foto: LETA

Haralds Silovs: ar vienu slidu pasaules elitē 0

Haralds Silovs šonedēļ Sočos ar divām vietām labāko desmitniekā pasaules čempionātā ātrslidošānā pielika punktu sezonai, kuras laikā ar vienu slidu izdevās iekļūt pasaules elitē. Stabili uz abām slidām Haralds tur cer nostiprināties olimpiskajā sezonā.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

Nedēļas nogalē nākamo olimisko spēļu mājvietā Sočos Haralds Silovs pasaules čempionātā izcīnīja devīto vietu 1500 metru distancē (1:47,95) un desmito 1000 metros (1:10,19). Kā izteicās pats – varēja būt labāk. Tomēr par pirmsolimpisko sezonu Haraldam nav jākaunas un tās laikā ar vienu slidu izdevies ieslidot pasaules elitē. Sezonas otrs labākais rezultāts pasaulē 1000 metru distancē (26. janvārī Soltleiksirijā – 1:07,47), pirmo reizi ātrslidotāja karjerā divi goda pjedestāli Pasaules kausa izcīņā, divi laboti valsts rekordi, septītā vieta pasaules čempionātā ātrslidošanas daudzcīņā. Iespaidīgs saraksts, kas ļauj ar cerībām nākamgad atgriezties Sočos kā pretendentam uz… “Tā nu pagaidām sanāk, ka Haralds pašu mājās ir nenovērtēts. Ticu, ka Sočos viņš cīnīsies par medaļu,” pārliecināts ir Haralda tēvs, Latvijas ātrslidošanas federācijas valdes priekšsēdētājs Edvīns Silovs.

 

Karstais rekordu un medaļu mēnesis

Rudens pusē Silovs bija tālu no savas labākās sportiskās formas un rezultātiem. “Īsi sakot, svarīgākajā gatavošanās posmā vasarā īsti negāja. Saslimu, tad sāpes celī, gurna trauma, vēdera problēmas. Vasaras periodā daudz no treniņu programmas izlaidu un sākoties sezonai, nevarēju atrast pareizās sajūtas. Tā pagāja arī pirmie Pasaules kausa izcīņas posmi, fiziski jutos noguris. Ap Ziemassvētkiem labi pastrādāju un bija sajūta, ka sportiskai formai jāiet uz augšu. Janvāra vidū Eiropas čempionātā daudzcīņā Hērenvenā pirmajās dienās vēl jutos slikti, tad ar katru nākamo sportiskā forma sāka nākt vaļā. Kalgari un Soltleiksitijā bija vaļā pavisam!” par savām sezonas izjūtām saka Haralds Silovs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc atgriešanās Eiropā, Haralda ikdienas mājvietā Incelē, tika izcīnīta trešā vieta jaunā disciplīnā – masu startā. Distancē, kas olimpiskajās spēlēs varētu debitēt 2018. gadā. “10 kilometru tradicionālais slidojums paliek pārak garlaicīgs, bet šāds sacensību formāts – masu starts, 20 apļi, apmēram 8,6 kilometru distance – skatītājiem ir interesantāks. Te nu noteikti noderēja šortreka pieredze – kā uzvesties barā, ekonomēt spēkus, slidot grupā. Holandieši gan te stipri – profesionāli maratonisti, kas strādā kā komanda,” pēc pirmā sava goda pjedestāla sprieda Silovs. Pēc tam pasaules čempionātā daudzcīņā Hamārā izdevās labot valsts rekordu 500 metru distancē un kopvērtējumā izcīnīt septīto vietu. Marta sākumā Erfurtē otrā vieta pasaules kausa posmā 1500 metru distancē! Sacensību režīmā uz šī viļņa izdevās noturēties vairāk kā mēnesi, taču jau februāra nogalē Haralds neslēpa, ka ilgstoši tas nav iespējams un vajadzigi mazliet savādāki treniņi, lai otru formas virsotni sasniegtu pasaules čempionātā Sočos. Rezultāti un paša Haralda vērtējums liecina, ka nebija slikti, tomēr sezonas labākā forma bija aiz muguras.

 

Uzlabojumi startā

Soltleiksitiā, uz augstkalnes ātrā ledus, Silovam pasaules čempionātā sprinta daudzcīņā izdevās sasniegt sezonas otro labāko rezultātu 1000 metru distancē. Tāds – otrais labākais – tas palika līdz pat sezonas beigām. “Ja esmu fiziski labā formā, tad varu būt ļoti ātrs. Bet trūkst stabilitāte. Ja salīdzinām ar iepriekšejo sezonu, ir sperts solītis uz priekšu. Soltleiksitijā man izdevās ātrākais sezonas starts. Svarīgi, ka tas ir kļuvis kopumā stabilāks. Esmu uzlabojis slidošanu taisnē,” savu rezultātu augšupejošo līkni skaidro Haralds. “1000 metru distancē labākajiem sprinteriem starta rezultāti, tie ir pirmie 200 metri, ir ap 16,4 sekundēm. Man vidēji sanāk 16,8-17 sekundes. Soltleiksitijā izdevās16,6 sekundes. Tādēļ arī beigu rezultāts bija labs. Finiša ātrums, pēdējais aplis – tur es biju labākais. Tās ir manas stiprās puses. Tāpat slidošanas tehnika pagriezienos, tas man nāk līdzi no šorttreka. Fiziski no konkurentiem neatpalieku, šo to vēl varu un vajag izspiest uz tehnikas fona,” izaugsmes iespējas apsver Silovs.

