Mobilā versija
+7.1°C
Lilija, Liāna
Svētdiena, 30. aprīlis, 2017
24. novembris, 2014
Drukāt

Gurlita mantojumu nodod Bernes muzejam

Foto: AFPFoto: AFP

Līgumu par vairāk nekā tūkstoš mākslas darbu lielā Kornēlija Gurlita krājuma nodošanu bernes Tēlotājmākslas muzejam parakstīja muzeja padomes prezidents Kristofs Šaublīns, Vācijas kultūras un mediju ministre Monika Grūtersa un Bavārijas federālās zemes Tieslietu ministrs Vinfrīds Bausbaks.

Bernes Tēlotājmākslas muzejs paziņojis, ka pieņems vācu kolekcionāra Kornēliusa Gurlita mantojumu, taču rūpēsies, lai nacistu nolaupītie darbi tiktu atdoti patiesajiem mantiniekiem.

Tikmēr Vācija turpinās izmeklēt 1200 gleznu un skiču izcelsmi, kā arī segs juridiskos izdevumus, kas Šveices muzejam varētu rasties iespējamo mantinieku ierosinātās tiesvedības rezultātā.

Kolekcija patlaban atrodas Berlīnē. Pagaidām par trešdaļu darbu noskaidrots, ka tie Otrā pasaules kara laikā atņemti to kādreizējiem īpašniekiem.

Maijā mirušais Gurlits novēlēja muzejam savu vērtīgo mākslas darbu kolekciju, kurā ir arī Pablo Pikaso, Anrī Matisa, Franca Marka, Paula Klē un Maksa Bekmana darbi.
Kolekcijas vērtība lēsta ap vienu miljardu eiro.

Gurlita tēvs Hildebrands kolekcionēja ebrejiem un Vācijas muzejiem nacistu valdīšanas laikā atņemtos darbus.

Pirms savas nāves Gurlits atzina, ka vismaz vienu no simtiem gleznu, kas ir viņa īpašumā, nacisti nolaupījuši tās likumīgajiem īpašniekiem ebrejiem. Pārējie mākslas priekšmeti, domājams, piederēja Vācijas muzejiem, pirms nacisti tos aizvāca, atzīstot tos par “deģenerātu mākslas” paraugiem.

Pirms Otrā pasaules kara un tā laikā nacisti Vācijā un visā Eiropā sagrāba savā īpašumā tūkstošiem mākslas darbu, lielākoties konfiscējot tos ebrejiem vai piespiežot īpašniekus tos pārdot par nesamērīgi zemu cenu.

Pievienot komentāru

Romana Sutas jubilejas izstādes atklāj ar teatralizētu procesiju (1)Godinot izcilo latviešu mākslinieku Romanu Sutu viņa 121. dzimšanas dienā, piektdienas, 28. aprīļa vakarā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar vērienu atklāja projektu "Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula", kas norisinās divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.
Draugiem Facebook Twitter Google+