×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
14. decembris, 2014
Drukāt

Herberts Cukurs – varonis un/vai noziedznieks? (41)

Foto no Latvijas Kara muzejaFoto no Latvijas Kara muzeja

Nesen plašu rezonansi piedzīvojušais mūzikls “Cukurs. Herberts Cukurs” apliecināja tā galvenā varoņa – 20. gadsimta 30. gadu otrajā pusē populārā lidotāja, bet Otrā pasaules kara gados bēdīgi slavenās “Arāja komandas” dalībnieka kapteiņa Herberta Cukura vārda popularitāti un spēju ilgstoši noturēties publiskajā diskursā. Debates par H. Cukura personību apstiprināja jau agrāk novērotus centienus viņu slavēt vai nosodīt bez pietiekamas iedziļināšanās H. Cukura darbībā, kā arī nespēju nodalīt un atšķirīgi vērtēt viņa sasniegumus aviācijā un dienestu noziedzīgā organizācijā.

Līdz galam neizgaismotu epizožu H. Cukura dzīvē netrūkst arī viņa gaitās Latvijas armijā (daudzie disciplīnas pārkāpumi un vairākkārtēja atvaļināšana no dienesta) un paša H. Cukura brutālajā noslepkavošanā Urugvajā 1965. gadā (vai tā bija Izraēlas specdienesta “Mossad” vai atsevišķu ebreju teroristu veikta atriebības akcija). Tomēr visvairāk neskaidrību un pretrunu līdz šim ir izraisījusi H. Cukura darbība nacistu okupācijas laikā, kas, pretēji tā seklajai atklāsmei mūziklā, ir pelnījusi daudz lielāku uzmanību.

Pievienot komentāru

Komentāri (41)

 1. Kad DP un LV intelegence dos atbildi par i.grantiņa piespriestajiem sodiem Latvija pazistajiem un goda turamiem pilsonjiem?

 2. Nu gan jau sāk padomju garā: “ņemot žīdu bērniņus aiz kājām…”. Patiešām šī raksta autors rada riebumu… . Laikam jau jūt krievžīdiskie komunisti savu galu un tāpēc sāk pielīst Rietumu žīdiem… . Bet nelīdzēs, arī tie ņems tādu pašu galu un latvieši noslēgs rēķinus ar komunistiem, cionistiem un “neiburgiem”… .

  • autorelis izliekas, ka nav lasījis B.Šābertes grāmatu par H.Cukuru, varētu jau vismaz KAUT KO atspēkot, bet tomēr nevar!
   Kārtējais jevreju nopirktais “vēsturnieks”.

 3. NEIBURGS IR CIONISTU REJAMAIS SUNS, KAS TĀPAT KĀ RUKS, IZPILDA MOSSADA POLITISKO PASŪTĪJUMU !!! UN “LA”, DODAMA TAM MĒSLAM VĀRDU, KĀRTĒJO REIZI PARĀDA SAVU ĪSTO SEJU !!!

 4. Bija taču karš, ko izraisīja divi despoti, kas sapņoja par pasaules kundzību – Hitlers un Staļins. Viņu armijās bija miljoniem iesauktu cilvēku, kurus ideoloģiski apstrādāja, lai viņi nogalinātu pēc iespējas vairāk pretinieku. Un uz šī fona meklēt tagad vainīgos starp karavīriem, cik kurš ir nogalinājis un kāda bija viņu motivacija, ir vienkārši nenopietni. Bet vēl joprojām atriebības vārdā turpinās uzvarētāju izrēķināšanās ar zaudētājiem, uzkurinot kaislības pat 70 gadus pēc kara beigām. Varbūt vienreiz pieliksim tam visam punktu un nebērsim sāli kara cirstajās brūcēs.

 5. Ja lasam Ezergaili, tad viņš vairāk raksta par Cukura lomu Šapiro un Lutriņa glābšanā, par ko viedokļi dalās Ezergailim un Vestermanim. Un, tas nav slikti, ka vēsturnieki sniedz kaut ko jaunu, nevis atkārto viens otru. Visu cieņu Ezergailim, bet Cukura lietā ir arī citas lappuses, kaut vai tas, kas notika uz vietas Rīgas geto 1941. gada 30. novembrī un 8. decembrī, kur Cukura klātbūtni savulaik ir atzinis arī pats Ezergailis. Cukurs nebija nekāds puišelis, bet gan Latvijas armijas virsnieks, tāpēc gan Kangera, gan Neiburga atzinumi par viņa morālo un faktisko līdzdalību un atbildību ir vietā.

