Gurķu siltumnīcas Getliņi Eko kompleksā. Foto LETA

264 gurķi no kvadrātmetra. Jaunākās tehnoloģijas gurķu audzēšanai zem LED 0

Autore: Mārīte Gailīte

Pagājušā gada vasarā SIA Getliņi Eko paplašināja siltumnīcas, uzbūvējot 0,3 ha lielu siltumnīcu, kas tika speciāli konstruēta gurķu audzēšanai ar papildu apgaismojumu, izmantojot gaismas diožu lampas – tā saukto Full LED. Tā ir pirmā siltumnīca pasaulē, kur apkopotas dažādas tehnoloģijas (LED apgaismojums, automātiskā gurķu nolaišanas sistēma, gaisa rekuperācijas sistēma), kaut gan pēdējā pusgada laikā līdzīgas, bet krietni lielākas tiek būvētas Krievijā un citās valstīs.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Ar to varam lepoties, bet būt pasaulē pirmajiem nemaz nav viegli. Kārtējo reizi prakse aizsteidzas zinātnei pa priekšu, un agronomiem pašlaik vienkārši trūkst nepieciešamo zināšanu, kā tad ir pareizi jāaudzē gurķi šādos apstākļos. Diez vai uz šo jautājumu varēs izsmeļoši atbildēt dažu tuvāko gadu laikā, tomēr pirmā aprite ir sekmīgi aizvadīta un Getliņu agronomam Guntaram Strautam jau ir uzkrāta pirmā pieredze.

LED nodrošina vienmērīgu temperatūras lauku

CITI ŠOBRĪD LASA

Firmas Philips diožu moduļi ir izvietoti gan virs augu galotnēm, gan starp augiem un nodrošina apgaismojuma intensitāti 460 µmol/m2/s. Vienmērīgs moduļu izvietojums kopā ar gaisa vadu izmantošanu nodrošina siltumnīcā ļoti vienmērīgu temperatūras lauku, gaisa temperatūra atsevišķās siltumnīcas vietās atšķiras ne vairāk kā par 1 oC, un tas ir pat mazāk, nekā garantēja projektētājs. Kaut gan LED moduļi izdala mazāk siltuma nekā tradicionālās nātrija augstspiediena lampas, tie tomēr iesilst līdz 50 oC, tāpēc papildus silda gaisu virs augu galotnēm. Tādējādi samazinās siltuma patēriņš mikroklimata nodrošināšanai.

Getliņos katram siltumnīcu nodalījumam ir savi siltuma skaitītāji, tāpēc Guntars un viņa kolēģi precīzi zina enerģijas patēriņu. Aizvadītajā apritē enerģijas patēriņš gurķu audzēšanai bija Holandes līmenī, kaut gan Latvijas klimats ir aukstāks. Tiesa, tas nav tikai LED moduļu nopelns, bet ļoti lielā mērā pateicoties arī siltuma rekuperācijai.

Pirmo apriti iestādīja 2017. gada septembra sākumā un pabeidza 2018. gada janvāra pirmajās dienās. Strauji iztīrīja un dezinficēja siltumnīcu, un jau 19. janvārī tika iestādīti jaunie dēsti. Kā parasti tie atnāca no Somijas, no firmas Sigg Plant Ab. Jaunās aprites ražu sāka vākt jau 12. februārī. Zem LED lampām garaugļu hibrīdiem no zieda atvēršanās līdz ražas novākšanai paiet tikai 12–13 dienas. Vienlaikus tajos ir lielāks sausnas daudzums, nekā tradicionāli audzējot, tāpēc tie ilgāk saglabājas svaigi.

Speciālie hibrīdi audzēšanai zem lampām

Galvenais hibrīds ir ‘Imea’ F1, bet izmēģina arī citus, tostarp ‘Taru’ F1 un kādu firmas Enza Zaden jaunu selekcijas numuru.
‘Imea’ F1 (Enza Zaden). Hibrīds audzēšanai ar papildapgaismojumu, neveido hlorozes, pastāvot augsta apgaismojuma līmenim. Augļi tumši zaļi, 27–32 cm gari, 350–420 g smagi, bet Getliņos tik ļoti lielus neaudzē. Augļiem cilindriska forma, bez paresninājumiem, ar noapaļotu galu. Hibrīdam piemīt augsta izturība pret gurķu kraupi (Ccu – Cladosporium cucumerinum), lapu plankumainību (Cca – Corynespora cassiicola) un vidēja izturība pret īsto miltrasu (Px – Podosphaera xanthii), kā arī lauka izturība pret askohitozi (Ascochyta cucumis).
‘Taru’ F1 (De Ruiter). Agrīns hibrīds audzēšanai pie augstas špaleras arī ar papild­apgaismojumu. Augļi 28–32 cm gari, izaug līdz 350–400 g smagi. Hibrīds labi piemērots audzēšanai pagarinātā apritē. Augi ģeneratīvi, ar vājām sānvasām (vieglāk kopt), lielām lapām un saīsinātiem posmiem. Augļiem piemīt augsta kvalitāte, tiem ir pareiza forma, miza tumši zaļa, bez gaišām svītrām. Hibrīdam piemīt augsta izturība pret gurķu kraupi, lapu plankumainību un vidēja izturība pret īsto miltrasu.