 

Iespējas progresam arī zābakos un asmeņos

Nu jau ir pilnīgi skaidrs, ka vairs nebūs dzīšanās pēc diviem lieliem zaķiem kā Vankūvērā (tur Haralds kļuva par pirmo olimpieti, kas startējis gan ātrslidošanā, gan šortrekā), bet ir izvēlētas arī savas kroņa distances. Tās būs 1000 un 1500 metri, tās tika slidotas pasaules čempionātā un tieši ar tām saistās olimpiskie mērķi. “1500 metros es parasti zaudēju pēdējos 400 metros. Tā ir it kā ļoti ātra distance, bet kā paņem par šerpu, tā nākas maksāt. Izšķirošs ir pēdējais aplis – ja esi satrakojies, aizsit kājas, zūd kordinācija un zaudē slidošanas tehnikā,” Haraldam ar šo distanci vēl jāatrod kopīga valoda. Izdosies, par ko liecina Erfurtē izcīnītā otra vieta Pasaules kausa izcīņas posmā un sezonas kopvērtējumā iegūtā 13. vieta.

Sekunžu simtdaļas vēl iespējams apēst uz tehniskām lietām, jo pēc četrām sezonām Haralds vairs nav ar pīpi uz jumta. Viena šāda lieta ir slidzābaki, otra – iespēja paeksperimentēt ar slidu asmeņiem. “Slidām un to ērtumam ir liela nozīme. Ir tādi, kas ilgi slido ar veciem zābakiem. Daudziem tā ir sāpe – atrast piemērotus slidzābakus. Katram tie ievalkājas savādāk. Man ir tā, ka ievalkājas un vairs nedod vajadzīgo stabilitāti pagriezienos. Tās ir tādas sīkas nianses, kuras ātrslidošanā esmu apguvis. Tehniskas inventāra lietas, kuras var nedaudz uzlabot rezultātu. Vēl viena lieta – var mazliet ar slidu asmeņiem paspēlēties.”

Reklāma
Reklāma

 

Turpinājums atkal Incelē

Šobrīd Haralds uz kādu brīdi slidas var kārt uz naglas, lai vasarā atgrieztos Inceles “KIA ātrslidošanas akadēmijā”, kur 18 sportistiem no 15 valstīm ir sagādāti lieliski apstākļi treniņiem un izaugsmei. Tostarp treneri – Silovam jau no šortreka laikiem pazīstamais kanādietis Džeremijs Vezerspūns un pirmo sezonu Incelē strādajušais holandiešu speciālists Vims den Elsens. Starp citu, tieši vidējo distanču speciālists. “Progress ir, to apliecina arī rezultāti. Tikai pašam tā grūtāk ar pacietību. Zini, ka iekšā ir, bet brīžiem nenāk laukā – tad nu nākas balansēt uz savas pacietības robežas,” pirms pasaules čempionāta savus rezultātus salīdzinājumā ar iepriekšejo gadu vērtēja Silovs. Uz jautājumu par olimpiskās kvalifikācijas niansēm, Haralds spēra pretī: “Olimpiādē mani mērķi ir daudz augstāki par kvalifikācijas pārvarēšanu.” Nolikums vēsta, ka Starptautiskā slidošanas federācija (ISU) līdz 5. jūlijam paziņos kvalifikācijas laiku katrai distancei, tāpat Sočos varēs nokļūt ar labām vietām Pasaules kausa kopvērtējumā. Aizvadītās sezonas rezultāti rāda, ka par nokļūšanu Sočos Silovam nav jāuztraucas. Nav šaubu, ka Silovs nākamā gada laikā apēdīs pudiem izlieto sviedru sāls, lai Sočos būtu cīņā par olimpisko medaļu. Pārējais, ko novēlēt, ir pavisam vienkāršs – labu veselību!

 

Haralda Silova labākie rezultāti

500m: 35,32 (27.01.2013, Soltleiksitija)

1000m: 1:07,47 (26.01.2013, Soltleiksitija, sezonas otrais labākais rezultāts pasaulē)

1500m: 1:45,90 (11.12,2009, Soltleiksitija)

3000m: 3:43,43 (7.8.2009, Kalgari)

5000m: 6:17,13 (12.12.2009, Soltleiksitija)

10000m: 13:43,66 (19.02.2012, Maskava)

Sezonas lielākie sasniegumi: 2v. Pasaules kausa izcīņā Incelē (10.02, masu starts); 2v. Pasaules kausa posmā Erfurtē (3.03, 1500m, 1:46,98).

Pasaules kausa kopvērtējumā: 25v. (1000m); 13v. (1500m)

Pasaules čempionātā Sočos: 9v (1500m., 1:47,95), 10v. (1000m, 1:10,19).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.