 18. Atkal mums latviešiem gribas kādu noriet . Guntis Belevičs strādā un ticu ,ka veiks daudzas izmaiņas un samazinās to lielo birokrātijas aparātu . Lai viņam veicas

  • Mis vai misis “novadniece”,šodien nav pelnu diena un savas tautas noniecināšanas diena-,netik.Kas Tev liek visas negācijas un nepiekrišanu kādam viedoklim attiecināt uz veselu tautu,uz manu tautu?Viedokļi var nesakrist visādu tautu pārstāvjiem un ar to tie nekļūst ļaunāki vai sliktāki!

 19. Как у Маньки в жопе
  Разорвалась клизма
  Ходит-бродит по Европе
  Призрак коммунизма!

 20. sos rakstus pasuuta vienotiba,vai ari kaads,kam nepatiik,ka inistrs domaa par Latvijas naakotni.

 21. atklaati>>>Guntim Scerbinskim Atbildēt

  Paklau,Gunti,cik tev samaksaaja un kas,par so pretiigo rakstu? Kas vainas Veselibas ministram.Vins vismaz kaut ko dara! Tu esi vienkaarsi nozelojams,laikam tev maz gadu,tu neko nejedz no dzives probleemam un vispaar noteikti neko citu nemaaki dariit,ka nomelnot godiigus cilveekus.

 22. Nu tad, kas tad cits vadis so valsti ka mes pasi, tadi kadi nu mes esam?

  • Tur jau tā lieta, ka tie “mēs paši” pie tās valsts pārvaldes netiekam visus šos gadus. Latvijā nav demokrātijas. Latvijā ir partokrātija ( partiju varas diktatūra). Caur paša iedibināto daudzpartiju sistēmu šeit valda tas pats pārkrāsotais padomju režīms. Nu palūkojieties kaut vai uz šajā “atjaunotās Latvijas” laikā sastrādātajām nejēdzībām! Vai maz par tām ir bijis protestu publiskajā telpā no tautas puses? Taču nekādi protesti no valdošās kliķes puses vērā ņemti netiek. Tagad pat teorētiski tauta vairs svau vēlmi izteikt nevar, jo lai par kādu jautājumu ierosinātu referendumu, ir jāsavāc nereāls daudzums notariāli apliecinātu parakstu. Tāpat tas vēlēšanu farss, kur vēlētājiem jāsviež urnās jau gatavi partiju sastādīti sarakstiņi. Kas tās par vēlēšanām, kur jāizvēlas mazākais ļaunums? Vai jūs ietu uz vēlēšanām, kur jums būtu jāizvēlas, piemēram, cik reizes ar mietu dabūt pa galvu? “Nē”, jūs teiktu, “es negribu dabūt ar mietu pa galvu un tāpēc uz tādām vēlēšanām neiešu”. Bet piedalīties vēlēšanās par to, cik reižu “ar mietu gāzt” pa mūsu ekonomiku, valstiskumu, latviskumu – tur nez kādēļ visi ir čakli.

 23. Vares apskaust so Belevica nakotnes Latviju! Nekur virs zemes nedzivos tik ilgi ka dzivos zeme si!! Dzivosim tad vel ilgak! 180 gadus caurmera un isti vecie lidz 250!!!

 24. Kāda vaina Gunta Belēviča uzburtajai pasakai par saulaino nākotni? Manuprāt, tā ir ļoti laba, spilgta, izteiksmīga – taisni tāda, kādu visi vēlētāji grib dzirdēt. Paldies Gunti! Liels paldies!
  UN es nesaprotu tādus “negatīvisma pārrņemtus tipus”, kā šī raksta autors, kuri ar savām šaubām cenšas vēlētājiem atņemt visu dzīvesprieku.
  Padomājiet, cienījamo raksta autor, par ko tad īsti vēlētāji balsoja tajās Saeimas vēlēšanās? Vai viņi balsoja par gudrākajiem, godprātīgākajiem, čaklākajiem, apzinīgākajiem valstsvīriem? Nu nē taču! Viņi visi balsoja par jaukāko pasaku sacerētājiem un teicējiem. Neticiet? Palasiet visas tās partiju priekšvēlēšanas programmas! Atsauciet atmiņā visus tos televīzijā redzētos priekšvēlēšanu debašu šovus! Kāda elegance! Kāds spilgts domas un iztēles lidojums! Cik augsta skatuves meistarība!
  Un ļaudis ar sajūsmu skrēja pie urnām, lai nodotu savas balsis par veiksmīgākajiem, spilgtākajiem, izteiksmīgākajiem aktieriem, kurus izvirzījuši tie slavenākie Latvijas teātri ( “partijas”).
  Un tādi viņi tad arī tika ievēlēti.
  Un viņi tagad turpina savu sniegumu, kas iepriecina un pacilā ļaudis. Viņi bārsta jaukus solījumus, stāsta skaistas pasakas, ceļ mums priekšā spilgtas vīzijas. Viņi dara, ko spēj. Un tas taču ir brīnišķīgi!
  Bet jebkādi pārmetumi šeit ir nevietā. Jo viņi dara tikai to, ko prot darīt un nevar no viņiem parsīt darīt to, ko viņi neprot..Jūs taču nepārmetīsiet teātra aktierim par to, ka viņš neprot izoperēt aklo zarnu vai, piemēram, vadīt lidmašīnu. Tad kādēļ jūs parmetat teātra aktieriem to, ka viņi neprot vadīt valsti?
  Kamēr vien jūs paklausīgi iesiet uz vēlēšanām, lai ievēlētu Latvijas valsts pārvaldē kārtējo aktieru kolektīvu, nekas nemainīsies!

 25. Vismaz viņš, atšķirībā no iepriekš esošajiem ministriem kaut ko pa īstam DARA !!!
  Bet žurnālisti tikai krecelē vienotības un nacionāļu pasūtītus raksteļus.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Cienījamais, datu subjekt!

Saeimas komisijās tiek skatīts Personas datu apstrādes likuma projekts, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Jaunais likums nepieciešams, jo šī gada 25. maijā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs sāks piemērot regulu par fizisku personu aizsardzību. Saskaņā ar regulu par personas datiem tiek uzskatīta jebkura informācija, kas attiecas uz identificējamu fizisku personu (normatīvajos dokumentos tiek lietots jēdziens “datu subjekts”): vārds, uzvārds, personas kods, adrese u. c.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+