×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
8. decembris, 2012
Drukāt

Heigs: Sīrijas režīms varētu pielietot ķīmiskos ieročus

slepkabavas

Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs sestdien, 8.decembrī, paziņoja, ka pastāv liecības, ka Sīrijas valdība varētu izmantot savu ķīmisko ieroču arsenālu cīņā ar nemierniekiem.

“Mēs esam ārkārtīgi nobažījušies par ķīmisko un bioloģisko ieroču krājumiem un mēs arī esam satraukti par pēdējās pāris nedēļās iegūtajām liecībām, ka režīms tos varētu izmantot,” žurnālistiem Manāmā drošībai veltītā konferencē pavēstīja Heigs.

Pēc viņa teiktā, Lielbritānija kopīgi ar ASV raida spēcīgu vēstījumu Bašara al Asada režīmam.

“Mums ir rīcības plāni attiecībā uz ķīmiskajiem ieročiem, taču mēs tos neatklāsim,” piebilda Heigs.

Viņš sacīja, ka pastāv vairāki “bīstami scenāriji” saistībā ar ķīmiskajiem ieročiem, ieskaitot to “izmantošanu no režīma puses vai krišanu citu cilvēku rokās”.

Heigs norādīja, ka netiek izslēgta militāras iejaukšanās iespējamība, taču Lielbritānija turpina atbalstīt varas nomaiņu mierīgā ceļā.

Televīzijas kanāls “NBC News” trešdien ziņoja, ka Sīrijas armija zarīna gāzes sastāvdaļas jau esot ievietojusi lādiņos un tikai gaidot prezidenta Bašara al Asada galīgo pavēli ķīmiskā kara uzsākšanai.

ASV amatpersonas telekanālam tomēr uzsvēra, ka zarīna bumbas vēl neesot piestiprinātas lidmašīnām, jo Asads vēl neesot devis galīgo pavēli par ķīmisko ieroču izmatošanu pret nemierniekiem.

Taču, ja viņš par to izšķiršoties, “ārpasaule maz ko varēs darīt, lai to apturētu,” vienlaikus atzinušas ASV amatpersonas.

Tikmēr televīzijas kanāls CNN ziņo, ka ASV izlūkdienesti cieši sadarbojoties ar saviem Izraēlas, Jordānijas, Libānas un Turcijas kolēģiem, lai lemtu par savu turpmāko rīcību.

Tajā pašā laikā Sīrijas varasiestādes, kuras cenšas nepieļaut Damaskas krišanu nemiernieku rokās, apliecinājušas, ka nekad neķersies pie ķīmiskajiem ieročiem.

Tomēr jau otrdien ASV amatpersonas aģentūrai AFP apgalvoja, ka Asadam lojālie spēki sākuši sajaukt zarīna radīšanai nepieciešamās ķimikālijas. Savukārt CNN vēstīja, ka Damaska varētu izmantot šo nervu paralītiķi ierobežotam artilērijas triecienam pret nemierniekiem.

Vašingtona bažījas, ka nemiernieku panākumi kaujas laukā varētu likt Asadam ķerties arī pie ķīmiskajiem ieročiem, kā arī par to, ka to krājumi varētu nonākt pret Savienotajām valstīm noskaņotu grupējumu rokās.

ASV prezidents Baraks Obama pirmdien brīdināja Asadu par “sekām”, ja viņš pret savu tautu vērsīs ķīmiskos ieročus.

Brīdinājumu Asadam ceturtdien izteica arī ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns.

Kā uzsvēra augstā amatpersona, Sīrijas prezidents būtu jāsauc pie atbildības, ja viņa režīms izšķirtos cīņā pret nemierniekiem likt lietā ķīmiskos ieročus.

“Esmu izteicis savas bažas Sīrijas valdībai, un pirms divām dienām esmu nosūtījis vēstuli prezidentam Asadam,” atklāja Bans. “Jebkurā gadījumā – ja tiek izmantoti ķīmiskie ieroči, lai arī kurš tas būtu, šī persona ir jāsauc pie atbildības.”

Sīrijas režīms gan uzstājis, ka nekad neizmantos ķīmiskos ieročus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+