 6. Izlasīju komentārus un tā arī nesapratu, kādēļ gan ne Neiburgam, ne Kangeram nav neviena vārda par Ezergaiļa viedokli par Cukura ”noziegumiem”?? Manuprāt, diezgan simptomātiski…

 7. Bet kas īsti ir Neiburgs? Vai tas pats, kas arhīvos ”atrada” kompromatu par Ulmani??

 8. Paldies par rakstu! Tas daudz ko saliek pa vietām. Cukura gadijumā nav viegli būt objektīvam, bet izskatās, ka autors to ir sekmīgi centies darīt. Cukura apoloģētiem un apkarotājiem abās pusēs būtu jāsaprot, ka tas, ka viņš kaut kur ir bijis labs nenozīmē, ka citā situācijā viņš nevarēja būt slikts un otrādi. Un gan latviešiem, gan ebrejiem jāapzinās, ka nevaram ticēt vai noraidīt kādas liecības par Cukuru, tikai tāpēc, ka to saka mūsējie vai jūsējie.

 9. Ko tu tā satraucies un lamājies, laikam esi viens no tiem padomju laika centīgiem izpildītājiem, kas necieš iebildes vai citādas domas? Zinu arī, kā tajā laikā vajadzīgos “dokumentus” taisīja. Ne visiem arhīva dokumentiem var ticēt.

 10. Tad jau redzēsim, vai Kangera kungs kā “čekas maisu” pētnieku priekšnieks kaut ko līdzīgu atradīs arī
  čekas materiālos – kādu VDK šoferi vai noliktavas pārzini, kas ar auto transportējis deportētos, sekmējot civiliedzīvotāju iznīcināšanu, vedis cilvēku šāvējus vai bijis šoferis-adjutants kādam augstākam VDK priekšniekam. Vai arī nekā – visi būs balti un pūkaini! Un tad varēs secināt, vai Kangeris ir godīgs, vai vienkārši demagogs.

  • Paklau, demagog, varbūt apskaties to dokumentu pie Neiburga raksta, kur Cukurs ir nr. 3 Arāja komandas vadošā personāla sarakstā , kam tiek kārtotas ieroču atļaujas. Diez vai vienkāršu šoferīti, kāds liek sarakstā pie bosiem. Velti te Kangerim, ko pārmest.

   • “Vadoties pēc ASV kriminālliecību standarta, visas tās liecības, kurās liecinieks ir kļūdījies par Cukura līdzdalību slepkavībās pirmajās vācu okupācijas nedēļās, automātiski arī izdzēš tās, kas liecināja par slepkavībām Rumbulā (Wrong in one wrong in all).”
    17.10.2014

 11. Cukuru noslepkavoja divi asinskāri žīdi un slepkavību detalizēti aprakstīja grāmatā”Rīgas bendes nāve”. Godāsim noslepkavotā piemiņu!

  • Nav precīzu ziņu, cik žīdu noslepkavots ar Cukura līdzdalību, skaidri zināms vien tas, ka viņš bija ne mazāk baisa nozieguma līdzdalībnieks. Un tādu mūziklos apdziedāt spēj tik millerveidīgie konjunktūristi.

 12. Izraēlas Mossad darbība ir attaisnojama un pat atbalstāma, tvarstot un iznīcinot visā pasaulē tos, kas savulaik nogalināja ebrejus, citu cilvēkus un slēpjas no taisnīgas tiesas. Pretējā gadījumā kara noziedznieki paliks nesodīti, kā tas notiek tagad Ukrainā, kur teroristi nogalina cilvēkus un pēc tam aizbēg ar Ukrainā salaupīto un dzīvo lepni. Ukrainai vajag pārņemt Izraēlas Mossad pieredzi.

 13. Herberts Cukurs kamēr godīgi pildīja pilsoņa pienākumus, viņu varēja cienīt, viņa reputācija cēlās. Kad Cukurs sāka pārkāpt disciplīnu, ignorēt sabiedrībā iedibinātus noteikumus, Cukura reputācija krīt. Taču kad Cukurs sāka nogalināt nevainīgos, kaut vai vienu cilvēku nogalināja, vai vismaz piedalījās kāda nevainīga cilvēka nogalināšanā, viņa reputācija tika grauta uz visu mūžu. Un ne kādi Cukura labi darbi nevar viņu attaisnot. Tas ir jāsaprot jebkuram, kas izdara noziegumus, iesaistās korupcijā, nododot savu tautu, valsti.

