Apbrīno

Helovīns pieaugušajiem 16

Uz ekrāniem jau trešais darbs filmu kopumā ar nosaukumu “Tīrīšana” (2013, 2014, 2016) – zinātniskās fantastikas, šausmu un asa sižeta žanru krustojums par netālo nākotni ASV, kurā valdība legalizējusi vienu nakti gadā, kad jebkurš noziegums, ieskaitot slepkavības, ir likumīgs. Šī ir varmācības un cilvēka dzīvības bezvērtības svinēšana, ko pietiekami daudz it īpaši pēdējā laikā redzam ziņu sižetos, lai vēl gribētos skatīties kino, bet, neskatoties uz to un kopumā stipri viduvējo kritikas vērtējumu, šo filmu autoram Džeimsam Demonako izdevies nopelnīt krietni vairāk par filmu izmaksām.

“Tīrīšana: Vēlēšanu gads” stāsta par ASV senatori Čārliju Roenu (Elizabete Mičela, no seriāla “Pazudušie”), kura kandidē uz prezidenta amatu un ir atklāta opozicionāre tīrīšanas naktij, solot, ka tīrīšana tiks aizliegta, līdzko viņu ievēlēs. Viņas galvenais pretinieks ir pašreizējais prezidents no vecās gvardes, kuri izveidojuši tīrīšanas nakti kā aizsegu, lai atbrīvotos no liekajiem sociālajiem elementiem – bezpajumtniekiem un maznodrošinātajiem, kuri rada valstij nevajadzīgus izdevumus. Redzot, ka Roenai ir pietiekami lielas izredzes uzvarēt, valdība tieši pirms tīrīšanas nakts atceļ esošo ierobežojumu, ka valsts augstākās amatpersonas, Roena to skaitā, ir pasargātas no tīrīšanas nakts slepkavošanām, lai varētu no viņas atbrīvoties. Tīrīšanas nakts sākas un Roena var paļauties tikai uz savas apsardzes priekšnieku Leo Bārnsu (Frenks Grillo, spēlē arī iepriekšējā filmā “Tīrīšana: Anarhija”), kas palīdzētu viņai palikt dzīvai, un vēl dažiem cilvēkiem, ar kuriem abi sastopas, bēgot pa naksnīgās un asiņainās Vašingtonas ielām.

Tīrīšanas nakts ilgums – 12 stundas – būtu pateicīgs elements spriedzes radīšanai, bet tas izmantots netiek, izvēloties vienu aiz otra atrādīt dažāda smaguma un asiņainuma pakāpes slepkavošanas un vardarbības ainas, atbilstoši izmantojot arī skaņas un montāžas efektus, lai vietām pārsteigtu skatītāju nesagatavotu. Atslodzei ir dažas komiskas replikas, un, lai arī filma nav parodija, atsevišķas epizodes raisa tieši šādu iespaidu, kas droši vien tā nebija plānots. Neiztikt arī bez amerikāniskā glorificēšanas – dažādu nacionalitāšu savstarpējās sadzīvošanas, iespējas sasniegt amerikāņu sapņu, karoga kā simbola izmantošanas un tā tālāk. Gan jau turpinājums sekos, diemžēl.

 

UZZIŅA:

“Tīrīšana: Vēlēšanu gads” / The Purge: Election Year

ASV, 2016

Režisors Džeimss Demonako

Lomās: Frenks Grillo, Elizabete Mičela, Maikelti Viljamsons, Džozefs Džulians Soria, Betija Geibriela u. c.

Kinoteātros “Citadele”, “Cinamon”, “Multikino” no 18.07.

LA.lv