×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
5. septembris, 2012
Drukāt

Hermanis: Veicot JRT rekonstrukciju, jārespektē ēkas vēsturiskais fons

Foto - LETAFoto - LETA

Jaunā Rīgas teātra (JRT) kolektīvs vēlētos, lai konkursā, kurā tiks izraudzīts teātra ēkas rekonstrukcijas arhitekts, tikt ņemti vērā divi kritēriji, proti, veicot rekonstrukciju ir jārespektē mājas vēsturiskais fons, kā arī jādomā par funkcionalitāti.

Kā šodien žurnālistiem sacīja teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis, viņaprāt, ir iespējams radīt modernu funkcionālo vidi, vienlaicīgi saglabājot “Smiļģa spoka mājas garu”.

Jau ziņots, ka vadība ir atbalstījusi naudas piešķiršanu JRT ēkas Lāčplēša ielā 25 rekonstrukcijai.

Kā norādīja teātra direktore Gundega Palma, teātrim joprojām nav skaidrs, kad sāksies rekonstrukcija un uz kurieni teātris pārcelsies uz pusotru gadu, kamēr ēkā notiks rekonstrukcija. Skaidrs vienīgi ir tas, ka visiem darbiem ēkā jābūt pabeigtiem līdz 2016.gada 1.jūlijam.

“Cik noprotams, patlaban tiek kārtota dokumentācija, lai izsludinātu konkursu par projektēšanu un izraudzītu arhitektu. Jāsaka, ka no iepriekš Rīgā veiktajām teātra rekonstrukcijām mēs, protams, uztraucamies, kas būs šajā konkursā uzvarētāji. Mēs gribētu, lai konkursā piesakās arhitekti, kuri sajūt šīs ēkas īpašo auru, jo to noskaņu mēs negribam zaudēt. Mēs negribam tipisku eiro remontu un vienkāršu sterilu vidi,” sacīja Palma.

Viņa piebilda, ka Latvijas Nacionālajā teātrī un Rīgas Krievu drāmas teātrī būvniecības un projektēšanas procesā ir pieļautas daudzas kļūdas, kuras negribētu, lai atkārtojas JRT rekonstrukcijas laikā.

Hermanis akcentēja, ka JRT ēka Lāčplēša ielā 25 nepieder teātrim, līdz ar to teātris nepieņems galējo lēmumu par to, kas būs arhitekti. “Mums nebūs veto tiesību izlemt, kas būs arhitekti. Es visa teātra kolektīva vārdā gribu teikt, ja tas būs tas pats arhitektu birojs, kas rekonstruēja Nacionālo teātri un Rīgas Krievu drāmas teātri, tad tas ir pilnīgi pret mūsu kolektīva vēlmi,” uzsvēra teātra mākslinieciskais vadītājs, piebilstot, ka abos šajos teātros veiktās rekonstrukcijas ir ļoti labs piemērs, kā nedrīkst rekonstruēt teātrus.

Viņš stāstīja, ka īpaši Austrumeiropā visi teātra direktori lielās, ka viņiem ir vismodernākā skatuves tehnika, kas no funkcionālā viedokļa ir pilnīgs absurds. “Īstenībā ideāls teātris ir tukšs teātris un ideāla skatuve ir tukša skatuve, nevis pārbāzta ar kaut kādiem moderniem pacēlājiem un gaismas verķiem, kas tiek lietoti reizi pa septiņiem gadiem. Ārpus teātra cilvēkiem priekšstati par to, kādam jāizskatās modernam teātrim, ir pilnīgi pretēji tam, kā pašiem teātra praktiķiem tas liekas,” norādīja Hermani. No viņa teiktā izriet, ka vismaz Krievijā teātros bieži vien visādi tehnikas aprīkojumi tiek salikti tikai tādēļ, lai atmazgātu naudu.

Teātra direktore informēja, ka patlaban vēl nekas nav zināms, kur teātris mitināsies rekonstrukcijas laikā, vien zināms, ka teātra izrādes būs skatāmas ne tikai vienā, bet varbūt pat četrās vietās. Līdz šim teātrim piedāvātas Tabakas fabrikas un Vāgnera ielas māja, taču abās ēkās teātris nevar uzreiz ieiet, jo tām ir nepieciešams remonts.

Abām ēkām ir nepieciešamas diezgan liels finansiālais ieguldījums. Arī par Tabakas fabriku nav skaidrs, kas ar tās telpām notiks pēc tam, kad JRT tur vairs nebūs. Palma minēja, ka Tabakas fabrikas ēkā būtu jāiegulda nauda, lai teātris tajā varētu spēlēt. Viņasprāt nebūtu pareizi ieguldīt ēkā tikai naudu, lai pusotru gadu tur varētu darboties JRT, tādēļ ir jābūt skaidrībai, kas tālāk notiks ar to ēku.

Ņemot vērā to, ka JRT nav zināms, kad sāksies ēkas rekonstrukcija, teātris nespēj visai jaunajai sezonai saplānot pirmizrādes. Līdz martam JRT skatītājiem piedāvās septiņas pirmizrādes, bet par pavasarī gaidāmajām jaunajām izrādēm JRT sola informēt ziemā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+