Kultūra
Teātris un kino

Hermanis JRT iestudē izrādi par musulmaņiem un Rietumu sabiedrību 16

Foto – LETA

Papildināta ar pēdējām rindkopām.

Nākamā Jaunā Rīgas teātra (JRT) sezona būs “pēdējā sezona pirms lielajām pārmaiņām”, šodien preses konferencē sacīja JRT mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis.

Jaunā sezona būs pēdējā pašreizējās JRT telpās. “Skaidrs, ka sākotnēji dosimies trimdā uz Tabakas fabriku, kur mums būs vismaz divi gadi, lai atgrieztos šajās telpās,” teica Hermanis.

Kopumā JRT 2016./2017.gada sezonā apmeklētājiem piedāvās sešus jauniestudējumus, kurus pagaidām ir iespējams pieteikt publiski, bet varētu būt vēl pāris izrādes, par kurām teātris varētu informēt vēlāk.

Hermanis izteicās, ka jebkura teātra programma lielākoties atspoguļo viena cilvēka, mākslinieciskā vadītāja, gaumi un piebilda, ka par gaumi nestrīdas.

Režisors Gatis Šmits jaunajā sezonā veidojis divus jauniestudējumus. Viens no tiem ir “Kārkli”, kas būs izrāde par Latvijas politisko dzīvi. Šmits norādīja, ka bieži vien politiķi nemāk komunicēt ar sabiedrību, savukārt sabiedrībai un medijiem trūkst analīzes par notikumiem, politiķu paustais tiek uztverts kā fakts.

“Izrāde mēģinās meklēt cēloņus Latvijas politiķu nespējai vadīt valsti un skaidrot lēmumus, kā arī saprast viņu apjukumu,” sacīja Šmits, vēl piebilstot, ka, piemēram, situācija Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā ir “šizofrēniska”.

Otra izrāde, ko režisēs Šmits, ir “Īsumā par visu. 2.daļa”, kas viņam esot īpaši mīļa. Izrāde domāta sākumskolēniem par zinātni. Izrādes abas daļas notiks Tabakas fabrikas teritorijā. Režisors piebilda, ka izrāde varētu būt interesanta arī pieaugušajiem.

Divas pirmizrādes paredzētas arī režisoram Vladislavam Nastavševam: “Ciniķi” un “Cerību ezers ir aizsalis”, kas ir izrādes “Cerību ezers” otrā daļa. Hermanis gan preses konferencē draudzīgi ierosināja Nastavševam “radikāli nomainīt izrādes nosaukumu”. Nastavševs norādīja, ka izrādē stāsts būs par viņa vecmāmiņu, bērnības draugu un draudzeni.

Režisors stāstīja, ka izrāde “Ciniķi” ir par to, kas notiek ar aizejošā laikmeta inteliģences pārstāvjiem laikā, kad pasaule mainās.

Vēl jauniestudējums ir paredzēts režisorei Māra Ķimelei ar izrādi “Nora” pēc Henrika Ibsena motīviem. Tāpat ar jaunu izrādi skatītājus iepazīstinās Hermanis – “Pakļaušanās” -, kas ir utopisks stāsts par 2022.gada Franciju, kur politisko varu pārņēmuši musulmaņi. Izrāde veidota pēc Mišela Velbeka romāna “Pakļaušanās”.

Hermanis papildināja, ka “tā ir sanācis, ka jaunās sezonas sākums saistīts ar politiskām tēmām un arī viņa izrāde būs par to”. “Mūsu teātrī nav vienotas politiskās ideoloģijas,” uzsvēra režisors.

Saistītie raksti

Izrādes “Pakļaušanās” pirmizrāde paredzēta 9.septembrī. Hermanis skaidroja, ka Mišela Velbeka romāns nav vērsts nekādā veidā pret musulmaņiem, gluži otrādi – romāns ir par Rietumu sabiedrības destruktīvo un bīstamo stāvokli. “Šī izrāde būs lieldarbs,” sacīja Hermanis.

Hermanis piebilda, ka viņš gatavo vēl vienu izrādi, bet nav “100% garantijas”, ka to būs iespējams izrādīt vēl šajā sezonā. Papildus viņš norādīja, ka jaunajā sezonā tiek plānota izrādes “Brodskis/Barišņikovs” Eiropas tūre – izrādes būs skatāmas Šveicē, Itālijā, Vācijā un Serbijā.

18.augustā plkst.10 JRT kasē būs iespējams iegādāties biļetes uz iestudējuma “Pakļaušanās” septembra un oktobra izrādēm.

LA.lv