×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
17. marts, 2015
Drukāt

Helsinkos cels memoriālu Ziemas kara varoņiem (4)

Publicitātes foto, Somijas Izglītības un kultūras ministrija.Publicitātes foto, Somijas Izglītības un kultūras ministrija.

Somija valsts dibināšanas simtgadi 2017. gadā atzīmēs ar pieminekļa atklāšanu 1939. – 1940. gada Somijas – PSRS Ziemas kara varoņiem. 13. martā Helsinkos likts memoriāla pamatakmens, vēsta Somijas mediji. Tas būs pirmais nacionāla mēroga piemineklis Ziemas karam.

Iniciatīva par memoriāla izveidi nāca no organizācijas “Ziemas kara savienība”, kas kopā ar Somijas Izglītības un kultūras ministriju, premjerministra biroju, Aizsardzības ministriju, Helsinku pilsētas pašvaldību, Somijas monētu kaltuvi “Mint of Finland” un kara veterānu organizācijām ietilpst Ziemas kara memoriāla organizācijas komitejā. Projekta patrons ir agrākais Somijas prezidents Marti Ahtisāri.

Konkursā par labāko pieminekļa metu starp 258 pretendentiem pirms diviem gadiem uzvarēja mākslinieks Peka Kauhanens. Viņa piedāvājums ar devīzi “Gaismu nesošais” atzīts par pārdomas rosinošu un neparastu tāda veida kara memoriāliem. Monuments ir kā neapbruņota somu karavīra tēls, kuru izcaurumojušas lodes un šķembas. Diennakts tumšajā laikā to paredzēts izgaismot no iekšpuses. Pieminekļa filozofiskais vēstījums ir “tumsa, ko uzvarējusi gaisma”. Karavīra figūra atradīsies uz sfēras, kuras iekšienē izvietoti 105 fotoattēli – par katru Ziemas kara dienu viens. Tie rādīs gan kara ainas, gan aizmugurē un civiliedzīvotāju dzīvē notiekošo.

Piemineklis atradīsies Helsinku centrā, Kasarmitori jeb Kazarmu laukumā, iepretim 19. gadsimtā būvētajam kazarmu korpusam, ko mūsdienās izmanto Somijas Aizsardzības ministrija.

Monumenta pamatakmens likšanai 13. marts tika izvēlēts, jo tā bija Ziemas kara pamiera noslēgšanas 75 gadadienā. Pateicoties sīkstajai pretestībai, PSRS šajā karā neizdevās salauzt somus un valsts saglabāja savu neatkarību. Šī kara laikā dzīvības zaudēja 27 tūkstoši somu.

Valstī jau pastāv memoriāli un piemiņas vietas atsevišķām kaujām un cīņu epizodēm, taču no visnacionāla piemiņas monumenta izveides somu politiķi līdz šim bija vairījušies. Tiek uzsvērts, ka piemineklī nav nekādas norādes uz kara laika simboliku, gluži vienkārši ir jau pagājis pietiekoši ilgs laiks un Ziemas karš ir ļoti svarīgs notikums Somijas vēsturē.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Par Ziemeļu karu vajadzētu vairāk rādīt un stāstīt TV un skolās.Savulaik Nacionālajā aizsardzības akadēmijā kadetiem tika demonstrēta filma par somu varonīgo cīņu.Iespaidīgi! Cieņa somu tautai!
    Arī tādas filmas ir jārāda,kā vakar TV-1 redzētā lietuviešu režisora Andriusa Juzenasa filma Ekskursante.

  2. Zigurds Mežavilks. Somijas parlaments, 1939.gadā,saņemot Maskavas ultimātu, sacija – KAROSIM. Kamēr autoratīvie vadoņi Kārlis Ulmanis, Konstantins Pēts un Antanas Smetona gļēvi padevās. Karlam Emilam Mnereheimam bija parlamenta pilnvaras kaot. Ne jau mannerheima līnija padaija somus par varoņem, bet apmācīta un patriotiska armija un reala palīdzība no rietumiem. Tie ir meli, ka Latvijas armija un aizsargi nevarētu pretoties krivu pārspēkam. Biles par atbildību un gļevums padarija baltiesus mīkstus.

  3. Mums arī ir Uzvaras pieminekllis -krieviem pār latviešu tautu!Un varas vīri apmierināti.

  4. russkij miram atkal kreņķis. Atbildēt

    Jau iztēlojos, kā pa paraškas kanāliem visādi solovjovi , mamontovi, kiseļevi u.c. putinasti atkal kvieks, ka tiek būvēts piemineklis baltsomu” fašistiem”, kuri savlaik tā sameta pa purnu vaņkām. Malači somi.

Draugiem Facebook Twitter Google+