×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
7. decembris, 2012
Drukāt

Hepatoze – aknu palīgā sauciens

Aknu taukainā hepatoze visbiežāk ir cilvēkiem ar lieko svaru, taču, ļaujoties ēdiena un grādīgo dziru pārmērībām, no tās nav pasargāti arī tievie.
 “Aptaukojušās aknas ir grūti izārstēt, un atlabšanas laiks atkarīgs no slimības smaguma pakāpes.

 

Pirmajā no tām aknu šūnās ir tikai tauki, otrajā radies iekaisums, trešajā sākuši veidoties saist­audi, bet ceturtajā attīstījusies arī ciroze. Tad aknās ir apgrūtināta asins plūsma, tādēļ šūnas nespēj pilnvērtīgi darboties un pasliktinās dzīves kvalitāte,” skaidro RAKUS Latvijas Infektoloģijas centra hepatoloģijas nodaļas vadītājs as. prof. Jāzeps Keišs. “Labākus rezultātus var gūt, kamēr nav attīstījies iekaisums un sākuši veidoties saist­audi.”

Bieži vien aknu hepatoze neliek par sevi manīt ar nepatīkamām sajūtām vai sāpēm, tādēļ slimnieku grūti pārliecināt par nepieciešamību ārstēties. Vajadzīgs liels gribasspēks, lai ievērotu atbilstošu dzīvesveidu un atteiktos no agrākajiem kaitīgajiem ieradumiem.

Tauku daudzums atkarībā no to uzkrājuma aknu šūnās var mazināties tikai vairāku mēnešu vai pat gadu laikā. Vienu līdz divas reizes gadā vēlams veikt ultrasonoskopiju, lai pārbaudītu ārstēšanas rezultātus.

Svarīgi ierobežot dzīvnieku tauku uzņemšanu. Ja slimnieks maz kustas un tie netiek patērēti, tie sakrājas organismā, tostarp aknās.

Arī alkohols satur daudz kaloriju, tādēļ, lietots pāri mēram, veicina hepatozes attīstību. “Svētkos būtu pieļaujams iedzert pa vienai glāzītei, taču tiem, kam piemīt tieksme uz grādīgajām dzirām, labāk tās nelietot nemaz,” teic J. Keišs.

Augu tauki aknām ir vēlami, taču arī tos nevajadzētu uzņemt pārmērīgi, piemēram, ik rītu izdzerot ēdamkaroti eļļas, kā nereti iesaka dziednieki. Šo padomu derētu īstenot vien tad, ja nepieciešams stimulēt žults­ceļus.

Arī badošanās nav ieteicama, jo pēc tam kilogrami atgriezīsies ar uzviju. Lai svara zudums būtu stabils, nepieciešama mērena atslodze.

 

Viedoklis

Asociētais profesors Jāzeps Keišs: “Galvenais līdzeklis pret hepatozi ir atbilstoša diēta un fiziskas aktivitātes līdz pat sviedriem, lai to laikā paātrinās vielmaiņa. Jācenšas iztērēt vairāk kaloriju nekā tiek uzņemts.

Ja pirms fiziskajām nodarbībām nebūsiet baudījuši sātīgu maltīti, uzkrātie tauciņi sadegs. Pretējā gadījumā to rezerves saglabāsies organismā.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+