×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
16. augusts, 2012
Drukāt

Hanzas varenība Rīgas svētkos


Foto-Timurs SubhankulovsFoto-Timurs Subhankulovs

No 17. līdz 19. augustam Rīga svinēs savus svētkus. Šogad tie atsauks atmiņā Rīgu kā vareno viduslaiku Hanzas pilsētu, svinot pilsētas 730. gadadienu kopš iestāšanās leģendārajā tirgotāju savienībā. Rīdzinieki un pilsētas viesi aicināti piedalīties ap 50 mūzikas, dejas, mākslas, teātra, izklaides, sporta un gastronomiskās aktivitātēs Vecrīgā, Vērmanes dārzā, 11. novembra krastmalā, Rīgas centrā, Pādagavā, Mežaparkā un citviet pilsētā.


 

Svētku laikā senās Hanzas atbalss būs jūtama gan viduslaiku tirdziņos vecrīgā, gan koncertos un uzvedumos koncertzālēs, pilsētas laukumos un skvēros – tradicionāli varēs vērot seno automobiļu parādi Rīgas ielās “Rīga Retro 2012”, baudīt jūgendstila laika noskaņas pilsētas jūgendstila kvartālā Alberta ielā, piedalīties Ostas svētku atraktīvajos kanāla regates un diennakts basketbola turnīra “Krastu mačs” pasākumos. 18. un 19. augustā Rātslaukumā būs atvērtas Hanzas savienības dalībnieču – Rostokas, Tallinas, Tartu, Kauņas, Vitebskas, Veļikijnovgorodas, Kingisepas, Valmieras, Kokneses, Straupes un Limbažu – prezentāciju teltis, kurās varēs iepazīt šo pilsētu piedāvājumu, vērot labāko amatnieku darbu. Svētku izskaņā gaidāma krāšņa uguņošana 11. novembra krastmalā.

 

17. augustā

Rīgas stāsts kino “Splendid Palace”

Visās trīs svētku dienās Vides filmu studijas veidotā 30 minūšu garā filma piedāvā latviešu, angļu un krievu valodā iepazīties ar Rīgas vēstures un attīstības stāstu, kas vijas cauri astoņiem gadsimtiem. Paralēli būs aplūkojama izstāde “Dzimuši Rīgā – slaveni pasaulē”, kurā pazīstami fotogrāfi portretējuši 16 rīdziniekus – savas profesijas ekselences, tostarp Sergeju Eizenšteinu, Mihailu Tālu, Marisu Jansonu, Veru Muhinu, Māri Liepu un citus. Ieeja svētkos – Ls 1.

Svītrainās dienas Rīgas Zooloģiskajā dārzā

Visas trīs svētku dienas Rīgas Zooloģiskajā dārzā norisināsies tradicionālās “Svītrainās dienas”. Plkst. 10 – 16 notiks orientēšanās spēle “Kā svītras palīdz dzīvniekiem?”, plkst. 12 – 16 radošajā darbnīcā “Pie tīģera” gaidāma izzinoša rosīšanās, lai atklātu svītru un rakstu nozīmi dzīvnieku pasaulē, plkst. 11 un 13 interesenti aicināti pulcēties pie flamingu aploka, lai dotos ekskursijā “Krāsas un raksti”. Tās laikā dalībniekiem būs iespēja iepazīt, kā ķermeņa krāsa un forma palīdz dzīvniekiem gan slēpties, gan medīt, gan piesaistīt uzmanību. No plkst. 11.30 līdz 14.15 notiks dzīvnieku barošanas demonstrācijas. Ieejas maksa pieaugušajiem – Ls 3, bērniem – Ls 2.

Ātruma svētki Biķerniekos

17. un 18. augustā Biķernieku trasē risināsies šī gada vērienīgākās autošosejas sacensības Baltijā – “Riga Summer Race 2012”. Šajā ātruma festivālā trasē redzēsim ne vien Baltijas ātrākos autošosejas pilotus, bet arī vairākus vadošos Latvijas drifterus, kuri skatītājiem piedāvās aizraujošu izrādi. Organizētāji padomājuši par skatītāju maku labsajūtu, tādēļ abu dienu biļetes cena būs tikai Ls 3, invalīdiem, pensionāriem un bērniem līdz 12 gadu vecumam – ieeja bez maksas.

18. augustā

Ielu mūzikas diena

No 14 līdz 21 Bastejkalnā, Zviedru vārtos, Torņa, Kaļķu, Vaļņu, Skārņu un Audēju ielā, kā arī Berga bazārā un Kalnciema ielā Rīga jau otro gadu pēc kārtas uz vienu dienu pārvērtīsies par dzīvas, patiesas un ikvienam pieejamas mūzikas centru. “Galvenais mērķis ir piepildīt ielas ar skaņu, prieku un lielisku, draudzīgu atmosfēru,” uzsver pasākuma producente Linda Krūkle. Šogad Ielu mūzikas dienā skanēs gan folklora, gan klasiskā, gan roka un cita stila mūzika.

