×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. marts, 2018
Drukāt

Hermanis: prasīt atvērt čekas maisus stulbi. Sadarbojās visi, izņemot dažus (30)

foto - Karīna Miezājafoto - Karīna Miezāja

Alvis Hermanis

Prasība Latvijā atvērt tā sauktos “čekas maisus” ir liekulība, šādu viedokli intervijā “Dienai” paudis Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis.

“Manuprāt, ir liekulība prasīt tos maisus atvērt, jo, cik atceros no savas PSRS bērnības, visa latviešu tauta sadarbojās ar padomju režīmu, izņemot kādus piecus cilvēkus, kā Gunāru Astru vai Lidiju Doroņinu-Lasmani,” sacījis Hermanis, “visi pārējie, ja mani atmiņa neviļ, kaut kādā veidā sadarbojās – gāja 1.maija demonstrācijās, stājās pionieros un komjauniešos. Es pat domāju, ka toreiz latviešu tautas tā saucamā sadarbošanās bija vienīgais izdzīvošanas veids. Tas trimdas latviešiem vienreiz ir jāsaprot.”

Hermanis pieļāvis, ka 70.-80.gados daudzi cilvēki tika šantažēti, jo viņiem nebija citas iespējas. “Un ko tad viņi tur baigi “stučīja” – par kaut kādām anekdotēm vai ne tādām dziesmām ekskursijās? Baltijas tautām četrdesmit okupācijas gadi tika gudrā veidā izdzīvoti, saglabājot mūsu tautām svarīgas lietas,” teicis režisors, “bet tagad atlasīt labos un sliktos – tas ir stulbi.”

Pēc Hermaņa vērojumiem, kopumā Rietumu pasaulei esot vērojama tendence dalīties karojošās nometnēs, lai arī vajadzētu rast kompromisus. “Es “Panorāmā” redzu, ka Briseles korespondente runā par Itālijas vēlēšanu rezultātiem un sliktajiem populistiem, bet tā ir propaganda, jo tikpat labi par lielāko populisti var nosaukt Angelu Merkeli, kura ir izdzīvojusi tikai ar kompromisiem – kas tad tas ir, ja ne populisms? Es saprotu, ka Rietumu mediji lielā mērā ir saistīti ar akadēmisko publiku, kas ir kreisi noskaņoti, un arī kultūras vide ir izteikti piederīga vienai ideoloģijai. Jebkurš mākslas darbs jau arī ir propaganda, un mēs viens ar otru manipulējam dažādos veidos. ”

“Es ar lepnumu daudziem esmu teicis, ka šobrīd Latvija ir varbūt viena no retajām valstīm, kurā ir iespējama viedokļu dažādība. Eiropā un ASV cilvēki ir sagrupējušies divās nometnēs, un viņi vairs nespēj atrasties vienā telpā. Es pats esmu piedzīvojis, ka draudzīgas viesības solīdu cilvēku kompānijā pēc divām trim vīna pudelēm pārvēršas gandrīz kautiņā. Mums teātrī ir dažādi uzskati, bet mēs spējam pajokot un pasmieties, un nevienam nenāk putas pa muti,” turpinājis Hermanis.

Pēc Hermaņa novērojumiem, latvieši esot konservatīva tauta. “Nav jēga nevienai partijai likt nosaukumā vārdu “konservatīvs”, izņemot varbūt 10% liberāļu, kuriem ir tās dīvainās idejas par pasaules uzlabošanu. Ilgtermiņā veselais saprāts arī uzvarēs. Lietas pamazām tiek balansētas un nostabilizējas, ko mēs arī Eiropā redzam.”

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Hermanim tāpat kā politiķiem un varasvīriem patīk nelietību SADALĪT UZ GALVIŅĀM – TĀ PADAROT TO NEVĒRTĒJAMU, NENOTVERAMU, NEUZZINĀMU. Tomēr Hermanis aizmirst, ka KATRAM NOZIEGUMAM IR KONKRĒTS VĀRDS UN UZVĀRDS, tāpat kā katrai kartiņai un katram ne -darbam. Uz galviņām dalīt (VISPĀRINĀT) nevajag – simtiem un simtiem SAVU GODU UN SIRDSAPZIŅU turēja augstāk PAR IESPĒJU VEIDOT KARJERU, BRAUKT UZ ĀRZEMĒM, VAI KĀDU NODOT, APMELOT….