Precīzās tehnoloģijas

Pateicoties vienmērīgajai LED moduļu izvietošanai, gaisa temperatūru siltumnīcā izdodas turēt zemāku nekā tomātiem. Tas šķiet paradoksāli – visās grāmatās rakstīts, ka gurķi ir lielāki siltummīļi nekā tomāti! Jā, tā ir, bet moduļi atrodas tuvu augiem un silda tos, tāpēc nedaudz zemākā nekā parasti gaisa temperatūrā lapas temperatūra ir pietiekami augsta visu fizioloģisko procesu nodrošināšanai. Ar temperatūru pārspīlēt nedrīkst, tai jābūt saskaņotai ar apgaismojumu. Firmas Philips pārstāvis Andris Stuks ir aprēķinājis, ka ar pašreizējo apgaismojumu pietiek, lai gurķa augs nedēļā izaudzētu 5–5,5 augļus. Lai to nodrošinātu, pietiek ar diennakts vidējo temperatūru 21,5 oC. Proti, dienā gaisa temperatūra nepārsniedz 22 oC. Ziema šogad bija tumša un siltāka gaisa apstākļos augs tikai veltīgi stieptos garumā.

Reklāma
Reklāma

Getliņos ir visi tradicionālie moderno siltumnīcu mēraparāti, kā arī pavisam jaunie. Tā tiek uzskaitīts kopējā izlaistītā ūdens daudzums un drenāžā nonākušā ūdens daudzums, tāpēc ir precīzi zināms, cik barības šķīduma dabūja augi. Papildus tam ir uzstādīta jauna mērīšanas sistēma Trutina. Tie ir svari, kas nepārtraukti uzskaita četru substrāta bloku (ar visiem 16 augiem) svaru. Datus iespējams apskatīt attālināti, kaut vai viedtālrunī. Šie dati palīdz aprēķināt laistīšanas devu un pārbaudīt aprēķinu pareizību. Citām uzskaites iekārtām dati tiek nolasīti ar noteiktu intervālu, piemēram, ik pēc 15 minūtēm, bet, pēc Guntara domām, tas nav tik droši kā nepārtraukta uzskaite.

Guntars secina, ka, audzējot zem LED lampām, gurķu laistīšanas un mēslošanas režīmam jābūt citādam, bet kādam tieši, vēl jānoskaidro. Zemākas gaisa temperatūras dēļ gurķi mazāk iztvaiko ūdeni, bet barības vielu uzņemšana saglabājas augstā līmenī. Somijas kolēģi zem nātrija spuldzēm ziemas laikā laista ar 30 minūšu intervālu, bet zem LED lampām to pašu ūdens daudzumu augi patērē stundas laikā, tātad saņem uz pusi mazāk ēdiena. Un šo starpību nevar vienkārši kompensēt, paaugstinot barības šķīduma koncentrāciju, jo vairāk par EC 3,5 mS/cm gurķiem dot ir riskanti. Gurķus nedrīkst arī pārgaismot, ziemas laikā tiem nodrošina tikai 18 h garu gaismas periodu, jo augiem ir vajadzīga arī nakts. Firmas Philips pārstāvis Andris Stuks uzskata, ka gurķiem nevajag vairāk par 33 moliem gaismas dienā, jo tāpat vairāk par sešiem augļiem nedēļā nebūs.

264 gurķi no kvadrātmetra

Pirmajā apritē 16 nedēļu laikā novāca vidēji 264 gurķus no 1 m2. Tas izklausās nepierasti, ražu taču vienmēr uzskaita kg/m2, bet Getliņu ražu pārdod pēc skaita, tāpat kā to dara Holandē, Beļģijā, Vācijā un daudzviet citur. Tirgojot pēc skaita, ir svarīgi, lai visi augļi būtu faktiski vienādi pēc svara. Katrai ražas vācējai ir savi svari, lai viņa varētu pārliecināties, ka nevāc pārāk vieglus gurķus. Mērķis ir novākt noteikta svara augļus, bet, protams, ir grūti aprēķināt, cik lieli gurķi jāatstāj, lai no rīta tie nebūtu pārauguši. It sevišķi grūti ar pirmdienas ražu, jo, sestdienā vācot, nekad nevar paredzēt, kāds laiks būs svētdienā un cik strauji gurķi uzņems svaru. Tomēr ar laiku nāk pieredze un strādnieki kļūdās arvien retāk. Ražas vākšanu sāk plkst.8, ap plkst.12 gurķus jau tin plēvē, bet vakarā tie nonāk lielveikalu bāzēs.

Īpatnības biometodes lietošanā

Šķiet, ka ziemā kaitēkļiem nevajadzētu būt, tomēr drošības labad Guntars laikus izlaiž entomofāgus. Decembrī bija brīdis, kad nezin no kurienes gurķos iemetās tīklērce, un nepierastajā sarkanīgajā gaismā to uzreiz neievēroja. Parasti tīklērce sākas uz apakšējām lapām un strauji iet uz augšu. Šoreiz tā palika lapas aizsegā, bet uz augšu nemaz negāja, acīmredzot LED gaisma tai traucē. Ar kaitēkļiem tika galā, izvācot bojātās lapas un izlaižot plēsējērces, bet palika jautājums – ja zilsarkanais spektrs traucē tīklērcēm, kā tas ietekmē entomofāgus? Guntars uzskata, ka drošāk izlaist lielāku devu, nekā riskēt ar to, ka situācija vairs nebūs kontrolējama un nāksies zaudēt ražu. >Regulāri katru mēnesi šeit izlaiž plēsējērci Ambliseius swirskii, kas barojas ar tripšu kāpuriem un baltblusiņām. Tāpat siltumnīcās izmanto plēsējblakti Macrolophus caliginosus, kas barojas ar visiem siltumnīcu kaitēkļiem. Tiesa, to lieto blakus esošajos tomātos, bet tas labi samazina kopējo kaitēkļu daudzumu un tā netieši aizsargā arī gurķus. Guntars atzīst – LED lampas ir progresīvs un interesants risinājums, bet ar tām jāmācas strādāt.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

” Agro Tops” marta numura vāks.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.