Gardēžu svētki Esplanādē

No plkst. 11 līdz 18 Esplanādē visi interesenti aicināti apmeklēt Garšas meistaru ielu, kur būs iespēja izbaudīt un iegādāties gardu, veselīgu un kvalitatīvu pārtiku, kas audzēta atbilstoši dabas resursu saglabāšanas un ilgtspējīgas attīstības principiem. Garšas meistaru ielas idejas autors un īstenotājs, kustības “Slow Food Rīga” valdes priekšsēdētājs un restorāna “Vincents” šefpavārs Mārtiņš Rītiņš gatavos un viesiem pasniegs ēdienus, kas gatavoti no Latvijas zemnieku audzētajiem lauku labumiem – kartupeļiem, krējuma, olām un citiem sezonāliem gardumiem. Garšas meistaru ielā kopumā piedalīsies ap 20 dalībniekiem, kas pārstāvēs gan restorānus, gan zemniekus.

Mode no viduslaikiem līdz mūsdienām

Rīdzenes ielā (“Galerija Centrs”) plkst. 14 – 18 notiks īpaši krāšņs un acij tīkams pasākums tiem, kam patīk mode un modes vēsture – modes skate izrāde “Mos Misterium Tremendum”. Skates veidotāji vēlas pārsteigt apmeklētāju, parādot, cik daudz viņu pašu dzīvēs, tērpos un garā ir sensenos laikos pieredzētu lietu. Skate ir veltīta gotikas tēmai no viduslaikiem līdz mūsdienām. Interesanti, ka modes skates dalībnieku vidējais augums ir 1,64 m – tieši tāds, kāds bija viduslaiku cilvēka auguma vidējais garuma rādītājs.

Daugavas puses tiekas sacensībās “Krastu mačs”

18. un 19. augustā laukumā pie Latvijas Nacionālās operas noritēs Baltijā vērienīgākais brīvdabas basketbola notikums – diennakts basketbola turnīrs “Krastu mačs”. Tā dalībnieki ir divas komandas – Daugavas labā un kreisā krasta iedzīvotāji, rezultāts tiks skaitīts kopsummā no starta līdz finiša svilpei, finālā noskaidrojot uzvarējušo Daugavas krastu. Visu konkursu un turnīra norises laiku uzstāsies Rīgas labākie dīdžeji. Dalību “Krastu mačā” apstiprinājis Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. Mača rīkotāji sola – arī NBA zvaigznes, “slam dunk” konkursa uzvarētāja Džermī Evansa līdzdalību. Laukumā dosies arī Latvijas čempionvienība basketbolā “VEF Rīga”, kas sacentīsies pret bijušajiem Latvijas valstsvienības spēlētājiem. Īpašs pārsteigums gaidāms pusnaktī, kad gaismas un video instalācijas izrotās LNO ēku. Komandu pieteikšanās turnīram: www.draugiem.lv/krastumacs.

Aviācijas svētki Rīgā

Divas dienas, 18. un 19. augustā, lidlaukā “Spilve” un Rīgā norisināsies Aviācijas svētki un aviošovs “Riga Freestyle Aerobatic Master Cup”, kura prezentēšanā piedalīsies labākie pasaules piloti. 18. augustā aviošovs norisināsies lidlaukā “Spilve” (plkst. 12 – 17), 19. augustā – virs Daugavas posmā starp Vanšu un Akmens tiltu (plkst. 15.15 – 15.45). Šogad pasākuma programmā apmeklētājiem tiek piedāvāts vērot arī Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas eskadriļas un Valsts robežsardzes aviācijas paraugdemonstrējumus. Ikvienam interesentam būs iespēja apskatīt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) militāro tehniku.

Brīvdabas lasītava Rīgas centrā

Laukumā pie grāmatu nama “Valters un Rapa” tā 100. dzimšanas dienā plkst. 11 tiks atvērta unikāla brīvdabas lasītava ar īpaši izveidotu 21. gadsimta grāmatzīmju aleju. Visas dienas garumā lieli un mazi ir aicināti kļūt par dzimšanas dienas viesiem un baudīt aktuālas literatūras un dzejas performances.

