Pasaulē

Hārvijs Vainstains – Holivudas briesmonis 16


Hārvija Vainstaina sieva Džordžina Čepmena paziņojusi, ka šķiras no Holivudas magnāta, jo viņas prioritāte šobrīd ir rūpes par abiem mazgadīgajiem bērniem, kas dzimuši laulībā ar producentu.
Hārvija Vainstaina sieva Džordžina Čepmena paziņojusi, ka šķiras no Holivudas magnāta, jo viņas prioritāte šobrīd ir rūpes par abiem mazgadīgajiem bērniem, kas dzimuši laulībā ar producentu.
Foto – REUTERS/LETA

ASV kino fabrikā Holivudā uzņemtas daudzas filmas par briesmoņiem un varmākām. Tagad kino briesmoņu baram pievienojies personāžs no reālās dzīves – viens no Holivudas ietekmīgākajiem producentiem Hārvijs Vainstains, kuru virkne sieviešu apsūdzējušas izvarošanā. Nopēlumu Vainstainam par viņa apkaunojošo uzvedību izteicis ASV bijušais pirmais pāris Baraks un Mišela Obamas, paužot riebumu par Holivudas magnātu, kas ilgstoši bijis viens no lielākajiem Demokrātu partijas finanšu atbalstītājiem.

“Mēs apsveicam to sieviešu drosmi, kas izšķīrās publiski atklāt šos sāpīgos pārdzīvojumus. Vīrietis, kurš šādi pazemo un noniecina sievietes, ir jānosoda un jāsauc pie atbildības neatkarīgi no viņa bagātības vai statusa,” uzsvērts Obamu pāra paziņojumā. Bijušā prezidenta ģimenes asais paziņojums tiek īpaši atzīmēts ASV medijos, jo Baraka Obamas meita Malia šā gada sākumā darbojās kā stažiere Vainstaina filmu studijā.

Vainstainu atlaiž no studijas, viņu pamet sieva

Pret Vainstainu vērsto apsūdzību slūžas atrāva vairāku sieviešu liecības žurnālā “The New Yorker” par piedzīvoto seksuālo varmācību no viņa puses. Sākotnēji Vainstains ar savas preses sekretāres starpniecību centās atkratīties no apsūdzībām, apgalvojot, ka “jebkura seksuāla aktivitāte notikusi ar abpusēju piekrišanu”. 45 gadus vecā aktrise Gvineta Paltrova atklāja, kā Vainstains savulaik centies toreiz 22 gadus veco sievieti pavedināt, aicinot veikt viņam masāžu viesnīcas numurā, ko viņa noraidījusi.

Aktrise Andželina Džolija paziņoja, ka savulaik atteikusies strādāt ar Vainstainu, un brīdināja citas sievietes to nedarīt, jo viņai esot “slikta pieredze” ar viņu kopš jaunības laikiem. Kādā ierakstā dzirdams, kā Vainstains cenšas pavedināt aktrisi Ambru Gutjeresu, iesakot viņai “neizjaukt draudzību ar viņu”. Itāļu kinozvaigzne Azija Ardžento apgalvo, ka Holivudas producents viņu pirms 20 gadiem piespiedis nodarboties ar orālo seksu. Ardžento līdz šim klusējusi, baidoties, ka Vainstains viņu iznīcinās. “Es zinu, ka viņš jau pirms tam daudzus cilvēkus bija sagrāvis,” viņa teica intervijā žurnālam “The New Yorker”.

Vēl vairākas sievietes liecinājušas par Vainstaina seksuālajiem uzbrukumiem un masāžas prasībām, atkailinoties viņu priekšā. Kā atklāja aktrise Luša Evansa, Vainstains 2004. gadā piespiedis viņu stāties orālos dzimumsakaros studijas “Miramax” Ņujorkas birojā. Vēl kāda sieviete, kura nav vēlējusies, ka viņas vārds tiek publicēts, liecinājusi, ka Vainstains viņu izvarojis, kad viņa ieradusies uz tikšanos Ņujorkas viesnīcas numurā. Viņa apsvērusi domu par vēršanos policijā, tomēr to nav darījusi, apzinoties, ka apsūdzības būtu balstītas tikai viņas teiktajā, kā arī baidoties no Vainstaina spēcīgās juristu komandas un tā, ko viņa var zaudēt.

Britu aktrise Romola Garai atzina, ka jutusies kā izvarota, kad bija uzaicināta uz darba interviju ar Vainstainu, kurš sagaidīja viņu viesnīcas istabā, tērpies tikai pidžamā. Apsūdzību virknei pieaugot, Vainstains tika atbrīvots no darba paša līdzdibinātajā kinostudijā “The Weinstein Company” un viņa sieva Džordžina Čepmena paziņoja, ka šķiras no Holivudas magnāta, ar kuru apprecējās 2007. gadā. “Mana sirds lūst no visu to sieviešu pārdzīvojumiem, kam nācās izciest milzīgas sāpes šo nepiedodamo darbību dēļ,” teica Čepmena, Britānijā dzimusī tērpu modelētāja, kurai ir divi bērni laulībā ar producentu.

Jāaptur Holivudas “plēsonīgie puiši”

Vairākām aktrisēm apsūdzot Vainstainu seksuālā varmācībā, uzkrītoša ir Holivudas aktieru klusēšana, atzīmē laikraksts “The Guardian”. Vairāk nekā 20 aktieru un režisoru, kas strādājuši kopā ar Vainstainu, tostarp Kventins Tarantino un Maikls Mūrs, atteikušies no komentāriem par viņu. Starp nedaudzajiem, kas pauduši savu viedokli, ir Kolins Fērts, kurš nodēvējis Vainstainu par “draudīgu cilvēku, ja ar viņu gadītos strīdēties”, un Benedikts Kamberbačs, kurš bijis vēl atklātāks, nosodot Vainstaina uzvedību.

“Manī izraisa visdziļāko riebumu Hārvija Vainstaina šausmīgās un nepiedodamās darbības,” paziņojis Kamberbačs, kurš atveido Tomasu Edisonu Vainstaina studijas vēsturiskajā drāmā “The Current War”. “Mums visiem kopā jāprotestē un jāatbalsta varmācības upuri, tās drosmīgās un iedvesmojošās sievietes, kas liecināja pret viņu, un jāapliecina, ka mēs viņas dzirdam un ticam viņām.” Vainstaina uzvedību asi nosodījuši Merila Strīpa, Lēna Danema, Dženofera Lorensa un Džordžs Klūnijs. Režisors Pols Feigs, nosodot Vainstainu, paziņojis, ka Holivudā jāaptur “plēsonīgie puiši”. Viņaprāt, “katrs, kas zināja par notiekošo, un zināja jau ilgu laiku, ir ļoti atbildīgs. Nevar izlikties neredzam šos mēslus.”

Vairāki Demokrātu partijas politiķi, tostarp Senāta mazākuma līderis Čaks Šumers un Masačūsetsas senatore Elizabete Vorena atvēlējuši labdarībai tūkstošiem dolāru, ko ziedojumos saņēmuši no Vainstaina. Hilarija Klintone paziņojusi, ka atklājumi par Vainstainu viņu “šokējuši un šausminājuši”, paužot atzinību un atbalstu sievietēm, kas uzdrīkstējās par to runāt publiski. Dienvidkalifornijas universitātes Kinomākslas skola ir atraidījusi Vainstaina piedāvājumu atvēlēt piecus miljonus dolāru fondam kinorežisorēm sievietēm.

LA.lv