  • Stulbs un vel stulbāks Atbildēt

   Nemuldi, ko nesaproti. Pēc tavas loģikas mēs visi esam slepkavas, visi piedalījušies komunistu terorā pret tautu un šodien vel ciešam to klātbutni mūsu vidū. Jo nevajag taču visu laiku atcerēties tikai sliktu, jādomā par ekonomisku izaugsmi. Un ja labi padomā tad tie vel ir tautas glābēji, varēja taču visus pēc kārtas nošaut vai noslīcināt baltijas jūrā tā kā kādreiz čečenus un krimas tatārus. Bet mēs pa to laiku priecājušies par Raikina un Zadornija stulbo humoru pie televīzora. Vai tad mēs būtu izdzīvojuši bez Kalniņa operām un Petera dzejām? Tādi tautas glābēji ar tīrām rokām parasti sēž krūmos kad notiek cīņas un slepkavības.

 14. Cilvēks, ar visu no tā izrietošā… Bet esmu lepna, ka mums tāds ir bijis…

 15. Nekas šaj dzīvē nav melns vai balts. Man liekas, ka viņs, kad vajadzēja sita, bet kad varēja glāba, savādāk ja nesistu, viņu pašu nosistu un nevienu vairs izglābt nevarētu, bet tiem nolemtajiem tāpat būtu gals – cits nosistu. Bet bravūrība par nosistajiem bērniem, bija tikai bruņas, lai neko lieku neprasītu. Tāpēc manās acīs viņš vienalga paliek varonis.

 16. viena politiska sistema-varonis cita-nozidznieks kazoku parmessana-maina-personiga…..dala….

 17. Es nesaprotu, kur te ir problēma? Vienkārši Kultūras ministrijai ir trijos eksemplāros jāsastāda visu to izcilāko latviešu saraksts, kuru piemiņa kaut kādā veidā varētu tikt godināta. Tad šie saraksti jāizsūta Vašingtonai, Telavivai un Maskavai, lūdzot visžēlīgu piekrišanu un sarakstā minēto personu apstiprināšanu. Kad augstie kungi būtu tos sarakstus izrediģējuši, izsvītrojot visus nevēlamos, tad atkal visi trīs saraksti jāliek kopā. Un ja vēl atrastos kāds no kandidātiem kurš nevienā no visiem trim sarakstiem nebūtu izsvītrots, nu tad par to gan mēs varētu droši sacerēt operas, smfonijas, rakstīt grāmatas, celt pieminekļus… Un tad nevajadzētu nevienam taisnoties un skaidroties par to, vai cilvēks, kurš nostrādājis nepilnu gadu par šoferi Arāja komandai ir, vai nav līdzvainīgs Hitlera nacistisko benžu asinsdarbos. Īstā vārda brīvība un jaunrades brīvība ir tiem, kuri prot pareizi runāt un pareizā virzienā savu daiļradi veidot. Un tādu iespēju taču ir daudz. Piemēram, varētu taču kāds komponists uztaisīt operu vai simfoniju par mūsu slaveno Dombrovska kungu un viņa radīto veiksmes stāstu Latvijai. Nekādu nepatikšanu un panākumi garantēti!

 18. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Tiko izlasīju U. Neiburga grāmatu Dievs tava zeme deg. Absolūti tendencioz darbs. Grāmata sākas ar vāciešu ienākšanu Rīgā, bet kas bija pirms tam, gandrīz nemaz nav pieminēts. Baigais gads viņa garadarbā figurē pavisam nemanāmi, tāpat kā krievu tanki. Spriežot pēc grāmatas, viss karš sastāv tikai no latviešu leģionāru žīdu šaušanas.

  • Gluži otrādi, manuprāt U. Neiburga grāmata ir ļoti daudzpusīgs darbs par laiku no 1941. g. 1. jūlija līdz 1945. g. 8. maijam. Tematu tur ļoti daudz un neviens leģionārs tur žīdus nešauj. Vai tikai pats Jāņonkulis nav ļoti tendenciozs. Par Baigo gadu ir citas grāmatas, un arī šajā tas daudz kur nāk līdzi.