 2. STULBUMS IR NEATVĒRT ĒKAS MAISUS UN ŅEMTIES AP TIEM!!! SLIKTI REŽISORS SKAITĪJIS, KA TIKAI 5 CILVĒKI TĪRU SIRDSAPZIŅU!???????????? KO nozīmē viņa vārdi – LATVIEŠU TAUTA sadarbojās…. ŠĀDĀ VEIDĀ REŽISORS VAR RUNĀT VIENĪGI PAR SEVI UN NEVIENU CITU!?????!!!!!!!!!! Par KĀDU izdzīvošanu BEZ stučīšanas viņš gvelž??? MĒS neesam aktieri, kuriem jāklausās režisors! Mums ir katram SAVA profesija un SAVS VĒRTĒJUMS par sevi!!! Padomju laikā ĀRZEMES NEBIJA JĀAPMEKLĒ PRET SAVU GRIBU UN pēc tam ziņojums par brauciena rezultātiem NEBIJA JĀRAKSTA! Līdz šim biju CITĀS DOMĀS par režisoru!? Bet nu ir STINGRI PĀRI STRĪPAI! TĀ APVAINOT LATVIEŠU TAUTU KOPUMĀ VAR VIENĪGI NELIETIS! Nevienā organizācijā NEBIJA PIESPIEDU KĀRTĀ JĀSTĀJAS!!!! NEVIENĀ!!!!

  • HERMANIM TĀPAT KĀ POLITIĶIEM UN VARASVĪRIEM PATĪK NELIETĪBU SADALĪT UZ GALVIŅĀM – TĀ PADAROT TO NEVĒRTĒJAMU, NENOTVERAMU, NEUZZINĀMU. TOMĒR HERMANIS AIZMIRST, KA KATRAM NOZIEGUMAM IR KONKRĒTS VĀRDS UN UZVĀRDS, TĀPAT KĀ KATRAI KARTIŅAI UN KATRAM NE-DARBAM. UZ GALVIŅĀM DALĪT (VISPĀRINĀT) NEVAJAG – SIMTIEM UN SIMTIEM SAVU GODU UN SIRDSAPZIŅU TURĒJA AUGSTĀK PAR IESPĒJU VEIDOT KARJERU, BRAUKT UZ ĀRZEMĒM, VAI KĀDU NODOT, APMELOT….

 3. Šoreiz džekiņš nošāvis greizi. Sadarbošanās viņa izpratnē nav stučīšana.

 4. Visu cieņu Hermanim!
  Žēl, ka lielai daļai latviešu smadzenes ir mazāk kā vistai.

 5. Smird pēc nelietības baltā apkaklītē…

 6. Visu mūžu nodzīvoju starp čekistiem un neredzēju nevienu čekistu. Nu saradušies maisiem!

 7. Tos sauc par karjeristiem – visi jau nesadarbojās !
  Bet tad arī attiecīgi par parastu strādnieku tālāk netika… tā ir tā atšķirība….

 8. Nevajag jau tāpēc slēpt kolaboracionistus un karjeristus – visi jau nesadarbojās !
  Bet tad arī attiecīgi par parastu strādnieku tālāk netika… tā ir tā atšķirība….

 9. Liekulība ir čekas maisu nevēlēšanās atvērt un iepazīstināt ikvienu Latvijai piederīgo ar šo maisu saturu!

 10. Čekas maisos, visticamāk ir režisora tēvs Voldemārs. Padomjlaiku oficiāls propogandons. Avīzes redaktors.
  Par to arī viss cepiens režisoram.

  • esmu piedzīvojis, ka draudzīgas viesības solīdu cilvēku kompānijā pēc divām trim vīna pudelēm pārvēršas zveriga kautiņā.

 11. Voldemāra dēls piesedz savu tēvu-koloborantu.
  Neko darīt. Nāksies vien nolustrēties, ja pašam nav dūša pat vecumdienās. Rokpelni tak uzklausīja. Nekas – dzīvs un vesels tagad.

 12. Varbūt Hermaņa tevs sadarbojās, tāpēc viņam šķiet, ka visi sadarbojās. Manā dzimtā neviens nesadarbojās, tāpec karjeras veidojās ne tik spožas.

 13. =Jānis Freibergs
  pirms minūtes
  Murgs,atceros 49gadu poļitruki”latvieši” staigāja pa mājām uzrādīdami čekistiem ,kuri jāizved ,tie ir maisos. Tautai savi ”varoņi”jāzina.=
  Ko te piebilst? Tas vairāk nākošajiem Putina ”varoņiem” Latvijā – nu nepaliks nezināmi sarakstu taisītāji – izvilks saules gaismā…

 14. hermani tu esi jūda, nevis latvietis! Atbildēt

  Ko, hermani, vai savu tēvu piesedz, vai savas dzimtas godu jāglābj?

 15. hermani tu esi jūda, nevis latvietis! Atbildēt

  K, hermani, vai savu tēvu piesedz, vai savas dzimtas godu jāglābj?