“Dari pats!” Kalnciema ielas kvartālā

No plkst. 10 līdz 23 norisināsies izgudrojumu un eksperimentu festivāls “Dari pats!” – pasākums visai ģimenei, kur darīt, radīt, mācīties un mācīt, izgudrot, domāt, būvēt, gatavot, spēlēt un būt iedvesmotam. Būs iespēja piedalīties keramikas, grafikas, nozīmīšu, ledlampu, koka karošu, sveču un citās darbnīcās, kā arī pašiem gatavot mūzikas instrumentus no bundžām un kokiem, kā arī kopīgi koncertēt, spēlēt “Dzimtas koka” spēles, iet rotaļās ar “Ulubeles” dzīvniekiem, gatavot neparastus puķu podus kopā ar “Mājas svētību” un apdrukāt līdzpaņemtos apģērbus. Būs īpaša iespēja izgatavot īstus robotus kopā ar speciālistiem no RTU robotikas kluba, bet pašā vakarā varēs klausīties par astronomijas noslēpumiem un pētīt zvaigznes (plkst. 20 – 23). Paralēli notiks zemnieku un amatnieku tirdziņš.

19. augusts

Spēles un atklājumi Vērmaņdārzā

No plkst. 12 – 18 ikviens aicināts apmeklēt Talantu pilsētas organizētās aktivitātes Rīgas pilsētas svētkos Vērmanes dārzā. Projekts “Hanzas rokraksts” lieliem un maziem piedāvās kaligrāfijas paraugdemonstrējumus, mezglošanas aktivitātes, sāls maisiņu mešanas sacensības. Savukārt biedrība “Cita Rīga” aicina piedalīties radošajā darbnīcā “Ceļojums laikā”. Tās ietvaros spēļu veidā varēs iepazīties ar Hanzas laika Rīgu, paši mazākie zīmējumos varēs ļaut vaļu iztēlei un pabeigt Hanzas laika tirgotāju kuģi vai pašu Rīgu. Vecākie brāļi un māsas, vecāki, varēs izspēlēt “Gadsimta ceļotāju” un iziet cauri Rīgas vēsturei.

Tikām Vērmanes dārza estrādē norisināsies apjomīga koncertprogramma. No plkst. 12 bērni gaidīti uz izrādi “Sprīdītis”, vēlāk gaidāma ungāru cirka “Firebirds” izrāde “Steam On”, kas vēsta par trīs labsirdīgu laupītāju piedzīvojumiem. Viduslaiku šovu sagatavojis Latvijā pazīstamais burvju mākslinieks Genādijs Paļčevskis. Pēcpusdienā gregoriāniskos dziedājumus mūsdienīgā skanējumā piedāvās “Schola Cantorum Riga” un perkusiju meistars Rihards Zaļupe, bet plkst. 17 uzstāsies īpašie viesi – pasaulslavenais “Terem” kvartets no Sanktpēterburgas.

Rīgas spēles un gaviles 11. novembra krastmalā

19. augustā Daugavas krastā, 11. novembra krastmalā, svētku rīkotāji aicinās uz krāšņu uzvedumu ar trim svētku skatuvēm, vienojot 3000 dalībnieku “Rīgas spēlēs un gavilēs”. Te gaidāma 100 Rīgas skaistāko suņu parāde, gaisa akrobātu un heliosfēru šovs, ielu sports, Rīgas cirka mākslinieku uzstāšanās, grupas “Dzelzs vilks” koncerts, Baha vokalīzes operas solistes Evitas Zālītes priekšnesumā, Tērvetes muzeja bruņinieku grupas paraugdemonstrējumi, saksofonu kvarteta uzstāšanās, avio šovs, krāšņs svētku gājiens pūtēju orķestru pavadījumā, grupas “Auļi” uzstāšanās, Dailes teātra dziedošo aktieru koncerts un citi svētku pārsteigumi. Uz svētku “Hanzas kuģa” komandtiltiņa aicināti Rīgas teātru aktieri – Marija Bērziņa un Juris Kalniņš, Dita Lūriņa un Mārtiņš Egliens. Krastmalā pie lielās skatuves būs iespēja tikties ar olimpisko spēļu laureātiem Jāni Šmēdiņu, Mārtiņu Pļaviņu un viņu treneri Aigaru Birzuli.

Svētku noslēgumā režisors Uģis Brikmanis un diriģents Romāns Vanags aicina uz komponista Uģa Prauliņa dziesmu ciklu Rīgas apvienotajiem koriem un deju kolektīviem – 500 dziedātājiem un 300 dejotājiem. Uzvedumā piedalās solisti Ance Krauze un Zigfrīds Muktupāvels.

 

UZZIŅA

Pilna svētku programma pieejama svētku oficiālajā mājas lapā www.rigassvetki.lv.

Sabiedriskais transports svētku laikā – bez maksas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+