 19. Autors pie viena cenšās vel Mossada attaisnot kura, pēc būtības, pielietoja Cukuram tās pašas holokosta metodes.

 20. Tas raksts vel vājāks par visu iepriekš, ko lasīju sakarā ar Cukuru. Autors vienkārši cenšās pierunāt lasītājus aizmirst Cukuru, tā patās, katram gadījumam. Diez kas tur var būt! Ļoti līdzīgs, kā tajā pēdējā, galīgi smieklīgājā, LA publicētā, kuru veidois tas žīdu biedrības priekšsēdis, kas it kā iebāzis degunu kaut kādos arhīvos, ar gugli kaut ko pātulkojis no latviešu valodas: Cukurs, spēlēdamies ar pistoli, pavadijis kolonu uz mežu, bet viens žīds nolēmis, ka neies uz nošaušanu (!), pa šķirbu novērojis, kas notiek un rakstījis memuārus! Lūk tādus murgus mums piedāvā lasīšanai. Nevajag aizmirst, ka Cukuram, lai izdzīvotu nācās arī blefot, kā tas parasti notiek tādos gadījumos. Autors noklusē, kādeļ Cukurs brauca uz Krieviju. Tur viņš atteicies sadarboties avia celtniecībā, bet vācieši to zināja un neticēja viņam, uzskatīja par koloborantu. Jespējams ka viņš tīšām bijis piekomandēts pie Arāja.
  Situācija ir tāda: Pēc būtības prasās tiesas prāva, bet drošu faktu nav, to nāksies oficiāli attaisnot bet to zināmām aprindām ļoti negribās. Tāpēc ar visiem spēkiem ar vienas tantes liecībām cenšās izveidot Cukura negatīvu portreti. Savādāk žīdi apvainosies un aizklapēs Latvijai valūtas fondus.

 21. Ja mēra ar vienādu mēru, tad atjaunotajā Latvijā tiek augsti vērtēts Viļa Lāča devums, pat personība, izrādīta luga par viņu, kaut gan uz Lāča sirdsapziņas ir tik daudz cilvēku posta un uz rokām tik daudz asiņu, ka pat, ja visi tie apmelojumi, kas arī te minēti par Cukuru būtu patiesi, tas ir smilšu graudiņš Viļa Lāča noziegumu jūrā. Holokausts ir izvērtēts, un Cukurs ir tiesāts un attaisnots. Un grāmatas rakstīs un dziesmas par Cukuru vēl sacerēs, leģendārs viņš bija. Laiks ķerties pie komunistu noziegumu vēstures.

  • Cukurs nekad nav bijis attaisnots. Cukurs paliks Latvijas vēstures atmiņā nekā brašs lidotājs vet kā savas tautas nodevējs, nacistu pakaļskrējējs un slepkava lai kā arī pseidopētnieki necenstos salikt vārdus smukās rindkopās un atkārtot melus, aizverot acis uz patiesību.

 22. Par noziedznieku cilvēku var saukt tad, ja viņš ir veicis konkrētas, noziedzīgas darbības. Rakstā tādas nav aprakstītas. Tas, ka viņš strādājis vācu drošības policijā par šoferi vai noliktavas pārzini Arāja komandā, vēl nenozīmē, ka viņš šāva cilvēkus. Uz šaubu pamata vien demokrātiskā valstī cilvēkus parasti neapsūdz. Ir jābūt lietiskiem pierādījumiem. Skaidrs, ka Cukurs bija pretrunīga personība, tomēr fakts, ka viņš ir izglābis ebrejieti Kaicneri un dažus citus ebrejus, runā pats par sevi. Un tās ir konkrētas liecības, nevis pieņēmumi. Arāja komandas virsnieks B.Kinstlers arī bija “tajā pat laivā”, bet pēc kara darbojās čekā un izpildīja dažādus tās uzdevumos. Ja velkam paralēles, tad jau visi šoferi un noliktavu pārziņi, kas savā laikā strādāja totalitāras valsts VDK arī ir tādi pat noziedznieki kā Cukurs. Bet vai tā ir? Jo, kā zināms, totalitārā valstī pietika ar šaubām vai aizdomām, lai tevi pataisītu par noziedznieku, tāpēc ka noteicošā bija ideoloģija un likumi bija pakārtoti tai.

  • H. Cukurs “Arāja komandā” dienēja no 1941. gada jūlija beigām līdz 1942. gada augustam un bija ne tikai transporta līdzekļu un ieroču noliktavas pārzinis, bet atbildēja arī par sakaru uzturēšanu ar vācu armiju, SS un Drošības policiju, kā arī pildīja V. Arāja adjutanta pienākumus. Šīs represīvās militārās vienības uzdevumos ietilpa nacionālsociālistiskās Vācijas ienaidnieku – ebreju, psihiski slimo cilvēku, čigānu un komunistu – iznīcināšana. Vēsturnieks Kārlis Kangeris uzskata, ka H. Cukurs “ar savu līdzdalību “Arāja komandas” vadošajā sastāvā ir sekmējis liela skaita Latvijas civiliedzīvotāju iznīcināšanu vācu okupācijas laikā un līdz ar to kaitējis Latvijas valstij un tās tautai. Tāda rīcība nekādā ziņā nav saskaņojama ar Latvijas armijas virsnieka godu”.

