×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
29. novembris, 2012
Drukāt

Hāgas tribunāls attaisno kara noziegumos apsūdzēto Kosovas ekspremjeru

Foto - AFPFoto - AFP

ANO Hāgas tribunāls attaisnoja kara noziegumos apsūdzēto bijušo Kosovas premjerministru Ramušu Haradinaju.

Serbijas prezidents Tomislavs Nikoličs paudis sašutumu par šo spriedumu, apsūdzot tribunālu, ka tas pret serbiem izturas neobjektīvi. “Tribunāls, pēc visa spriežot, radīts ārpus starptautisko tiesību normām, lai tiesātu serbus,” sacīja prezidents. “Neviens netiks notiesāts par šausminošajiem noziegumiem pret Kosovas serbiem.”

44 gadus vecais Kosovas ekspremjers Haradinajs tika atkārtoti tiesāts līdz ar 41 gadu veco viņa bijušo palīgu Idrizu Balaju. Viņiem bija izvirzītas vairākas apsūdzības kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci, tostarp apsūdzības par slepkavībām, spīdzināšanu un nežēlīgu izturēšanos, vajājot gan serbus, gan savus politiskos oponentus. 2008. gadā viņi jau tika attaisnoti. Pēcāk gan lieta tika ierosināta atkārtoti, jo pirms diviem gadiem tiesa atcēla attaisnojošu spriedumu viņa lietā, kā iemeslu minot liecinieku iebiedēšanu. Trešais apsūdzētais arī bijušais Haradinaja palīgs 42 gadus vecais Lahi Brahimajs, kurš arī ceturtdien attaisnots, bija apsūdzēts par saistību ar albāņu nemiernieku un Belgradas spēku cīņu.

Tiesas sēdes norise tika tiešraidē pārraidīta uz milzīga ekrāna Kosovas galvaspilsētā Prištinā, kur Haradinajs tiek uzskatīts par varoni. Prokurori uzstāja, ka apsūdzētie slepkavojuši un spīdzinājuši serbus, un pieprasīja piespriest viņiem vismaz 20 gadu cietumsodu. Taču tiesneši atzina, ka apsūdzētie nav piedalījušies “kopīgā noziedzīgā organizācijā” ar mērķi attīrīt reģionu no etniskajiem serbiem, un norādīja, ka dažu liecinieku liecības nav ticamas.

Haradinajs ir augstākā Kosovas amatpersona, kas saukta ICTY priekšā. Laikā, kad pastrādāti apsūdzībās minētie noziegumi, viņš bija Kosovas Atbrīvošanas armijas (KAA) komandieris, bet Balajs tajā laikā komandēja Kosovas albāņu separātistu paramilitāro vienību “Melnie ērgļi”. Spriedums Haradinaja lietā pasludināts nepilnas divas nedēļas pēc tam, kad Hāgas tribunāls attaisnoja divus kara noziegumos pret serbu civiliedzīvotājiem apsūdzētos Horvātijas ģenerāļus – Anti Gotovinu un Mladenu Markaču. Arī šis spriedums izpelnījās Belgradas nosodījumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+