 16. Trimdas latvieši, savukārt, sadarbojās ar CIP.

 17. Hermanim taisnība Atbildēt

  Vai tiešām kāds cerējas tajās kulēs starp peļu mēsliem savu laimi atrast? Jau reiz teicu, ka, manuprāt, tie maisi sabāžami Nākotnes namā un iešķūrējami Daugavā. Cik ilgi, četrrāpus dzīvodami, pāri plecam atpakaļ lūrēsim?

 18. Kārtējais kolaboracionista spļāviens okupācijas un kolaboracionisma atmazgāšanai.Arī piespiešana bērniem stāties okupantu politiskajās organizācijās ir noziegums un atbildīgi par to ir šodienas ekskomunisti,tāpat kā par sūtīšanu uz Černobiļas atomelli.

 19. “Pēc viņu augļiem tos būs pazīt.”Sv.Mateja evanģēlijs. Būtisks ir sadarbības rezultāts, jo cekas un čekas plāni bieži nesakrita ar Latvijas patriotu reāli paveikto: “Manu un daudzu manu vienaudžu jaunību izpostīja karš.(..) Sākām vārda vistiešākajā nozīmē klajā laukā un tukšā vietā.(..)Tagadējā Druvas ciematā, kas savu nosaukumu aizguva no kopsaimniecības, viss – dzīvojamās ēkas, vidusskola, sporta nams, asfalta rūpnīca un ražotnes – tika uzcelts kopsaimniecības laikā. Celtniecības brigādē vien pastāvīgi strādāja ap trīssimt vīru.”
  Mēs tikai nopietnāk strādājām. Saruna ar Jāni Rubuli (1927), kas bija Saldus rajona kopsaimniecības “Druva” priekšsēdētājs (Latvijas Avīze, 17.11.2011.)

 20. Pārsteidzoši vienkāršots uzskats,bet paldies par vēl nebijušu atklāsmi.Krausim kopīgā kaudzē.

 21. NEVAJAG VISUS SALIDZINAT AR sevi,CEKAS MAISUS ATVERT ,JAZINA GALU GALA STUKACU UZVARDI.

 22. Samērā sakarīgs Alvim viedoklis. Visi esam ar vienu kāju bijuši padomju sistēmas atbalstītāji un upuri vienlaicīgi! Vai daudz zinām tādus cilvēkus, kā Gunārs Atra!?
  Uz doto brīdi atvērt tā saucamos čekas maisus vairs nav nozīmēs, bet ne kādā gadījumā neiznīcināt tos! Lai tas paliek Latvijas valsts drošības struktūru seifos un arhīvos, esam taču dzirdējuši par to cik pedanti bijuši nacisti un kādus tik dokumentus nevar atrast mūsdienu Vācijas arhīvos!
  Latviešu tauta ir atlikusi gaužām nelielā skaitā un mesties vienam otra plosīšanai sejā tā īsti nezinot vai informācijai ir simtprocentu ticamība, nu nezinu . . .
  Mani vecāki izgāja sibīriju un lēģerus, bet naidu sirdī man neatstāja aizejot, toties iemācīja, ka ir labāka pasaule un iespēja dzīvot brīvā Latvijā, laiks visu noliekot savās vietās!

 23. Švaks režisors,
  ka jauc piespiedu sadarbošanos
  ar brīvprātīgu !

  • Kas latviešus speida stāties komunistu partijā? Kas spieda Lembergu, Brigmani, Reiru, Āboltiņu, Zīli, Ašaradenu, Ēlerti un daudzus citus? Kāpēc arhīvā nevar atrast šocilvēku iesniegumus, ka šie izstājušies no komunistiskās partijas?? Jeb šie uzskata, ka komunistu partija 1991.gadā izjuka un tāpēc šie vairs nav komunisti?

 24. Vēl stulbāk ir aizliegt publicēt čekas vajāto cilvēku atmiņas. Par 80.tajiem gadiem pilnīgs klusums! Varbūt cinījamais Hermanis arī uzskata, ka 80,tajos gados čeka “lasīja tikai puķites”?

  • Alvis zina par čekistiem, viņa tēvs atkal sāk zīmēties, bija visus šos gadus pieklusis

   • Aizmirsu parunas izcelsmes zemi un tautu, bet viņa skanēja apmērām šādi . . .
    lai kādu kritizētu un nopeltu, uzvelc viņa apavus un noej viņa ceļu.
    . . nav no svara kādā valodā runā cilvēks, galvenais, lai viņš ir Cilvēks,
    šie ir mana tēva vārdi man 18 gadīgam puisim, tēvs bija Kolimas lēģēros 10 gadus,
    tur vecākiem piedzimu es.
    1949. gada izvešanas laika un pēckara nodevēji latvieši nu jau būs miruši, bērni un bērnu bērni nav jānolād. Ir jālūkojas uz priekšu nākotnē un jāmācās no pagātnes kļūdām.

Draugiem Facebook Twitter Google+