 23. Šis raksts nav par Cukuru. Šis raksts ir piemērs tam kā mēŗktiecīgi un neatlaidīgi tiek lēnām un pamatīgi mainīta cilvēku ētika. Tieši tāpat kā staliņa laikā visi sāka ticēt padomju varai, tieši tāpat kā hitlera gados miljoni kliedza un auroja vadoņa murgu ideju atbalstot. Šis raksts atkaroti uzspiež jautājumu- varonis vai noziedznieks.nu, protams, ka varonis, tā reaģēs pūlis, tieši ka Staļina un hitleta gados.pēc gadiem signāls par cukuru kā varoni ieies tautas ģenētiskā atmiņā.viss pārējais , viņa noziegumi, Marģera vestermaņa pierādījumi, tiesas lietu protokoli, kuros latvieši arājas komandas cīņu biedri, kuri vairākkārt un atkārtoti pieminēja un liecināja pret cukuru- viss tiks aizmirsts.atmiņā paliks šī raksta signāls un atbalss-cukurs…varonis…šis raksts ir ģenētisks eksperiments ar savu pašu tautu. Līdzīgi nacistu zoologi mēģināja izaudzēt suņus- vilkus,kuri tika trenēti plosīt gabalos nacistu nometņu ieslodzītos.Šis raksts ir piemērs ka cilvēku atmiņa un sirdsapziņa tiek saplosīta un iedēstīta doma cukurs varonis,neuzdodot pat minimālāko ētiski morālo jautājumu- kamdēļ viņš skrēja nacistu apkampienos….

  • salīdzinot ar šodienas fašistu-Krievijas caru Pu,Cukurs tāds puišelis īsās bikšelēs vien ir-cik ukraiņu dzīvību pa dažiem mēnešiem uz Putina sirdsapziņas?Bet par viņu gan sacerēsim operas ,par gada cilvēku jau esot ticis atzīts.

  • Vispār jau raksta nosaukums ir Herberts Cukurs varonis un/vai noziedznieks? Drizak jautajums ir par to, ka jasaprot, ka vins vareja but divi viena, viens Latvijas brivvalsti, otrs svesu varu spiles, un jadoma, lai tadas situacijas nekad vairs neatkartotos.

  • latviešiem protams vajag drāmu:mums ir mūzikls par lielceļu burlaku Kaupēnu,Cukuru,kas būs nākamais-Pāvels Bermonds varbūt?

  • Guganam- viss pareizi Atbildēt

   viss ir pareizi

  • atsaucies uz komunistu ‘tiesu” protokoliem, ignorēdams loģiku. Kas bija pēckara izmeklētāji un prokurori? Vari neminēt, pateikšu priekšā- tie bija JEVREJI – komunistiskie žīdi, tādēļ tik daudz latviešu ir nobendēti un izsūtīti.

 24. Ja nu latviešu tautai tiešām nebūtu neviena cita, par ko jūsmot, tad, varbut, derētu arī Cukurs. Tomēr pamatotu šaubu par viņa nelietībām ir daudz vairāk, nekā skaidru Latvijas patriota darbību. Tādēļ šādi subjekti jāliek mierā un par viņiem nav jāsacerē odas vai operas. Lai pēta vēsturnieki savos kabinetos. Vai, piemēram kureliešu traģēdija nav pateicīgāka tēma? Rubeņa bataljons utt. ?

  • “pamatotas šaubas” tas ir kaut kāda idiota iedziens. Tādas ir vajadzīgas ja ļoti gribās kādu apmelot, bet faktu nav. Mēs taču skaidri zinām, ka esošie promaskaviskie “humanisti” ar prieku izmanto visniecīgākas iespējas lai nomelnotu latviešus. Viņi, kā mūris, klusē par visām slepkavībām, ko veikuši NKVD darboņi par kuriem visprecīzākais apzīmējums arī ir “žīdbolševiki”. Ir pulka zināmu šodien vīru, kas stāv aiz NKVD slepkavībām vai “piedalijušies” un bijuši klāt: pienesa tēju ar pīrādziņiem karstās vietās.

Draugiem Facebook Twitter Google+